1. 9. 2013

Alyson Noël: Alex na ex


Ja a Alyson Noëlová sme mali rande 5 krát. Vždy to skončilo trápnym tichom a premýšľaním, prečo tu jedna s druhou márnime čas. Noëlovej séria Nesmrteľní (recenzia) je na môj vkus prehnane sladká romantika plná klišé s neznesiteľnou hrdinkou; spin-off Riley Bloomová ma zase ako staršieho čitateľa neoslovil (recenzia).

Mala som predsudky? A že aké! Lenže obálka a anotácia majú s touto knihou spoločné presne toľko, ako Alex na ex s Nesmrteľnými: NIČ.

Alex má 17, končí strednú školu a žije pár kilometrov od Los Angeles. Jej rodičia sú rozvedení, čo nie je zase taká tragédia - ibaže otec sa vozí na nových autách a na rodinu kašle. Alex od pätnástky pracuje a pokiaľ nedostane štipendium, na výšku môže zabudnúť. Jednoducho si ju nezaplatí.

Napriek tomu (alebo práve preto) chodí Alex s bohatou kamarátkou M vymetať jeden podnik za druhým. Mama nechápe, čo sa to Alex stalo. Otec ju ignoruje. M sa začne správať čudne a keď raz Alex na párty spanikári a staršiemu chlapcovi zaklame, že má 19, nie je z toho úniku - na školu akosi vôbec neostáva a v úvode knihy stojí Alex na koberčeku pred školskou poradkyňou - buď sa začne učiť, alebo prepadne.

Alex na ex som mala definitívne zhodnotené niekde na strane 20. Vypúlenými očami a neveriackym výkrikom: "Toto napísala Alyson Noëlová!!??" Alyson Noëlová totiž napísala niečo so silnou hlavnou hrdinkou, zaujímavou zápletkou, komplexným dejom a bez dávky romantiky, po ktorej musíte urgentne navštíviť zubára. Prisahám, som triezva.

Máloktorá dnešná contemporary totiž rieši viac, ako romantiku. Ak si aj v anotácií prečítate, že hlavná hrdinka sa musí vyrovnať s finančnými problémami, tajnostkárstvom najlepšej priateľky, s komplikovaným vzťahom s rodičmi a následkami blicovania, nedajte sa oklamať - vždy to bude len o láske. Pretože dievča si očividne nevie dať do poriadku vlastný život, kým sa nezamiluje. 

Alex na ex je moja vytúžená NE-romantická kniha. Áno, romantická línia tam je. Ale ako jedna z piatich, ktoré sa v priebehu striedajú, kombinujú a prepletajú, nie ako súvislý a rovný drôt. Napriek... veselej obálke je Alex na ex pomerne vážna kniha. Alex zaklamala, že má devätnásť, a jej chlapec od nej očakáva všetko to, čo od "dospelej" osoby - romantika je PROBLÉM. Nie túžba taká silná, až bolí. A to zvyčajne mňa.

200 strán je tak akurát, aby sa všetky línie rozriešili, uzavreli a nenudili. Alex na ex vyšla niekoľko rokov pred prvou časťou Nesmrteľných a pritom je napísaná oveľa vyzretejšie a rezkejšie (alebo sa mi len páčil preklad?) - autorka sa proste ešte snažila a na tej knihe to je vidno. Môj senzor na tínedžerské stredoškolské klišé - od hlbokých pohľadov do očí až po namyslené rozlieskavačky - nezapípal ani raz. Hlavná hrdinka skáče od jedného problému k druhému a keďže neostáva čas na zamilované kecy, dostanete normálne dievča, ktoré sa veľmi dobre počúva a veľmi ľahko sa mu verí, že ho problémy trápia a ďalej utvárajú. Bingo.

Alex na ex nie je veľdielo, po ktorom by ste nespávali ešte niekoľko nocí. Ak ju rozoberiem na čiastkové línie, čítala som ju už niekoľkokrát a na vývoji situácie ma nemalo čo prekvapiť. Ale mne sa páčilo to spracovanie. Že sa stále niečo deje. Že hrdinka má charakter, a nie ceduľku "sem vložte mozog." Že to vôbec, vôbec nebolo romantické, ani americky ubľabotané, ani silene vtipné. Páčilo sa mi to rozhodne viac, ako som čakala. 

Budem si túto recenziu pamätať ako Deň, keď som na blogu odporúčala Alyson Noëlovú.

5 komentárov:

 1. Neviem si predstaviť, že toto, čo opisuješ napísala Noelová. Zatiaľ som od nej čítala len Nesmrteľných, kde mi Ever dráždi nervy, takže napriek kompletnej sérii na poličke som ju ešte nedočítala. Okrem toho sa mi podarilo prečítať Kruté leto, čo bolo takmer také zlé, v istých momentoch možno ešte horšie. A toto vyzerá, ako by to napísal niekto iný a dal si len pseudonym Noelová. Vážna téma, silná hrdinka? Dám si tú námahu zohnať to, som zvedavá. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Kruté leto sa mi nepáčilo (Oh nenávidím to tu Oh on je taký sexi Oh milujem to tu a nikdy nechcem odísť!), Nesmrteľní sú Nesmrteľní (:D), ale toto, oh, toto fakt hej. Trochu mi tá hrdinka pripomínala hrdinku z Between od Jessicy Warman - že to nie je ani protivná baba, ani strašná sympoška, ale reálny človek s realistickým správaním a kopou problémov.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja mám doma Kruté leto aj Nesmrtelných, ale ešte som to nečítala. Alex na ex ma z jej kníh zaujalo najviac, ale najprv asi skúsim to, čo mám doma a možno potom si vyhľadám aj Alex 8)
  Pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tiež som čítala Nesmrteľných aj Alex na ex a Kruté leto, takže chápem, o čom hovoríš, je to fakt divné, ten obrat.:D
  Inak, že sem vložte mozog...:DD Super recenzia.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Už mám prečítané všetky Noelovej contemporary (okrem jednej, na ktorej som zaseknutá) a toto naozaj musel byť nejaký skrat, pretože zo všetkých sa mi táto páčila jednoznačne najviac. Takže - kto nečítal, odporúčam túto :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates