6. 2. 2018

4x MINIRECENZIA: edícia Fanúšikovia a fandomy


Kathryn Ormsbee: Tash Hearts Tolstoy
Tash, jej staršia sestra a banda kamošov už niekoľko mesiacov makajú na Youtube sérii na motívy Anny Kareninovej. Majú nejakých tých fanúšikov, ale moderne spracovaných klasík je už veľa a dieru do sveta nespravili.

Až kým ich jedného dňa neobjaví strašne slávna youtuberka a ich fanúšikovská základňa sa zrazu zniekoľkonásobí. 

Takže Tash prežíva bombardovanie správami od fanúšikov a prvé hejty. Jej staršia sestra odchádza na vysokú a chce si posledné leto užiť so svojimi kamošmi - nie ho tráviť na zdĺhavých nakrúcaniach. Tashin internetový známy Thom sa chce stretnúť a Tash nevie, ako mu povedať, že je asexuálka. Tashin "reálny" známy Paul sa k nej zrazu správa inak a Tash je zmätená z vlastných pocitov.

Toto nie je úvod do príbehu, ale prakticky celá kniha. Na jednej strane to nie je nič nové. Na druhej je okolo tých známych zápletiek dosť veľa neokukaného krovia, aby vás zabavili.

Najväčšia škoda je, že línia o internetovej sláve nejde veľmi do hĺbky - ani raz som nemala pocit, že sa mi dostalo nejakého "pohľadu do zákulisia", ako to v tejto sfére chodí. Našťastie je aspoň prítomná celú knihu a autorka ju po prvých kapitolách neusekne, aby sa venovala romantike - ktorá by tiež bola váš typický ľúbostný trojuholník, keby sa Tash s jedným chlapcom nepoznala len cez internet a neriešila by svoju sexualitu.

Tash Hearts Tolstoy je teda v jadre úplne obyčajná kniha o dospievaní a láske, ktorú sa autorke podarilo ozvláštniť niekoľkými sympatickými prvkami. Ak vás niektorý oslovil a máte chuť na milú oddychovku, skúste.

Ashley Poston: Geekerella
Ona je sirota posadnutá starým sci-fi seriálom Starfield.
On je herec, ktorý v jeho remaku stvárni hlavnú úlohu.

A Ellu z toho ide roztrhnúť - Darien je hviezda tínedžerských telenoviel a nezaslúži si v tom filme hrať. Takže Ella ide na internet a celému svetu oznámi, čo si o tom myslí. Vrátane Dariena, ktorý je v skutočnosti veľký fanúšik, s podobnými názormi bojuje každý deň a veľmi mu to ubližuje.

Dariena však čaká sláva a to znamená, že sa bude musieť zúčastniť na miestnom cone. Keď však napíše na číslo organizátora, ktoré dostal, odpíše mu neznáme dievča. Žiadne mená, žiadne detaily - len geekovanie nad chystaným Starfield filmom, pri ktorom môže byť Darien "len" fanúšikom a Ella zabudne na všetku nespravodlivosť, ktorej sa jej doma od macochy dostáva.

Geekrella je geeky verzia Popolušky, ktorú akoby písala Sophie Kinsella - s trapasmi, náhodami, vtipnými twistami na známy príbeh (namiesto bálu sa vypravíme na cosplay súťaž) a fakt milou romantikou. 

Darien aj Ella majú svoje vlastné kapitoly a ani raz nedošlo na večný problém, ktorý s duálnym rozprávaním mám - že ma jedna z postáv nebaví, lebo je tam len preto, aby sme dostali informácie, čo by druhý hrdina nezistil. Obaja hrdinovia majú plnohodnotné línie (Ellina o príprave na cosplay ples, Darienova o živote v šoubiznise) a potešilo ma, že slávny Darien nie je ten typický sexboh s testosterónovou aurou, ale obyčajný citlivý chlapec. Viac takých vzťahov, prosím.

Geekerellu som si vychutnala od prvej strany po poslednú. Nie v duchu "OMG toto je najoriginálnejšia kniha, akú som kedy čítala!" ale skôr, že to bol vážne príjemný zážitok. Veľa dnešných contemporary kníh mi pripadá až neprirodzene sekaných, "edgy" a plných dialógov, ktoré len zaberajú miesto - a táto autorka si u mňa okamžite šplhla krásne uceleným štýlom a scénami, ktorými chce vždy niečo povedať.

Geeky atmosféra je skvelá a aj keď Starfield neexistuje, Ellino nadšenie je také chytľavé, že si budete na konci želať, aby áno. Ak sa vám páčila Fanúšička od Rainbow Rowell, ale chceli by ste viac romantiky, neváhajte a dajte šancu Geekerelle.

Francesca Zappia: Eliza and Her Monsters
Eliza žije dvojitým životom - cez deň je obyčajné dievča bez kamošov, večer LadyConstellation, autorka megaslávneho webkomiksu, ktorá žije na fórach, četuje s fanúšikmi a cíti sa dobre.

Takto málo mi stačilo, aby som knihe úplne prepadla. Stačila jedna scéna, ako hrdinka spolu s internetovými kamošmi pozerá nový diel seriálu a v spoločnom čete ho komentuje... a tá kniha ma mala v hrsti. Cítili ste sa niekedy, že s ľuďmi v škole si nemáte čo povedať? Vynadali vám niekedy rodičia, že máte vypnúť počítač a ísť von? Ak áno, nepotrebujete vedieť viac - táto kniha je o nás.

Autorkinu prvotinu som čítala v (dosť biednom) slovenskom preklade a bála som sa niekoľkých vecí - že sa budem textom prehrýzať ako chlpatou dekou, že autorka o živote vo fandome trt vie, a že celé to bude len o nezmyselnej romantike. NESTALO SA. Nič z toho.

Ak sa vám Vymyslela som si ťa nepáčilo, dajte Elize šancu. V prvom rade sa fakt dobre číta - až tak, že nemôžem uveriť, že ich písala jedna a tá istá osoba. Elizin život na internete nie je niečo, čo by bolo spomenuté na začiatku a po zvyšok knihy sa naň zabudlo - naopak, rieši sa ÚPLNE. CELÚ. KNIHU.

A romantika? Oh, boy, romantika. Romantika je založená na premise, že sa do Elizinho mesta prisťahuje slávny fanfiction autor, s ktorým sa Eliza pozná internetovo, ale v reále mu to nedokáže priznať - čiže nasleduje množstvo nezmyselných klamstiev a poloprávd, ale zároveň veľmi milý a reálny vzťah založený na spoločnej vášni, v ktorom sú obaja hrdinovia vykreslení ako ľudia s chybami, čo občas spravia blbé rozhodnutie.

Autorka ma totálne odrovnala tým, že veci iba neopisuje, ale necháva ich hrdinku prežiť - Eliza vám neoznámi, že je tichá a utiahnutá - namiesto toho si situáciu, kde jej to komplikuje bežný život, prežijete s ňou. Postavy, ktoré sú vám predstavené ako jednoduché ploché dosky, časom dostanú hĺbku. Na miestach, kde čakáte klišé romantický moment, dostane zvrat.

Som skrátka nadšená - z autorkinho budovania príbehu aj z geeky internetovej línie. Eliza and Her Monsters u mňa na mnohých úrovniach zarezonovalo ako TOO REAL. Uplynul mesiac a mám chuť prečítať si ju znovu. Ak príbeh na tému fandomy, Eliza spolu s Fanúšičkou od Rainbow Rowell sú odteraz oficiálne moje dva najobľúbenejšie kúsky.

Hannah Moskowitz, Kat Helgeson: Gena/Finn
Gena a Finn nemajú na prvý pohľad nič spoločné: Gena je maturantka na súkromnej strednej, Finn skončila výšku a so svojim titulom sa nikde nevie zamestnať. 

Obe však pozerajú seriál Up Below a vo fandome sú ako doma - Finn ako nesmelá fanartistka a Gena ako známa fanfiction autorka. Dievčatá si začnú písať, spoznávať sa, odhaľovať o sebe detaily svojho života...

...a výsledkom je jedna z tých kníh, kde si autor - respektíve tu autorky - idú celý čas tvrdohlavo za svojím klišé koncom a ignorujú všetky nádherné čriepky originality, ktoré sa im cestou podarí vykúzliť. 

Ak by sa totiž posledná tretina nestala, spievala by som vám tu ódy na nádherne trpkosladký a realistický príbeh rozprávaný cez maily, správy a esemesky, v ktorom veci nefungujú ako v knihách, v ktorom sa vzťahy rozpadajú a ľudia si ubližujú, ale pointou je nejako sa s tým vyrovnať a ísť ďalej. Z celej knihy si najlepšie pamätám dve (neispoilerové) scény - v jednej číta zamietavé odpovede na žiadosti o zamestnanie, v druhej sa Gena po príchode na výšku nervovo zrúti, lebo nezvládne nátlak školy. Obe mi jednoducho prišli také silné a realistické, že ústredný dej pri nich bledne.

Bohužiaľ, tá posledná tretina sa stala - a dramaticky sa v nej zmení štýl rozprávania, smerovanie príbehu aj správanie postáv: Gena je zrazu zranená pri výbuchu a Finn zabudne na vlastný život a začne sa o ňu starať. Pre niekoho to možno príbeh vylepší, pre mňa to zničilo všetko, čo sa mi na knihe páčilo. Na časť o fandome sa úplne zabudne a zrazu som mala pocit, že sedím na prudko artovom filme, v ktorom sa metaforicky riešia mentálne problémy a romantické vzťahy, celé je to prekladané divnými monológmi a fakt zlou poéziou.

Gena/Finn teda začala maximálne sľubne, ale nabrala smer, ktorý ma rovnako maximálne sklamal. Škoda, lebo príbehy písané prostredníctvom elektronickej komunikácie, kde dostanete len holý základ a zvyšok sa skrýva niekde za tým, mám rada. Ale svedčí im skôr každodenný život - nie veľká dráma, ku ktorej tento príbeh skĺzol.

4 komentáre:

 1. Ach, výborná téma na článok - aj výborný článok.:)

  Tash nevyzerá ako niečo pre mňa. Keby si písala, že ide práve o tú internetovú slávu, tak možno aj áno, ale takto si ju tuším nechám ujsť. (Každopádne som bola zvedavá, čo na ňu hovoríš.:D)

  Za to pri Geekerelle si mi práve pomohla sa konečne rozhodnúť, že si ju určite chcem prečítať.

  Eliza. <3

  O tej poslednej som doteraz nepočula a vyzerá celkom zaujímavo, mám rada takúto formu, no celkovo sa mi tiež zdá, že asi nič úplne pre mňa. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslím, že Tash nie je pre teba, ale Geekerella by sa ti mohla páčiť :P A hej, poslednú vynechaj, super forma, ale celkovo neodporúčam ani kvôli nej.

   Odstrániť
 2. No tak teraz mám chuť si prečítať Elizu znovu :D Mne sa tiež hlavne to páčilo, že to všetko bolo také reálne, od tých rozhovorov, cez vzťah s rodinou a s... zabudla som ako sa volá ten chlapec..., až po to, aká bola utiahnutá a tichá. Jedna z naj kníh, ktoré som čítala minulý rok. Inak ma zaujala aj Geekerela, lebo ju všade všetci ospevujú, ale akosi ma už nebavia tie prerozprávania Popolušky, takže neviem neviem či sa do nej pustím v blízkej budúcnosti :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pre mňa to bude jedna z naj kníh, čo som čítala tento rok, úplne bez debaty :D Dúfam, že to vyjde v preklade (a lepšom, ako Vymyslela som si ťa), aby si to prečítalo čo najviac ľudí, lebo tá kniha si to zaslúži :D
   To prerozprávanie ber inak skôr na štýl ako bola Cinder v Lunar Chronicles, mňa vo všeobecnosti odrádzajú prerozprávania rozprávok, lebo málokedy to autor spraví originálne, ale tu by som dala za originalitu palec hore :D

   Odstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates