14. 10. 2014

Brandon Sanderson: Metalurg (Pomstitelia #1)

Predstavte si to ako americký komiks. Prvý panel: záber na majestátnu budovu banky. Dnu vchádzajú otec a syn. Ľudia vyčkávajú v radoch, pracovníčky v kostýmoch sa usmievajú, občas sa niekto pozrie na hodinky a vtedy... vtedy na zem padne tieň.

Úsmevy zmiznú. Malý chlapec s prekvapeným výrazom na tvári vykukne spoza otcovho chrbta. V otvorených dverách sa týči Metalurg. A dnes sa všetko zmení.

Superhrdinovia sú superzločinci
Isté percento našej populácie v sebe po udalosti zvanej Katastrofa objavilo superhrdinské schopnosti. Niekto vie lietať, niekto vytvárať ilúzie, niekto má nadľudskú silu. Každá schopnosť má svoju achillovu pätu (napríklad nemusí fungovať, keď prší), ale každý "Epik" si svoje tajomstvo chráni. Dá to rozum - Epici majú nepriateľov pomerne dosť. Nuž, keď ovládnete svet a terorizujete jeho obyvateľov...

Metalurg je Epik, ktorý mení veci na oceľ. A problém je, že slabú stránku nemá. Za 10 rokov vyskúšali obyvatelia Chicaga všetko, ale Metalurg je nezničiteľný, nezraniteľný a neporaziteľný.

Na zničenie Metalurga nemyslí aj najznámejšie odbojové hnutie, Pomstitelia. Menšie ciele sú síce menej efektívne, ale realistickejšie. Ale potom sa k nim primotá David, hrdina tohto príbehu - alias malý chlapec z banky.

Ten deň v banke sa totiž premenil na masaker. Metalurg verí, že všetkých svedkov zabil - ale David prežil. A celé tie roky žije pre pomstu. V ten deň sa stalo niečo, čo malo ostať navždy utajené. David videl Metalurgovu slabú stránku. Metalurg musí zomrieť.

Epicko-katastrofická sranda
Všetci sme čítali X príbehov a videli X filmov, v ktorých má každá postava nejakú supersilu. Prakticky si neviem predstaviť, ako by sa to dalo spracovať nejako originálne. Vy snáď áno?

Brandon Sanderson je synonymom najoriginálnejšieho fantasy autora súčasnosti. Šok a škandál: Metalurg extrémne originálny nie je. Nie je to nič ako Ritmatik (-recenzia-) alebo Sandersonove knihy pre dospelých. Nie je tu žiaden magický systém, ktorý vám vyfúkne mozog z lebky. Nie je tu žiaden svet, ktorý vás očarí jedinečnosťou... dokonca ani hlavný hrdina nie je číslo, na ktoré by ste s láskou spomínali ešte desať rokov.

Nápad samotný je obyčajné tuctové nič, čo by som čakala od dvadsaťročného debutanta. Dystopická totalita a superschopnosti, pfffr. Tajné odbojové hnutie, ktoré sa chystá zvrhnúť systém, pfffr. Hrdina s cieľom poraziť zlého zlého záporáka... no nedajte sa vysmiať.

A predsa som si Metalurga totálne vychutnala. Ako keď ste videli všetky X-Men filmy a predsa sa neviete dočkať ďalšieho. Viete, že nejakej revolúcie v žánri sa asi nedočkáte, ale tešíte sa na zaujímavé postavy, akciu, humor, superschopnosti, perfektné triky a celkovo príjemne strávené dve hodiny. Metalurg je niečo podobné. Námet je strašný. Ale je geniálne podaný.

Sanderson vie písať tak, že začínajúci autori zelenejú závisťou. Metalurg nie je Sandersonova najlepšia kniha, ale je jedna z tých najzručnejšie napísaných. Scéna nadväzuje na scénu tak, že by som za to hneď dala autorovi nejakú cenu. Postavy sú zaujímavé a hoci je ich medzi Pomstiteľmi požehnane, sú dostatočne jedinečné, aby si ich človek hneď zapamätal. Romantická línia (ktorá, bohužiaľ, musí byť) zbytočne neotravuje... a drobnosť, čo sa mi strašne ráta: Davidova láska nie je medzi hlavnými postavami jediná žena.

Inými slovami - v momente, ako som sa začítala do svižného deja plného zvratov a akčných momentov, pri ktorých prestanete dýchať spolu s hrdinom... bola mi nejaká tuctovosť úplne šum a fuk.

X-Meni a lá Sanderson
Epické. Veľkolepé. Akčné. Tisícero výbuchov. A predsa v istom zmysle tak trochu silené. Akoby si Brandon Sanderson povedal: "Idem písať knihu pre mládež... ako človek napíše knihu pre mládež? Možno by som tento kúsok napísal inak... ale nieee, v knihe pre mládež to predsa musí byť jednoduchšie, hlúpejšie a trápnejšie!"

Ak obyčajne YA knihy nečítate a chcete dať Metalurgovi šancu len kvôli Sandersonovi, pripravte sa na to. Za autorom akoby stál tieň, ktorý mu stále kecal do jeho premyslenej a epickej vízie s tým, ako si myslí, že by to malo v "hlúpej" YA vyzerať. Výsledkom je niekoľko neskutočne lacných a naivných momentov - nič čo by vám čítanie otrávilo, ale v porovnaní s krásne premysleným Ritmatikom to pre fajnšmekra neobstojí.

Rozhodne to však obstojí u každého, kto má rád dobre napísané akčné jazdy. Metalurg sa číta ako film. Len si sadnete a niekoľko hodín sa kocháte pohľadom na farebné výbuchy, smejete sa na vtipných pasážach a bavíte sa dobrým príbehom. Ak máte radi americké superhrdinské komiksy, o to viac.

5 komentárov:

 1. Už sa teším ako si ju prečítam.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ne, ne a ne! Tuhle knihu už od jejího vydání zatvrzele ignoruju, protože si chci celou sérii přečíst až jako celek... A hned při prvním odstavci jsem si to úplně dokázala představit - jako trailer k mega akčnímu filmu. A můj absťák se zase projevil. Miluju superhrdiny a superpadouchy. Marvel, DC. Plus Sandersonovy akční scény (můžeme si o jeho psaní myslet cokoliv, ale ten chlap rozhodně ví, jak psát akci). Je to přesně jak říkáš - i když jsem viděla všechny X-meny a tuším, že by mě další díl ničím neohromil, stejně bych ho chtěla vidět.
  Takže jen jedna malá otázka - má to jakžtakž ucelenej konec nebo bych si na konci řekla wtf?! kde je další kapitola?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Už keď som sa dozvedela o vydaní Metalurga, tak som sa naň tešila. Neviem presne čo očakávať a toto je asi prvá recenzia na knižku. Neznie to vôbec zle, no ani nijako extrémne dobre. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Úplne mi v hlave bliká také veľké červené HELL YES, keď tieto dva komentáre vidím, pretože to znamená, že sa mi podarilo podať, čo som chcela :D Pokiaľ sa vám to páči podľa nápadu, tak je veeeľmi pravdepodobné, že sa vám bude páčiť aj kniha, a keď už teraz nie, tak to asi nie je pre vás :D No a je to viac-menej uzavreté, aj keď je to akože trilógia. Podľa názvov sa každá kniha venuje boju s jedným superhrdinom (čítala som už 1,5 novelu, čo to tiež potvrdzuje), takže tam je spoločný hrdina a spoločný príbeh, ale každá kniha asi bude mať vlastné vyvrcholenie.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Eeeeh, čakala by som niečo iné, keďže Ritmatik...:D Ale zase, superhrdinov mám rada, takže prečo nie, hádam sa ku knihe raz dostanem.:D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates