3x MINIRECENZIA: edícia Skryté poklady v nudných obálkach  

Posted in ,

Na Goodreads mám už dlho užitočnú poličku: I recommend. Ak na ňu pridám niečo nové, s peknou obálkou a najlepšie od známeho autora, občas si to niekto všimne.
A občas potrebujete povzbudiť:

Gayle Forman: Sisters in Sanity
Gayle Formanovú poznáte skôr z romantických dojákov Ak zostanem a Iba jeden deň a o nejakých Sisters in Sanity nemáte ani tušenia. Minimálne ja som nemala. Videla som obálku a príbeh zaškatuľkovala ako drámu o dospievaní s kopou sĺz a nežných bozkov.

Potom som videla druhú obálku a ešte v ten deň knihu rozčítala. 

Hlavná hrdinka Brit sa neznáša s nevlastnou matkou, baví sa so staršími chlapcami, hráva v punk-popovej kapele a z koncertov chodí domov nadránom - čo je dosť na to, aby ju otec označil za nezvládateľnú a nechal zavrieť do polepšovne. Red Rock sľubuje úžasný program, ktorý z každej mladistvej rebelky vychová tiptop dámu.

Všetky študentky na Red Rock sú ale v skutočnosti úplne normálne tínedžerky a škola len ždíma naivných rodičov, ktorí majú pocit, že ak je ich dieťa náladové, mrzuté a neochotné počúvať príkazy, potrebuje odbornú pomoc. Brit vďaka starším spolužiačkam naskočí na režim "usmievajte sa a mávajte" a čerstvé kamarátky začnú bojovať o udržanie si vlastného rozumu.

Popri boji s nezmyselnými pravidlami sa do príbehu zamieša aj trochu rodinnej drámy, ale nie zas toľko, aby z toho Brit vyšla ako úplná chudinka. Práve naopak - kreatívna a svojská Brit je skvelá hrdinka, ktorá berie svoje označenie za polo-šialenú takmer ironicky. A bonus pre fanúšikov autorky: dokonca je to aj romantické. Len trošku, čo uspokojí aj romantikov, aj tých ostatných.

Naviac je to krátke, celkom rezko napísané a chvíľami dokonca vtipné. Od "neskoršej" Gayle Formanovej to má trošku ďaleko, ale stále zdvíham palec.

Margaret Peterson Haddix: Don't You Dare Read This, Mrs. Dunphrey
Tish dostane tento rok na angličtine úlohu: píšte si denník. Každý týždeň ho odovzdáte a ak nechcete, aby si učiteľka niečo prečítala, napíšete na úvod "don't read this". Tish si myslí, že vybabre so systémom a ako "don't read this" označí KAŽDÝ zápis.

Učiteľka naozaj dodrží slovo a zápisky nečíta, takže Tish začne po opatrnom úvode hovoriť o všetkom - o neschopnej matke, o stratenom otcovi, o malom bratovi, o nechutnom zamestnávateľovi a povrchných kamarátkach. A postupne sa v príbehu rozohrá úplná dráma, ktorú každý týždeň dostáva učiteľka rovno pod nos a nemá o nej ani poňatia.

Tish je neuveriteľne cynická a otrávená životom, ktorý žije - ale zároveň to nepodáva tým štýlom "I hate my life" a "I am broken" a "I want to die". Jej nenávistné a jedovaté pohľady z príbehu VYCÍTITE, čo sa mi pri tomto type emócie nestalo už ani nepamätám. A ak sa objaví problém, treba ho vyriešiť a nie nad ním fňukať! Ľudia, šedá kôra!!!

Kniha má len nejakých 100 strán, takže sa nechajte prekvapiť. Ale bude to srdcervúce. Tish má problémy, s ktorými bojuje zubami nechtami, a čím viac problémov má, tým dlhšie zápisky píše... a keď ju raz učiteľka pochváli, aké sú krásne dlhé... tak máte chuť obzrieť sa, či pri sebe tiež nejakú Tish nemáte.

Elizabeth Berg: Durable Goods
Na konci knihy som sa dočítala, že príbeh sa odohráva v šesťdesiatych rokoch. Vôbec som si to nevšimla - ak by sa príbeh odohrával dnes, nič by sa na ňom nezmenilo.

Durable Goods je v istom zmysle ako Are You There God? It's Me, Margaret - ak máte dvanásť rokov, sú niektoré veci stále rovnaké. Dvanásťročná Katie tiež rieši prvý bozk, prvú menštruáciu a prvé holenie nôh. Ale Katie má na pleciach aj fakt, že jej mama práve zomrela na rakovinu a výbušný otec sa s tým nevie vyrovnať.

Katie teda žije v dúfaní, že sa jedného dňa rodina prestane sťahovať, že sa do nej zamiluje pekný chlapec a že sa nájde niekto, kto ju vezme z jej života preč. Kniha nemá kapitoly - autorka len oddeľuje rôzne scény s rôznymi ľuďmi. Veľa vecí ostáva nevypovedaných a Katie je postava hodná literárnej analýzy o dĺžke celého tohto príspevku - istým spôsobom detsky naivná a istým smutne dospelá. Vo veľmi melancholickej nálade som knihu prečítala za večer.

Krásne, krehké, atmosférické. Ak máte radi veľmi vyspelé a inteligentné middle-grade, palce hore.

This entry was posted on nedeľa, mája 04, 2014 and is filed under , . You can leave a response and follow any responses to this entry through the Prihlásiť na odber: Zverejniť komentáre (Atom) .

6 komentárov

Ta prostřední knížka (až moc dlouhý název (a teď už jsem vlastně napsala víc slov, než kdybych napsala název...nevermind)) vypadá zajímavě :) Vůbec bych si jí nevšimla, ta obálka není nic moc, ale takhle se k ní možná někdy dostanu... Knihy na způsob deníků mě vždycky bavily a takhle vypadá i na trochu dramatičtější zápletku...
Knížku Gayle Formanové už jsem někde viděla.. asi jsem po ní jen přejela pohledem. Nevím, nějak mě pořád neláká, i když má hezkou obálku... No, třeba až mi dojde všechno čtení :)

Najviac ma zaujala druhá kniha, hoci aj tretia vyzerá dobre.

btw: má tam byť naozaj odpornú pomoc alebo to malo byť odbornú? :D niežeby sa význam veľmi zmenil. ;-)

Ani neviem, ako som sa k tej strednej dostala, proste raz som si ju objavila v Kindli, kde obálky nevidíte... odporúčam ju, bolo to fajn :D

Simone Sipriano - má to byť odbornú :D :D Zase som preklepla slovo tak, že mi to kontrola pravopisu neukázala -_- Ďakujem za upozornenie, aj nabudúce, keď niečo zbadáš, píš :)

Hmm... někdy je asi fajn přečíst si nejdřív něčí pozitivní hodnocení, než se rozběhnu na GR, abych se dívala na ty "číselný" hodnocení (jsem na čísla úchyl, to už je nemoc z povolání). Ani jedna z nich by totiž neprošla mou cenzurou, kdy neznámý knihy pod 3.9 nečtu. A přitom po přečtení tvých minirecenzí mám strašnou chuť si je přečíst. Všechny. Ale nejvíc mi asi sedí ta prostřední (výjimečně nebudu vybočovat z davu).

Takže super, dík za upozornění na knihy, o kterých jsem v životě neslyšela :)

moc se mi libi ta kytickova obalka u prvni knizky! nadherna :)


roo.rachel.1987@gmail.com
SOUTĚŽ O ODZNÁČKY A KNÍŽKU
http://rachel-roo.blogspot.cz/2014/04/velka-knizko-placickova-soutez.html

Dasha - tak tento komentár ma potešil - misia splnená! :D Presne tieto tri boli aj pre mňa také, že som veľa nečakala - obálka oničom, hodnotenia také mdlé, autori neznámi... takže som ešte dvojnásobne rada, že ich môžem posunúť ďalej niekomu, kto by o ne inak nezavadil. A špeciálne tú strednú :)

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...