27. 12. 2012

Best of 2012: Contemporary


Druhý príspevok v sérií určenej pre najlepšie knihy tohto roka...
...a hanba, hanba. Ako som zistila, ani na jednu z týchto kníh som nenapísala recenziu. Po Novom roku dôjde na všetky.

Dnes: Najlepšie contemporary

#5 Faking Faith od Josie Bloss
Zároveň cena za NAJLEPŠÍ NÁPAD.
330 ľudí sa na Goodreads zhodlo na čísle 3.58 (z maxima 5.00) Pffr. Je to nepekné, ale čokoľvek pod 3.80 takmer ignorujem. Život je príliš krátky na márnenie času na "zlé" knihy, ale občas sa oplatí urobiť výnimku...

...a nájsť skrytý klenot. Dylan jedného dňa objaví na internete skupinku blogeriek z kresťanských fundamentalistických rodín. Dylan sa na čítaní ich blogov stane úplne závislá - najprv pre zábavu, potom zo žiarlivosti na ich životný štýl plný "pokoja a božej lásky." Takže - čo spraví? Založí si pod menom Faith blog a do komunity sa pripojí. 

Nastrkať dej tejto knihy do pár riadkov je nadľudské umenie. To je zároveň dôvod, prečo ju tu dnes mám - príbeh je neuveriteľne komplexný, so skvelými postavami a ako bonus s ne-klišé koncom.

Recenzia tu.
#4 Sold od Patricie McCormick
Tri slová: kniha vo veršoch.

Milujem knihy vo veršoch - pokiaľ autor vie, čo robí. Táto autorka vie. A Sold je unikátny, jedinečný a silný zážitok.

Téma je priam brutálna. Lakshmi je chudobná Nepálčanka. Jej život v horách je ťažký, ale svojim spôsobom krásny. Keď má Lakshmi trinásť rokov, zničí rodine monzún úrodu. Chudobná rodina nemá peniaze a Lakshmi musí odísť "pracovať do Indie." Čo znamená, že ju rodičia potajme predajú do bordelu.#3 Kým dopadnem od Lauren Oliverovej
Prvá známejšia kniha, ktorá dokonca vyšla v slovenskom preklade. 
Samantha je krásna, bohatá, sexy, populárna a namyslená. Tento piatok je presne taký istý, ako ten minulý - Samantha uráža, flirtuje, zvádza a podvádza. Ibaže, keď sa večer vracia domov z párty, havaruje. Zomrie...

A prebudí v piatok ráno znovu. Niekde sa stala chyba: deň sa bude opakovať a opakovať stále dookola, až pokiaľ Samantha nepríde na to, čo musí v ten deň spraviť inak. 

Kým dopadnem je výborná kniha. Ako píšem tieto slová, dostala som chuť ísť si ju prečítať ešte raz. Každý deň totiž Samantha robí nebadané zmeny - čo ja viem, ide inou chodbou a stretne iného človeka - čo objasní niečo, čo už minulý deň zažila nepriamo. Och, viem, znie to trochu komplikovane... ale každý ďalší deň dá na osudný piatok ľahko inú perspektívu. Kniha je vlastne o odhaľovaní súvislostí, ktoré Sam v "originálny" piatok nevidí, a toto pátranie je neuveriteľne chytľavé.

Skeptickosť? Ani ja som o kvalitách knihy nebola 2x presvedčená. Potom som zrazu zistila, že stojím na strane 140 bez toho, aby som si uvedomila, kedy som sa tam dostala. Vážne. Až tak.

#2 Between od Jessicy Warman
Je to nehorázne nespravodlivé, ale z mojich 200 priateľov na Goodreads čítal túto knihu len jeden jediný. Shame on you, shame on you. 

Elizabeth po oslave svojich osemnástych narodenín zažije najväčší šok svojho života: nájde samú seba mŕtvu. Liz a jej šiesti kamaráti oslavovali narodeniny na luxusnej jachte - a niekto z nich hodil Liz cez palubu. Liz si na nič o svojom živote nepamätá, ale aby sa mohla pohnúť ďalej, musí zistiť, ktorý z jej "priateľov" ju v noci zavraždil. 

A prečo je to také dobré, že je to moja druhá najlepšia contemporary tohto roka? Základné kritérium - dobre sa číta - je splnené. Hlavná hrdinka Liz má krásne komplexný charakter, príbeh sa neuveriteľne šikovne rozširuje smerom do šírky (zo scény, ako Liz pozoruje svoje telo, sa postupne dozvedáme o jej priateľoch, rodine, škole, susedstve...) a na konci čaká pomerne prekvapivé odhalenie. Odporúčam deviatimi prstami z desiatich. 

*

V nasledujúcej knihe je jedna veľmi dobrá scéna. Hlavná hrdinka spomína, ako ju ako malú odviezli na pohotovosť, a sestrička sa jej pýtala, ako veľmi ju bolí. Hazel nemohla od bolesti ani hovoriť, takže len zdvihla deväť prstov. Na druhý deň jej sestrička povedala, že je veľmi odvážna, pretože na stupnici od jedna po desať označila desinu ako devinu - ale Hazel si len pomyslí, že to je preto, lebo desinu si schováva na neskôr. 

#1 The Fault in Our Stars od Johna Greena
Zároveň cena za NAJLEPŠIE PÍSANIE.
Nemám na Goodreads veľa 5-hviezdičkových kníh. Nie že by som si tých 5 hviezdičiek tiež schovávala, ale... no, nie je to slávne :)

Hazel je šestnásťročné dievča, ktoré pomocou experimentálnej liečby prekonalo rakovinu. Experimentálna je kľúčové slovo - Hazel vie, že môže zomrieť zo dňa na deň. A vtedy do jej depresívneho sveta zavíta ďalšia osoba s podobným údelom - chlapec Augustus.

John Green je geniálny spisovateľ. Prvú dávnu ochutnáte, až budúci rok vyjde Kam zmizla Aljaška. Jeho knihy sú absolútne neopísateľné - čítate a čítate a čítate a nechápete, ako môže byť niečo také jednoduché také premyslené a geniálne. Dočítate a ešte celé mesiace v sebe nosíte nie len scény, ale priam citáty.


ŠPECIÁLNA CENA: NAJVÄČŠIE PREKVAPENIE
Sloppy Firsts od Megan McCafferty
...v skutočnosti by to nemalo byť až také veľké prekvapenie - Judit sľubovala, že je to dobré, Triss sľubovala, že je to dobré, a keď ešte aj Bea sľubovala, že je to dobré, zapísali sa Sloppy Firsts do histórie ako kniha, ktorá nemôže byť zlá.

Nebola.

Megan McCafferty ma pri tom v svojej inej knihe veľmi neohúrila, takže som sem pristupovala s rezervami. Sloppy Firsts ešte nie sú môj splnený sen - ale sľubujú ho do ďalších častí. Jedinečná hrdinka, brutálna dávka cynizmu, skvelý humor a zhruba od tretiny sugestívne "Neodlož ma, neodlož ma, ešte jednu kapitolu pred spaním zvládneš!" Ou, yeah. Takto sa robia príbehy o "pekle na strednej škole."
26. 12. - Top obálky
27. 12. - Top contemporary
28. 12. - Top paranormálne
29. 12. - Top dystópia a post-apo
30. 12. - Top knihy roka

1 komentár:

  1. Nejvíc mě momentálně láká Faking Faith, tu si v nejbližší době obstarám a snad i přečtu :) Jinak tyhle články jsou plné úžasných tipů. Díky za ně :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates