11. 9. 2015

Jo Knowles: See You at Harry's

Dvanásťročná Fern sa doma cíti ako neviditeľná: s dospelou sestrou Sarou sú len problémy, štrnásťročného Holdena v škole šikanujú, trojročný Charlie musí mať všetko čo si zmyslí a odkedy otec otvoril rodinnú cukráreň U Harryho, netočí sa život okolo ničoho iného. Na Fern si každý spomenie len vtedy, keď sa Charlie rozplače, pretože naňho zase nedávala pozor.

Rozkošného Charlieho miluje celé mesto, ale v bežnom živote nemá Fern kvôli uvrešťanému a usoplenému decku žiaden voľný čas.  Podľa Fern je to všetko nefér - v dvanástich je očividne dosť stará na zodpovednosť, ale príliš malá na vlastný názor... a nebodaj na nejaké vlastné problémy. Fern to nenávidí.

A to je všetko, čo vám anotácia (a prvá polovica knihy) ponúknu. See You at Harry's je jedna z tých kníh, ktorých obálky nikdy nepremeškajú príležitosť nalákať vás na "nezabudnuteľný, vtipný, dojímavý a srdcervúci príbeh", ale vlastne vám poriadne nepovedia, o čom sú. Pozriete sa na obálku a vidíte tam špinavý pohár. Pozriete sa dozadu a vidíte tam anotáciu v duchu môjho zhrnutia. Pre všetko čo vám je na svete sväté, čo má na tom byť srdcervúce?

V takýchto prípadoch si pred čítaním želám dve veci. Prvá je taká univerzálna, ktorá platí na všetky knihy: prosím prosím, nech je to dobre napísané. Nech ma tie tisíckrát otrepané problémy bavia. Nech to nečítam dva mesiace, lebo nebudem mať potrebu znovu to otvoriť.

A moje prvé želanie je... vyslyšané. Fern má problémy. Holden má problémy. Sara má problémy. Každý má problémy a vy neviete, kam sa pozrieť skôr. Čítala som See You at Harry's v takom tom známom "krízovom" období, keď do kníh nakuknete a hneď ich odložíte, lebo vás žiadna nebaví... a zrazu sa v tejto rútila stranami ako tornádo, pretože mi postavy ožili pred očami a... nedalo sa nedržať im palce.

V podstate by som bola spokojná už takto, ale ak kniha sľubuje emócie, mám aj druhé želanie: chcem emócie. Som absolútne zmierená s tým, že pri každej prechválenej knihe dostanem maximálne mdlé puf a očakávania sú na nule, ale...
...ale See You at Harry's donieslo v polovici knihy Zvrat s veľkým Z, ktorý nespustí "len" emócie - ale celú lavínu. Sledujete tento blog často? Viete, ako veľa kníh čítam? Máločo ma prekvapí. Nechám to pri jednom: See You At Harry's prekvapilo a knihu som dočítala s vypleštenými očami. (Morálne ponaučenie - pozor na želania.)

See You at Harry's bola pred niekoľkými rokmi v užšom výbere Goodreads Awards a stále ma prekvapuje, že o nej ľudia doteraz nevedia. Pretože je skvelá. Ťažko vám o tom bez odhalenia niečo bližšieho poviem viac, takže mi verte a skúste to. Prvá časť je trpká a úprimná, druhá šokujúca a bolestivá - a nastavila u mňa latku, ktorú doteraz žiadna podobná kniha - napríklad Šťastná sedmička (-recenzia-) nepreskočila. Úžasné postavy, chytľavý štýl, skvelá hlavná hrdinka. Aj keď si myslíte, že niečo s dvanásťročnou rozprávačkou nebude pre vás to pravé orechové... po chvíli sa do príbehu snáď tak ponoríte, že na nejaké predsudky úplne zabudnete.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates