Yvonne Woon: Dead Beautiful (Dead Beautiful #1)  

Posted in ,

V deň svojich šestnástych narodenín našla Renée uprostred lesa telá svojich mŕtvych rodičov, ktorí tam - s obväzom na ústach - dostali infarkt. Zdá sa vám to normálne? Renée nie. Ale nič sa s tým nedá robiť.

Renée sa dostáva do opatery starého otca, ktorý ju pri prvej príležitosti uprace na internátu školu. Gottfried Academy je v dvadsiatom prvom storočí škola nočných môr. Chlapci sa dievčatá sa nesmú stýkať osamote, namiesto angličtiny na študuje latinčina, po zotmení sa môže svietiť len sviečkami... a študenti podozrivo často umierajú na infarkt.

Renée nepotrebuje (a ani nemá) intelekt Sherlocka Holmesa, aby odhalila, že akadémia skrýva tajomstvo. Nanešťastie už nemá intelektu toľko, aby tajomstvo tajomstvom aj nechala. Alebo skôr nechce nechať sexy spolužiaka Danteho, ktorý by mohol mať dievčat na každý prst desať - ibaže on sa zahľadel (kto by to bol čakal) práve do Renée.

K Dead Beautiful si môžete vziať zoznam klišé a rad za radom odškrtávať: nová škola, tajomstvá, pekný záhadný spolužiak, nadprirodzené schopnosti a rodinné tajomstvo - za všetko si pripíšte zelenú fajočku. Dead Beautiful mala byť strašná kniha. Ale na moje prekvapenie... nebola.

Aké strašné tajomstvo to Gottfried Academy skrýva je vlastne z časti vysvetlené už v názve - áno, niektorí študenti nie sú tak úplne živí. Ibaže tu, kde iné knihy končia, Dead Beautiful iba začína. 
Autorka s morbídnou precíznosťou natlačila fakty o smrti a umieraní všade, kam sa dalo - na dejepise sa namiesto dejín vyučuje o história pochovávania, na filozofií sa debatuje o posmrtnom živote, študenti si posielajú papieriky napísané "jazykom mŕtvych..." Všetko s cieľom vybudovať jeden z najlepších mytologických podkladov, aké som za poslednú dobu v YA paranormal videla.
Yvonne Woon nestvorila nič nové, ale zaplietla k svojim "krásnym mŕtvym" toľko faktov zo svetových náboženstiev a renesančnej filozofie, až sa začnete sami seba pýtať, kde je hranica medzi skutočnosťou a autorkinou predstavivosťou. 

Odhaľovanie pravidiel skrytého sveta rýchlo zakryje najväčší nedostatok, ktorý kniha má. Školácky začiatok až kričí, že je kniha autorkiným debutom. Drvivá väčšina odhalení funguje v knihe tak, že Renée náhodou na chodbe zabočí opačným smerom a náhodou uvidí niečo, čo vidieť nemala - a občas sa zdá, že si autorka premyslela len ústredné scény a zvyšok narýchlo zapchala nejakou vatou. Smerom ku koncu sa všetko len zlepšuje a fenomenálne finále donúti prehodnotiť všetky negatívne dojmy, ale po priaznivej recenzií môže byť slabý začiatok neľudsky studená sprcha.

Nič by sa nestalo, ak by zo 470 strán 50-100 ubudlo. Na ich obranu však treba povedať, že príbeh na dynamike nestráca. A číta sa dobre. Na debut - nadpriemerne dobre. Všetky krívajúce časti totiž ťahá dopredu odhaľovanie tajomstva spojeného s výborne premyslenou mytológiou založenej na fiktívnej Siedmej meditácií René Descartesa. Detektívna zápletka je dokonca dôležitejšia, než romantický vzťah (to sa často nevidí), ktorý je pomerne vydarený a realistický (a to sa často nevidí už vôbec!). Hlavné postavy síce trpia slabým nedostatkom osobitosti, ale ich romantický vzťah je príjemný, nesilený... a zakázaná láska (bozkávať sa je na Gottfriede zakázané!) v tomto prípade nič nepokazila.

Uchytiť sa v žánri paranormálnych príbehov s niečim novým, netuctovým a originálnym je prakticky nemožné. Dead Beautiful sa o to ani nesnaží, ale to, čo kniha ponúka - skvelá mytológia, zaujímavá romantika, dynamický štýl a perfektný záver - každému stredne náročnému čitateľovi určite postačí.

This entry was posted on pondelok, septembra 10, 2012 and is filed under , . You can leave a response and follow any responses to this entry through the Prihlásiť na odber: Zverejniť komentáre (Atom) .

4 komentárov

Vyzerá to dobre, ešte som o tom nepočula 8)

Ja som si Dead Beautiful práve kvôli všetkému tomu klišé pôvodne prečítať nechcela, ale teraz si ma presvedčila, že by z nej predsa len niečo mohlo byť. Dobrá práca, Luu. :)

Táto knižka sa mi páčila, ale čítala som ju tak dávno, že keď som sa chcela pustiť do druhej časti, vôbec som si nepamätala, o čom tam ide. :D

Najhoršie je, že dvojka vyšla tento rok, ale trojka je plánovaná až na druhú polovicu 2013, nemá ešte ani názov, strašne dlhé čakanie to bude... :-/

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...