Cate Tiernan: Sweep  

Posted in ,

Widow's Vale by bolo navždy ostalo nudnou dierou, keby sa doň neprisťahoval Cal. Cal je magnet na spoločnosť - šestnásťročná Morgan a jej najlepšia kamarátka Bree podľahnú jeho čaru okamžite. S Calom sa nikdy nikto nenudí, a všade, kam príde, zavládne skvelá nálada.

V Calovej rodine sa v skutočnosti už stáročia vyznáva Wicca - so všetkým, čo ku tomu patrí. A Cal príde s nápadom sformovať vlastný Wiccanský kruh. Niekoľko nadšencov - vrátane Morgan a Bree - sa ku nemu pridá, a počas magického rituálu, ktorý Cal vedie, zažie Morgan najčarovnejšiu chvíľku svojho života. Calov plán je úspešný, tucet rovesníkov sa začne schádzať pravidelne a zaúčať sa v prírodnej mágií. Pre Morgan zrodí vášeň, ktorá vydá na 15 kníh. Čarodejníci, Wicca a séria Sweep.

Mám dve verzie, ako vám sériu Sweep priblížiť. Prvá vyžaduje popkultúrnu referenciu: vezmite si Školu noci, vyhoďte upírov, a vymeňte set hlavných postáv. Ostanú vám rituály, kde partička vzýva živly, počúva keltskú hudbu, hľadí na Mesiac a cíti sa pri tom úžasne.

Druhá:

Séria má 15 častí. Originálne vychádzala v rokoch 2001 až 2003, v súčasnosti ju zoženiete vo forme omnibusov. V sade tých najtučnejších vydá séria "len" na 5 zväzkov - trojica kníh vždy rozpráva jeden uzavretý arch. Každá z častí sama o sebe však má okolo 200 strán. Čo. Je. Málo.

Každá z 15 kníh má nejakú veľkú vadu. V jednej sa udeje všetko rýchlo, v druhej sa niečo stane až na konci, v inej sa romanca rozvinie nerealisticky náhle, v ďalšej je detailov málo, v inej veľa... Každý záver sprevádza nejaký diabolský cliffhanger - hrdinka už-už pokladá ruku na vytúžený artefakt, o ktorom sníva niekoľko dielov... a v tom ju niekto vyruší. Hrdinka sa splašene obzrie... a pokračovanie v ďalšej časti.

Jednotlivé časti však do seba nesmierne splývajú. A ako jedna veľká jazda funguje
Sweep dokonale. Ak sa v knihe 3 stane niečo vedľajšie a nepodstatné, môže sa ku tomu autorka vrátiť v knihe 7, a spraviť z toho kľúčovú udalosť knihy 12. A verte, že to aj robí.

Séria začína v úplne inej rovine, ako končí. Prvý diel ako o sebe je jednoducho mizerný. Do školy sa prisťahuje nový chlapec, dve najlepšie kamarátky bojujú o jeho srdce, no chlapec počúvne silu pravej lásky a vyberie si hlavnú hrdinku. Pre lepší obraz preto odporúčam prečítať si aspoň prvú dvojicu. Z naivného stredoškolského príbehu sa dej zvrtne do skúmania minulosti, otázke dobra a zla, telenovele o rodinných vzťahoch a napokon boja o záchranu sveta.


Popri tom sa do nevídaných rozmerov rozvíja všetko ostatné - čarodejné schopnosti, vzťahy medzi postavami, charaktery hrdinov, fungovanie čarodejníckej spoločnosti a minulosť hlavných postáv. Od druhej knihy vyššie začína každá kapitola úryvkom z Knihy tieňov ("denníka") významných vedľajších postáv, ktoré sú v čase udalostí knihy napríklad dávno mŕtve, ale fantasticky dokresľujú previazanosť jednotlivých postáv a udalostí. Systém praktík a histórie Wiccy je podaný tak, že ak vás aj nezaujme nič iné, potiahne to aspoň on, čím sa Sweep podstatne líši od všetkých kníh, kde na paranormálno dôjde v maximálne dvoch scénach. Tu sa čaruje neustále.

Pätnásť častí je zároveň najväčšia prednosť aj slabina, ktorú séria má. Ruku na srdce - mnohí z nás (ehm ehm) prevracajú očami už pred predstavou troch, nieto pätnásť kníh. Nebudem sa hádať s nikým, kto bude tvrdiť, že niektoré odhalenia sú vysoko predvídateľné a konanie postáv miestami naivné a nelogické. No budem sa hádať so všetkými, ktorí povedia, že sa séria dobre nečíta. Krátke knižky sú natrieskané akciou.

Desať rokov po vydaní Sweep svojou jedinečnosťou neohúri. Spomedzi kníh o Wicce a čarovaní však patrí medzi to najpopulárnejšie, čo v zahraničí vyšlo. A podľa môjho názoru aj medzi to vydarenejšie. Skvelo napísané, so znesiteľnou hlavnou hrdinkou, zaujímavým systémom čarovania... áno, prečo nie. Lepšiu paranormálnu oddychovku si na upršanú sobotu momentálne neviem predstaviť.

This entry was posted on štvrtok, marca 08, 2012 and is filed under , . You can leave a response and follow any responses to this entry through the Prihlásiť na odber: Zverejniť komentáre (Atom) .

3 komentárov

Ja som to teda dotiahla len po šestku, ale musím uznať, že aj napriek tomu, aký je prvý diel mizerný, to nakoniec nie je až také zlé. V tom máš pravdu. :) Aj keď ja som v priebehu šestky tak akosi stratila záujem... No čo už :)

Tak o tomhle slyším poprvé v životě! Možná je to škoda :D Jak říkám, tohle je důvod proč mám ráda tvůj blog. Vždycky se tady dozvím o něčem co mě zaujme :D

Simsca - možno si spravila aj dobre, tie posledné diely už nie sú také dobré :)

Jillian - ďakujem :) ♥

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...