6. 12. 2012

Lauren Kateová: Vášeň (Padlí anjeli #3)

Pád: Luce prichádza do internátnej školy, kde získava užitočných priateľov a nebezpečných nepriateľov.
Súženie: Luce odchádza z predošlej internátnej školy do novej internátnej školy. Opakuje sa dej Pádu.
Vášeň: Čo by ste povedali, o čom to bude tentokrát?

A ha ha há, prekvapivo NIE. Keď začali Padlí anjeli vychádzať, bola séria ohlásená na tri časti. Preto som bola od začiatku pripravená, že jeden z dielov bude zbytočná výplň. Po prečítaní Súženia som myslela, že voľba padla na druhý.

Mýlila som sa. Zbytočným dielom v tejto sérií je Vášeň.

Luce, je každých 17 rokov reinkarnovaná do nového tela. Vtedy príde zlom: Luce spozná Daniela, zamiluje sa a zahynie. Z času na čas sa v sérií referencia na niektorý minulý život objaví, ale Luce samotná si žiadnu minulosť nepamätá. (Podľa mojej matematiky by ich malo byť spolu +/- 352.) Vášeň má túto štatistiku napraviť. Luce z roku 2009 cestuje do minulosti, aby sa stretla so svojimi 13 vytipovanými minulými ja a znovu a znovu si uvedomila, že Daniela nekonečne miluje... a... to je všetko.

Iróniou osudu je, že táto kniha sa mi z celej série zdala najzaujímavejšia. Lauren Kateová nie je veľmi dobrá autorka (alebo jej výnimočne nesedí tretia osoba, pretože sa nevie dostať hrdinke do hlavy) no exceluje vo vytváraní atmosféry. Vidíte to už na prvej knihe a pochmúrnych internátoch Meča a kríža. Vo Vášni zachádza ešte ďalej - nemecký útok na Moskvu v roku 1941 je mrazivý a krutý, Versailles v osemnástom storočí je aj na stránkach knihy farebné a pompézne... autorka má dar vdýchnuť prostrediu život. Aspoň že to.

S každou časťou dúfam a dúfam, že sa Lauren Kateová naučí rovnako vydarene oživiť aj charaktery. Bohužiaľ. Ani jedna z postáv sa od prvej knihy žiadnym spôsobom nevyvinula, ani jedna z postáv sa nepriblížila realite. Medzi čitateľom a Luce stále stojí hrubé sklo, cez ktoré sa nedá preniknúť, a Lucine myšlienky sú stále ako myšlienky robota. Celý svet dokáže na niekoľko riadkov zamrznúť, aby Luce mohla opísať, čo cíti, keď sa na Daniela pozrie. Celý Lucin svet je DanielDanielDanielDaniel, a ak by mohla hlavná hrdinka vymeniť jedlo a vodu za Daniela, spravila by to bez zaváhania.

Vlastne si teraz nie som celkom istá, či niečo také už v sérií sama nevyhlásila.

Nakoľko je Vášeň tretia časť, je zbytočné dávať odporúčania. Komu sa séria páči, tak po nej siahne, komu nie, tak ho všetko na svete nechá chladným. Osobne som zmenu od minulých dvoch častí uvítala, no iná scenéria je vlastne všetko, čo sa zmenilo. Vášeň je časťou len do počtu, pretože do hlavnej dejovej línie vôbec nič neprináša - respektíve by sa dal dejový prínos zhrnúť na piatich stranách už v Súžení. Uvidíme, ako naň autorka nadviaže v záverečnom Vytŕžení.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates