6. 2. 2011

Michelle Zink: Guardian of the Gate (Proroctvo sestier #2)

Je tomu už 8 mesiacov, odkedy Lia a Sonia odišli do Londýna pátrať po zostávajúcich dvoch Kľúčoch a... nič. Ale aby sa nepovedalo - čaká ich dobrodružná cesta na ostrov Altus, kde žije teta Abigail, jediná, kto vie, kde sa nachádzajú zvyšné strany Proroctva. A tak sa dievčatá vydávajú na dobrodružnú cestu za poznaním plnú prekvapení, hrôz a lásky...

O prostredných dieloch trilógie sa píše hlúpo. Zhrnúť zaužívané pravidlo do šiestich slov: Nič podstatné sa v nich nedeje. Česť výnimkám, ktoré toto pravidlo potvrdzujú. Guardian of the Gate, prostredná časť trilógie Proroctvo sestier, k nim nepatrí.

Bola reč o dobrodružstve? Áno, bola. Pre prvú časť bolo trefne charakteristické večné postávanie na mieste, namotávanie záhady na záhadu, a čakanie, kedy sa aspoň niečo konečne objasní. Proroctvo sestier bolo o faktoch bez akcie. Guardian of the Gate je o akcií bez faktov.

Skupinka sa vydáva do divočiny, ale New Yorské slečny zmenu životného štýlu veľmi nepripúšťajú - alebo sa len Michelle Zinková nehrá na niečo, o čom nič nevie, a historické pozadie do príbehu takmer vôbec netlačí. A - áno, ja som to hovorila - jej rozprávanie funguje aj bez neho. Hrdinky sa možno adaptujú na život v sedle ako by sa nič nedialo, ale rozprávanie funguje. Odpadli spoločenské zvyky, odpadol mestský život a nevydarené konvencie - výnimočne pre dobro veci.

Guardian of the Gate akoby písal niekto úplne iný. Namáhavé opisné pasáže nahradili svižné dialógy, a na pochmúrnu atmosféru vôbec neostáva čas. Prvá polovica je čerstvá a akčná, a druhá, ktorú hrdinovia strávia na ostrove Altus, až celkom uvoľnená. A ako bolo naznačené, celá vec okolo Proroctva je odsunutá do úzadia na maximálnu možnú mieru. Chvíľami pôsobí príbeh vyslovene prázdne, pretože jediné, čo sa veľmi povrchne rieši, sú vzťahy a motýliky v bruchu. Skutočne zamrzí napríklad fakt, že aj keď sa z kapitoly na kapitolu spomína, aká je Liina protivníčka zlá a nebezpečná, ostane všetko len pri prázdnych slovách. Michelle Zinková totižto nedáva žiaden dôvod, aby sme nepriateľa mohli nenávidieť, neukáže nám jedinú scénu, ktorá by z neho robila zápornú postavu.

Je pokračovanie lepšie? Ťažko povedať. Nie je lepšie, ani horšie - je len iné. Iné štruktúrou, iné postavami, iné príbehom a iné atmosférou. A je to prostredný diel presne toho rázu, kedy má človek pocit, že ho čítal úplne zbytočne. Nedá sa povedať, či si človeka, ktorému sa prvý diel nepáčil, získa, no fanúšikovia si ho zafixujú ako veľmi decentné pokračovanie. Nad vodou ho drží zábavnosť, ktorá prvej knihe chýbala - možno sa Zinková trochu vypísala, možno za to môžu svižné dialógy, možno to, že je kniha dejovo prázdnejšia a centruje sa na postavy - v každom prípade, stránky ubiehajú pred očami oveľa rýchlejšie.

Záverečná časť trilógie - Circle of Fire - by mala v angličtine vyjsť v auguste tohto roka. Bude v nej však treba veľmi silného mixu oboch častí okoreneného veľkou dávkou akcie, aby túto sériu pozdvihla vyššie, než sa ocitá teraz - len v priemere.

Hľadáte toto?
Proroctvo sestier (Proroctvo sestier #1) [RECENZIA]
Píše sa rok 1890 a šestnásťročné sestry-dvojčatá Lia a Alica sa práve stali sirotami. Obaja ich rodičia sú mŕtvi a v rodine ostali len stará teta a ochrnutý braček Henry. A to sa všetko ešte len začína. V knižnici je odrazu nájdená kniha s jedinou stránkou s tajomným proroctvom, na Liinom zápästí sa objavuje záhadné znamienko, na scénu prichádza podivná veštkyňa Sonia - a sestra Alica očividne prešla osobnostnou zmenou. Takisto tajomnou, záhadnou a podivnou - a keď už sme pri tom, aj zlou.

3 komentáre:

 1. Uvažovala som, že túto trilógiu dočítam, ale tuším to nie je bohvieaký nápad.. Tento diel znie rovnako nudne ako predchádzajúci a teraz vychádza toľko skvelých kníh.. Nestojí mi to za to. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Posledný som čítala a katastrofa, ani som naň nemala chuť písať recenziu, celé zle. Tento stredný bol najlepší, ale... no, keď je toľko lepších možností :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Celé zle? Tak to by som asi nezvládla, popravde som mala problém aj s jednotkou, nielenže mi to prišlo nudné, ale aj také absurdné a nerealistické a zakaždým, keď som uvidela slovo "znamienko" mala som chuť niekoho nakopnúť. Neviem, čo ma na tom slove tak štvalo. :D

  A nebudeš náhodou písať recenziu na The Selection? Aj keď to bola hrozná kniha, aspoň by som sa na tvojej recenzii mohla pobaviť :P

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates