Marja Holecyová: Blúdenie (Mariotovi dediči #2)  

Posted in , ,

Druhá časť je pre viacdielnu sériu tá kritická - človek sa buď vzdá, alebo ostane verný až do konca. Niekedy je druhá časť slabšia, inokedy prvú predčí. Občas prvú bezducho kopíruje (...flákneme tam pár nových postáv a ďalší uhol ľúbostnému n-útvaru...), občas to pojme z opačného konca, a prinesie niečo úplne odlišné. No, ako to bude tu?

Blúdenie začína v momente, kedy Predurčenie končí. Mija a Miseag sa ocitajú v nepríjemnej situácií - za porušenie pravidiel klanu im hrozí vylúčenie z čarodejníckej spoločnosti. Situáciu však zvrátia Zradcovia, ktorí do Ľubietovej vtrhnú, a Dedičov unesú. S veľkou dávkou šťastia sa dvojici podarí vyslobodiť a... zablúdiť. Do legendárnej Maettregie.

Maettregovia sa nestarajú do svetských záležitostí - tobôž nie do vojny s Mariotom. Žijú skryto, v mieri s prírodou, a odmietajú všetko násilie aj výdobytky vedy a techniky. Vinou istých okolností (a citového vydierania zo strany miestneho starešinu) musia Mija s Miseagom ostať v klane dlhšie, ako zamýšľali. Miji sa však stále niečo nepáči - nevie to naisto, ale Maettregovia predsa nemôžu byť takí nevinní, ako sa zdajú... Na druhú stranu, Miseag sa nenachádza na obálke nadarmo - z Maettregie pochádzala jeho matka, a on samotný túži o jej ľude poznať čo najviac...

Skombinovaním akcie z úvodu, blúdenia a spoznávania Maettregie, otvárania Miseagovej minulosti, Mijinych podozrení a zvratov v závere sme dostali príbeh bez akýchkoľvek hluchých miest. Všetko podstatné nám vyložilo Predurčenie, už sa netreba zdržiavať vysvetľovaním. Prišiel čas na AKCIU.

Nech sa na to dívam z akéhokoľvek uhla, Blúdenie je po všetkých stránkach lepšie, ako úvodná časť. Odpadlo už zmienené únavné vysvetľovanie. Dav z Ľubietovej vystriedala len hŕstka (pätica?) vedľajších postáv. Čo to znamená? Viac priestoru na charaktery, viac zaujímavých rysov (zoznámime sa s ľahko schizofrenickou slečnou), viac priestoru na zapamätanie. Koho miatli obrovské počty postáv z Predurčenia, definitívne zajasá.

A zároveň sa potešia tí, ktorým v úvode chýbala hĺbka u hlavných hrdinov. Mija je oveľa sympatickejšia, Miseag oveľa vtipnejší a otvorenejší. Môj osobný dojem bol, že Predurčenie predstavovalo Miju, a Blúdenie Miseaga - z jeho pohľadu sa na svet pozeráme podstatnú časť knihy. Zmena pohľadu, ktorá sa ukázala ako dobrý ťah.

Marja Holecyová sa autorsky posunula - a to smerom nahor. V záverečnej tretine - plnej dramatickej akcie - som si neraz sama seba uznanlivo kývla nad tým, ako je tá či iná scéna technicky vyriešená. Príbeh sa odvíja plynulejšie, nenásilnejšie a rýchlejšie, a dramatické finále v Maettregií predčí všetko, čo bolo - zatiaľ - v sérií napísané.

Takže? Akékoľvek rozpaky z prvej časti sú Blúdením definitívne zmazané. Množstvo postáv a dejových línií sa zredukovalo na minimum, a príbeh je jednoliatejší a plynulejší. Úroveň si pozdvihol aj štýl - metaforicky povedané, v porovnaní s Predurčením autorkino pero papier neškrábe, ale ľahko hladí, a kedykoľvek vidím na istom mieste komentár s opačným názorom, úprimne mu nechápem. Nuž teda, ak vás aj Predurčenie sklamalo, dajte šancu Blúdeniu. Ja sa už trasiem na Odhalenie.

This entry was posted on nedeľa, mája 22, 2011 and is filed under , , . You can leave a response and follow any responses to this entry through the Prihlásiť na odber: Zverejniť komentáre (Atom) .

5 komentárov

Zajímavá kniha, až bude čas, tak se po ní určitě porozhlédnu:)

Mne sa páčila i jednotka, takže som sa do Blúdenia púšťala s očakávaním, nie s rozpakmi, a nebola som sklamaná :) Po všetkých zahraničných ságach o upíroch a blablabla je to viac než príjemné prečítať si knihu ako je táto :)

Už by som si to fakt mala prečítať, aj keď si vôbec neviem predstaviť nejaký fantasy príbeh a ešte k tomu na Slovensku. :D

A ešte si nie? :O Mala, veru by si mala :)

Ale vraj to má smutný koniec, preto sa hlavne bojím, tie ja nemám rada, lebo potom revem ešte polroka :D

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...