2. 5. 2017

3x MINIRECENZIA: edícia Diverzné & LGBT novinky známych autorov


Benjamin Alire Sáenz: The Inexplicable Logic of My Life
Nevysvetliteľná logika môjho života vyjde v slovenčine niekedy tento alebo budúci rok a ani jedna recenzia sa nezaobíde bez porovnávania s Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru. Verte mi. Ešte aj tá obálka si o až pýta.

Ari a Dante bola v podstate vaša klasická contemporary o priateľstve a láske, počas ktorej si hrdina občas sadol a uvažoval o živote - kým ho kamarát Dante nevytiahol z domu a šlo sa niečo riešiť. Bolo to vtipné, smutné, dramatické, srdcervúce. Logika je istým spôsobom presne taká istá, ale zároveň celkom iná.

Logika je kniha o existenčnej kríze. Sal ma osemnásť, začína maturitný ročník, jeho adoptívny otec vnútri žiali za stratenou láskou, babička umiera, mama jeho najlepšej kamarátky pije. Nerieši sa žiaden vzťah, žiaden "dej" - Sal proste sedí, dumá nad strateným detstvom a neistou budúcnosťou a tak všeobecne nevie, čo so sebou. Celých 450 strán. Je to zlé? Podľa mňa vôbec nie.

Táto kniha skrátka nie je oddychová jednohubka, ale dlhý (až zdĺhavý) príbeh zo života, kde sa toho viac udeje medzi riadkami, namiesto napínavého deja nasávate atmosféru a hrdina príbeh nerozpráva pre vaše potešenie, ale preto, aby našiel sám seba. Pomalé, poetické, atmosferické, zase raz zasadené v mestečku pri mexických hraniciach a vyvolávajúce veľmi silný dojem, že autor píše o vlastných skúsenostiach. Och áno, ja také môžem. Kiežby takéto kúsky vychádzali častejšie.

Becky Albertalli: The Upside of Unrequited
Pripadala som si pri čítaní tejto knihy ako pri niečom z Evitapressu.

Veď viete. Ako to chodí. A láska bolí. 
Hlavne neopätovná.
Život je naprd.
Mám záchvaty paniky. A som tučná. Ale poznáte to: *vložte vtipnú pseudo-metaforu o živote bez lásky*
Veď viete. 
Naprd.

Mám teóriu, prečo je pre mňa novinka od autorky Simon vs. the Homo Sapiens Agenda taký prúser: pôvodne to bola kniha o neistom socially awkward dievčati, ktoré túži po láske - a zrazu sa jej v živote zjaví nie jeden, ale až DVAJA chalani a ju čaká 300 strán, kým pochopí, že ten trápny nerd, ktorý sa jej vôbec nepáčil, je vlastne väčšia výhra. Autorka túto vec dokončila, zatvorila do šuflíka a plná nových skúseností napísala Simona.

Simon vyšiel, bol z toho veľký úspech, ona vytiahla toto a napchala medzi riadky čo najviac diverzity: hrdinka je židovka s nadváhou a panickými záchvatmi, berie lieky na úzkosti, jej dve matky sú lesbičky, jedna z nich nie je beloška, otec je darca zo spermobanky, sestra zamilovaná do pansexuálnej Aziatky... Čo by bolo super. Keby postavy nedefinovala iba príslušnosť medzi minority a polovica dialógov sa netočila okolo sexu.

The Upside of Unrequited je odfláknutá kniha, ktorá pri chvastaní sa kvantitou diverzity zabudla na kvalitu. A príbeh. A zaujímavé postavy. Nečakajte nového Simona. Túto tisíckrát videnú romantiku plnú plytkých postáv a urehotaných amerických dialógov akoby písal niekto iný.

Adam Silvera: History Is All You Left Me
Tento autor u nás taký známy (zatiaľ) nie je, ale tempom, akým si zbiera fanúšikov v zahraničí, to tak zrejme dlho neostane.

History is All You Left Me sa odohráva v dvoch časových líniách. V "histórii" nás hrdina Griffin sprevádza vzťahom s priateľom Theom: prvá pusa, prvý sex, dobrodružstvo pri kupovaní kondómov, hromada zábavy a smiechu a letného užívania si prvej lásky.

V prítomnosti o dva roky neskôr je Theo mŕtvy, Griffin stojí na jeho pohrebe a medzi prítomnými je Theov nový priateľ. Griffin je zdrvený: Theovov smrťou, rozpadnutým vzťahom, prítomnosťou Theovho priateľa. Žiarlivosťou, ako ho nový priateľ v Theovom živote nahradil.

Tieto dve línie sa celú knihu striedajú a prvá polovica, keď ešte nemáte všetky detaily a neviete, čo očakávať, je úžasná. Tá fantastická atmosféra šťastnej minulosti. Tá šialená a ubíjajúca bolesť v prítomnosti. Čo sa stalo, že sa chlapci rozišli? V čom je nový priateľ "lepší", že Griffina nahradil? A prečo Theo vlastne zomrel?

V druhej polovici sa línie začnú dobiehať, otázky sú rýchlo zodpovedané a zrazu to nie je úplne ono, ale... wau, tá prvá polovica je fakt mega. Až tak, že na koniec doletíte z čistej zotrvačnosti a ten slabší záver v pohode prepáčite. Okrem vzťahov a lásky totiž príbeh v sebe skrýva skvelé vyrovnávanie sa so stratou, zase tak trochu "hľadanie seba samého" a dokonca veľmi pekne podané riešenie mentálnych problémov.

Čiže ak máte chuť na naozaj vážny príbeh o dospievaní a o vzťahoch (a problémoch v nich), naozaj odporúčam. Fakt je podľa mňa len otázkou času, kedy budete o autorovi počúvať z každej strany.

4 komentáre:

 1. Hej, Silveru jsem se snažila lidem trochu nacpat, ale nějak se mi to nedaří. :D Bohužel se do něj holt stále pustilo jen málo lidí. Těžko říct, kdy dojde k tomu zlomu, že ho všichni začnou lavinově číst (jakože vím, že u pár knih/autorů se tak už stalo), ale doufám, že k tomu zlomu vůbec dojde! Zrovna ten by si podle mě tu pozornost i u nás zasloužil. :)
  Tu novou knížku od Sáenze si chci fakt přečíst. Určitě si to chci pořídit, tak pořád hypnotizuji BookDepository, jestli tomu neklesne ta cena. :D Původně jsem si to chtěla předobjednat, ale pak mi posunuli vydání a najednou bylo pozdě. :D Tož snad se k ní třeba přes to léto dostanu. :)
  Hm... Jak popisuješ tu novou knížku od Albertalli, tak takhle bych já osobně popsala už Simona, tudíž se tomu asi fakt vyhnu. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mám pocit, že má Silvera naplánovanú knihu na každých +/- 8 mesiacov. Ver mi, ak bude pokračovať ďalej, Silverománia príde :D Som si prakticky istá, že potom sa ho niekto chytí a vyjde to aj v preklade.
  Bola som sa na to BD pozrieť, koľko stojí, a ona nie je v paperbacku? :O Lebo tak akože... fúha :D
  A stále si myslím, že Simon bol napísaný lepšie ako toto, čiže ak je toto tvoj problém s autorkou... nope and nopity nope, nemusíš sa trápiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Loni jsem od Saénze četla Last Night I Sang to the Monster, což zní docela podobně, jako píšeš o Logic. Nicméně se to odehrává v psychiatrické léčebně a hlavní postava nechce vzpomínat na minulost. Každopádně tam v podstatě chybí děj a celé je to jenom o přemítání nad životem a jak vlastně nikdy nic není tak, jak si člověk představuje. Hlavně je to strašně silný příběh a mě toho dal strašně moc. Tím vlastně jenom chci říct, že fakt doporučuju, protože jinak začnu hrozně plácat. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zohnala som si popravde od Sáenza všetko, čo sa zohnať dá. Mala som ho podvedome zafixovaného ako nejakého mladého autora, čo vyskočil odnikiaľ, napísal 1-2 knihy a nikto o ňom nepočul a s prekvapením som objavila, koľko toho napísal :D Takže jednoznačne áno, pôjdem na to :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates