28. 12. 2012

Best of 2012: Paranormálne


Vrcholy tohto roka po tretie - zo žánru príbehov zasadených v našom svete, ale s malým magickým twistom...

Dnes: Najlepšie paranormálne

#5 Séria Wicca od Cate Tiernan
Keby som sa pozrela na každý diel samostatne a chcela najlepší z nich do tohto rebríčka napchať... neviem, či by stačilo začať číslovať tak od 20-30, alebo by som musela ešte hlbšie.

Vtip s Wiccou je v tom, že ani jedna kniha nie je výnimočne dobrá - ale keď ich čítate jednu za druhou (pokiaľ možno bez prestávok) a všímate si, ako autorka prenáša súvislosti z prvej na tretiu a z druhej na siedmu, začne mať to piate miesto v tomto rebríčku zmysel.

Wicca/Sweep je séria o skupinke stredoškolákov, ktorých okolo seba zhromaždí "čarodejník" Cal. Hlavná hrdinka Morgan sa do Cala zamiluje a do kruhu sa pridá len tak zo zvedavosti, ale mágia je skutočná a Morgan má neobyčajné nadanie...

Čítajte recenziu.

#4 Avery Williams: The Alchemy of Forever
Deti, počúvajte svojich rodičov a nevykrádajte sa večer z hradu za chudobnými alchymistami. Cyrus vám možno z lásky zachráni život - ale urobí vás nesmrteľnými. Zhruba toto sa v štrnástom storočí stane Seraphine - odvtedy si Sera na život "prenajíma" ľudské telá. Po 700 rokoch má však toho Sera plné zuby. Život ju už nebaví, jej "niekoľko-životná láska" Cyrus je v skutočnosti poriadny hajzel a Sera by už rada mala pokoj. Preto sa tajne rozhodne, že toto telo bude jej posledné - no na úteku od Cyrusa jej do cesty príde dopravná nehoda, v ktorej zahynula šestnásťročná Kailey - a Sera sa omylom "presunie" do jej tela.

Podrobnosti si nechám na recenziu, no bolo to oveľa lepšie, než som čakala: skvelo sa to čítalo, Seraphina bola skvelá hrdinka, došlo na akciu a aj trochu detektívky. Nemôžem sa dočkať druhej časti.
#3 The Gathering Storm od Robin Bridges
Čo vznikne, ak skrížite upírov, zombie, nekromantku so snom stať sa doktorkou a ruský cársky dvor v roku 1888? Buď pekná konina, alebo Tha Gathering Storm.

Veľké prekvapenie! Táto kniha bola jedna z prvých, čo minulý rok dostali obálku, čiže keď sme všetci pozerali, čo sa na rok 2012 chystá, okamžite udierala do očí. Dnešný rating (3.65) je mizerný, a pritom má kniha skvelú hlavnú hrdinku, skvelé prostredie, skvelú romancu a skvelý spád - a je vyslovene cítiť, ako sa autorka písaním zlepšuje, pretože koniec patrí do úplne inej ligy, ako roztrasený a neistý začiatok. Vyjde aj v českom preklade, odporúčam.

#2 Lord Zarmut od Darrena Shana
Grubbs Grady žije v šachom posadnutej rodine, ktorú - ako správny tínedžer - celú neznáša. Až pokiaľ ju nenájde mŕtvu. Na vine je Lord Zarmut, démon so slabosťou pre šach. Grubbsovi samozrejme jeho povedačky o démonoch nikto neverí - až na jeho strýka, ktorý mu objasní, že jeho rodina má toho s Lordom Zarmutom spoločné viac, než sa zdá...

Tento rebríček by sa kľudne mohol celý niesť v zmysle veľkých prekvapení - lebo aj Lord Zarmut bol oveľa, oveľa lepší, ako som čakala. Možno k tomu prispel aj skvelý slovenský preklad. (Pamätajte si to - skvelý, slovenský, preklad. Nepoužívam vetu s týmito troma slovami často.) Lord Zarmut je skvelá, zbesilá, nechutná (prvá kapitola sa volá Potkanie črevá, urobte si predstavu) hororová jazda. Ak máte chuť na niečo podobné, nenájdete konkurenciu.

#1 Kto je Mara Dyerová? od Michelle Hodkin
Zároveň cena za NAJVÄČŠIE PREKVAPENIE.
Ak by som tento rebríček robila minulý rok, prvý diel Mary Dyer by si ani neškrtol. Nie že by dobrý nebol - ale práve to. Bol len dobrý.

Dvojka Mary Dyer je asi taká dobrá, akoby ste dali na kopu najlepšie časti z jednotky, nudné scény stlačili na minimum a prihodili ešte bombastický koniec. Keďže hovoríme o pokračovaní, nebudem prezrádzať vôbec nič - ale ak sa vám jednotka čo i len trochu páčila, nad dvojkou ani neváhajte.

ŠPECIÁLNA CENA: ZREJME NIEČO VYHRÁ BUDÚCI ROK
The Raven Boys od Maggie Stiefvater
"Havraních chlapcov" mám práve rozčítaných, čiže sa do tohtoročného rebríčka rátať nemôžu - ale na základe toho, čo som doteraz prečítala, by si možno siahli na prvé/druhé miesto. Je to nádherne napísané, má to šmrnc, skvelú atmosféru a z jednoduchej zápletky zatiaľ ťaží veľa.

Hlavná hrdinka je jediným členom rodiny, ktorý nemá veštecké schopnosti - ale zato na ňu bolo ušité proroctvo: Blue bozkom zabije svoju pravú lásku. Každý rok v deň svätého Mareka chodí Blue s mamou na cintorín pozorovať duše ľudí, ktorí tento rok umrú. Blue samozrejme nikdy nikoho nevidí (veď schopnosti nemá) - až dodnes, keď na cintoríne zbadá chlapca. A čo znamená, keď obyčajný človek vidí dušu mŕtveho? Buď je jeho pravá láska, alebo ho zabil...26. 12. - Top obálky
27. 12. - Top contemporary
28. 12. - Top paranormálne
29. 12. - Top dystópia a post-apo
30. 12. - Top knihy roka

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates