10. 10. 2013

Darren Shan: Zom-B

Zombie apokalypsa očami obete
B vyrastá v Londýne, má pár skvelých/pochybných (záleží, kto sa díva) priateľov, povesť bitkára, občas niečo šlohne v obchode a občas skončí na koberčeku v riaditeľni - ale rozhodne nemá na konte nič, čo by si zaslúžilo trestať zombifikáciou. Ou, yes. Zombies are coming. Pre B.

V starom dobrom Londýne však "zaručene pravým" reportážiam o zombiách neveria. Konšpiračné teórie o prisťahovalcoch, ktoré doma u B spriada otec, sú momentálne oveľa reálnejšie a B si žije svoj všedný život. Kým vôbec apokalypsa v Londýne vypukne, zabudnete, že knihu o zombiách čítate, pretože prvý diel je celkom slušné mravoučné rozjímanie nad rasizmom, slobodou vierovyznania a témami, ktoré multikultúrna spoločnosť prináša. B má na vec zaujímavé názory, ale...

...kde sú zombie?
Raz som pri čítaní updatovala status na Goodreads so slovami: Darren Shan, you Lord of the Trolls. Prezradím vám len neškodný zlomok: zombie prídu neskôr, ako by ste čakali. Shan sa veeeľmi rád pohráva s tým, čo od príbehu čakáte - a každé prekvapenie stojí za to.

Zo širšieho hľadiska sa bohužiaľ udeje to, na čo už teraz myslíte: Londýn skončí v troskách. Zombie bojujú ľuďom, ľudia bojujú proti zombiám, zombie bojujú proti zombiám a ľudia bojujú proti ľuďom, pričom B podniká celým tým chaosom akúsi objavnú cestu a každú knihu strávi na inom mieste.

Z plánovaných 12 častí som čítala 4 a všetky sú do bodky rovnaké: tri štvrtiny sa B zoznamuje s prostredím, jednu štvrtinu ho obhadzujú zombíci črevami (to prostredie). Všetky knihy sú nehorázne krátke - ani sa nenazdáte, a na 180 stranách ste v polovici. Darren Shan je ostrieľaný vlk a po jeho slovách sa kĺže ako po masle. Alebo, ako by bez váhania napísal on, po vnútornostiach - Shan sa vyžíva v lietajúcich črevách, vytrhnutých srdciach, vytekajúcich mozgoch, vypichnutých očiach a množstve iných vecí, o ktorých nechcete počuť.

Rýchlo, zbesilo, krvavo
Ak si medzi dvoma časťami dáte prestávku pol roka, stačí vám vedieť, že hlavný hrdina je Zom-B a že na svete je apokalypsa. Áno, knihy sú krátke, knihy sú rýchle - ale zároveň sú strašne prvoplánové a nedotiahnuté.

Každá kniha sa odohráva na inom mieste a venuje sa inému problému. A v každej príde na moment, kedy sa na problém úplne zabudne a všetko sa zvrhne do krvavého a samoúčelného masakru, kde sa postavy jedným dychom predstavujú a druhým padajú na zem po množstve veľmi kreatívnych zranení. Pocit "Načo to vlastne čítam, keď o knihu neskôr mi to na nič nebude?" sa dostaví skôr či neskôr.

B je typický sympatický hrdina (čítaj: priemerný), ktorý vám síce na nervy liezť nebude - ale, och, je to Zom-B-ík! Ak by vám to autor čas od času na obálke nepripomenul, zabudli by ste na to. Krátky rozsah síce nepochoval knihu úplne, ale hromadu vecí nechal nedotiahnutú. B na prvom mieste - chýba buď vtip a nadhľad, alebo hlbšie vnútorné dilemy na tému, ako sa s predponou Zom- vyrovnať.

Zombi-é é-é?
Od "apokalypsy očami obete" som čakala niečo oveľa zábavnejšie, originálnejšie a svižnejšie - ale Shan prekvapí len v dejových zvratoch. Zombíci, apokalypsa, hlavná postava - to všetko kráča po dávno vyšľapaných chodníčkoch, ktoré by ste na počkanie vymysleli aj vy. Očividne sa nenadrel ani Shan - alebo nemal čas svoj svet pred šibeničným termínom preskúmať a uspokojil sa s prvým ponúkaným scenárom.

Nie, nie je tam zaujímavý príbeh. Nie, hlavný hrdina extrémne nezaujme. Nie, nie je to vôbec originálne ani to neprináša do žánra nič nového. Ale Shan vie písať, vie prekvapiť, vie si s vami "zatrollovať," knihy sú krátke a pred záverečným masakrom sa nestihnete začať nudiť.

A tak som štyri knihy zhltla rad za radom. Je to ako akčná americká vyvražďovačka - sadnete, vypnete, hľadíte na hercov poliatych malinovou šťavou a ste spokojní. A ak naviac oceníte kvalitný štýl, nenapadá mi žiadna lepšia oddychovka, ktorú vám odporučiť.

2 komentáre:

  1. Shan rozhodne vie písať, hoci som od neho čítala len niekoľko dielov Darrena Shana. Inak veľmi na nechutnosti nie som, takže sa do jeho kníh veľmi nechystám púšťať.:D Inak ma ale prekvapuje, že je táto séria taká... jednoduchá podľa tvojej recenzie, ktorá je ako inak skvele napísaná.:)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja som zase čítala Demonatu, ktorá je obsahom taká normálne zamotaná, že tam nie je len jedna línia s jedným koncom... skrátka taká normálna kniha :D Toto je len o tom, ako sa B dostane z miesta A na miesto B, čo aj mňa trochu prekvapilo. Po štyroch knihách sa ešte nič nestalo, ale uvidím, ako to bude vyzerať o... niekoľko... rokov... :D O niekoľko rokov z celkového pohľadu :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates