16. 3. 2010

Lauren Kateová: Pád (Padlí anjeli #1)

Upíri sú pasé - privítajte anjelov.
Padlých anjelov.

Lucinda Priceová má 17, jej priateľ Trevor tragicky zahynul a za vinníka je označená ona. Luce teda dostáva nálepku mladistvej delikventky a sťahuje sa do internátnej nápravnej školy Meč a kríž: krabičky plnej psychopatov schádzajúcich sa na školskom cintoríne, na ktorej chodbách vás skúmajú blikajúce kamery a kontakt s okolím je obmedzený na jeden telefónny hovor týždenne.

Daniel Grigori je... starší. A je tak trochu iný, čo vás určite dnes neprekvapí. Od príchodu na Meč a kríž napríklad vôbec nezostarol. Všimnime si ďalej jeho rezervované správanie, inštinkt chrániť Lucein život vždy, keď je to potrebné, sexy telo a božskú tvár, a nemusíme chodiť po pravdu ďaleko: Daniel skrýva tajomstvo.

Daniel nie je človek. Daniel je padlý anjel.


Kto čaká siahodlhé vytváranie silného mileneckého puta sa môže otočiť a odísť - Luce sa samozrejme zamiluje už na prvý pohľad a celý zvyšok knihy strávi ako oddané šteniatko, ktoré o svojom pánovi s výnimkou fyzických vlastností nevie ani ň.
Zahanbene priznávam, že som po knihe siahla len kvôli obálke. Nerobím to často, ale milujem pekne prevedené obálky, a táto sa u mňa okamžite zaradila medzi tie najúžasnejšie, aké som v posledných mesiacoch postretla. Na druhý pohľad už nie je práve vrchol originality, ale spolu s trailerom navodzuje pocity, aké by vo vás mala kniha asociovať - atmosféru gotiky, temna, beznádeje a vnútorného prázdna.

Meč a kríž nie je žiaden Rokfort. Zamrežované okná, 180-minútové hodiny, vŕzgajúce lampy v studenom prievane. Z okna výhľad na cintorín plný sôch kamenných anjelov. Prázdno, tupo, samota, chladno. Tých zhruba 80 stratených teenegerských existencií, ktoré tu nájdeme, sú viac či menej totálne mimo: psychopatka Arriane má po tele jazvy, Cam je až podozrivo milý a ochotný, Molly má toľko pírsingov až pri chôdzi štrngá a Penn, jediné "oficiálne normálne" dieťa v Meči a kríži, v detstve prekonala fóbiu z kaktusov. Nejaký ten humor, vtip medzi riadkami, alebo len sarkastickú poznámku na margo Luciniich vzťahov a trampôt, slúžiacu na uvoľnenie atmosféry, by ste v knihe hľadali len ťažko.

Pád je autorkin debut a priemernému rozprávačskému štýlu veľmi pridáva atmosféra. Vyvrcholenie je vysoko predvídateľné, ale keby som nečítala anotáciu (ktorá všetko podstatné hneď vykecá), bola by som... ak nie uchvátená, tak aspoň prekvapená tým, ako sa príbeh o padlých anjeloch postupne vyjasnieva. Nanešťastie sa všetko podstatné dozvieme už z obálky - krásne dievča príde na novú školu, spozná svoju osudovú lásku a odhalí veľké paranormálne tajomstvo. Mali sme to tu už X-krát, možno len s rozdielom, že naša stredná škola nikdy nebola dohnaná do takého chladného extrému.

Najlepšia vec na celej knihe je atmosféra. Pokiaľ sa do nej dokážete ponoriť, vyváži vám všetky dejové nedostatky, ktoré so sebou príbeh nesie. Presunúť postavy na miesto veselé a slnečné, bol by Pád priemer šedší ako šedý. Jeho príbeh nie je originálny. Jeho príbeh nie je výnimočný, nie je strhujúci, nie je komplikovaný. Pád tiež nie je kniha ušitá zaujať masy - aj keď sa o to snaží. NEBUDE sa páčiť všetkým. Možno sa nebude páčiť ani vám.

Preto sa vyhnem jednoznačnému odporúčaniu. Skúste sami. Aspoň ukážku. A ak zistíte, že to nie je vaša šálka kávy, nemučte sa - kniha vôbec nemá výrazne silné a slabé pasáže, a nesie sa stále na tej istej vlne, na ktorú sa naladíte buď v prvom momente, alebo nikdy.

Čítajte tiež:
Súženie (Padlí anjeli #2) [RECENZIA]
Lucin život je v nebezpečenstve. Po udalostiach z Meča a kríža si to musel uvedomiť aj totálny ignorant (pokiaľ tie udalosti v šťastí prežil). A uvedomil si to aj Daniel, preto sa rozhodol, že svoju milú odvedie na iné bezpečné miesto: Shoreline.

Vášeň (Padlí anjeli #3) [RECENZIA]
Pád: Luce prichádza do internátnej školy, kde získava užitočných priateľov a nebezpečných nepriateľov.
Súženie: Luce odchádza z predošlej internátnej školy do novej internátnej školy. Opakuje sa dej Pádu.
Vášeň: Čo by ste povedali, o čom to bude tentokrát?

15 komentárov:

 1. Priznávam,že túto knihu som si tiež vyhliadla na základe okúzľujúcej obálky a hneď som ju aj zaradila do svojho wishlistu :) trochu ma odrádza dej,ktorý ako si sama podotkla nie je originálny a príde mi ako skĺbenie dvoch kníh ktoré som pred časom prečítala ale aj napriek tomu mám pocit,že na tej knižke nájdem niečo čo by sa mi mohlo páčiť.Rozhodne som teraz ešte o čosi viac zvedavá a myslím,že si ju čo najskôr zoženiem...mimochodom opäť ťa musím pochváliť za krásnu pútavú recenziu :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ...on ten dej je v podstate také temné slice of life :D Deti chodia do školy, večer majú párty, občas rande na cintoríne, posedenie v knižnici... skôr to vidím tak, že dej príde až v ďalších častiach :D Mne sa tu hlavne páčila tá atmosféra, niečo také som ešte nikdy nečítala.

  Tie dve knihy... tipujem jednu... Hush Hush? A tá druhá...? :D

  Dnes som inak šla pridať do wishlistu druhý diel, a ahaho, on už má aj obálku - http://www.shelfari.com/books/13077106/Torment - ak niekedy spácham nejaký rebríček mojich TOP coverov, na tieto dva rozhodne nezabudnem :P

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak to máš pravdu niečo také som naozaj ešte nečítala :) Dnes dočítam Dead to the world a hneď sa na to vrhnem už sa neviem dočkať a určite ti potom dám vedieť...ale rozhodne si tú knihu chcem zadovážiť aj domov už len aby som mala taký krásny cover :D a ten druhý je tiež úžasný.Konečne nejaké jednoduché a inteligentné obaly,ktoré okamžite pritiahnu pozornosť

  Presne prvá knižka je Hush Hush ;) btw už si to dočítala?A druhá je myslím Evermore od Alyson Noel tiež sú si v niečom podobné.Btw keď už sme pri tom Hush Hush to má tiež jeden z najkrajších coverom aké som videla :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. *hihot* Aj ja som premýšľala, že by som si ju zadovážila v 3D verzií, ten cover... :D :D :D Ale tu sa nedá zohnať inak, ako v paperbacku, a zo zahraničia objednávať nemôžem, tak som od toho upustila... Toto je Cover s veľkým C, ktorý si zaslúži hardback :D

  Hush Hush práve lúskam... a popri tom už ťukám recenziu :D Vravela som si, že konečne prečítam niečo, o čom potom nebudem písať, no a houby, už som si aj pocvakala obrázky z traileru, takže nie je cesty späť :P Som asi v štvrtine, a zatiaľ sa mi to páči, Nora je sympoška a Patch skoro až anti-hero, som zvedavá, čo bude ďalej :D A ako tak pozerám, Evermore mám vo wishliste O_O.

  Ten Hush Hushovský cover inak vraj robili tak, že ten chudák model skákal na trampolíne... :D A 10. apríla odhalia cover druhého dielu... vidím to v blízkej budúcnosti na nejaký zanietený príspevok čisto o obálkach :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ok tak už asi piaty krát som sa snažila čítať Fallen v notebooku ale takto to nejde budem si to musieť zadovážiť domov lebo inak to neprelúskam a pritom ma to tak láka ale mám taký pocit,že tá kniha si zaslúži aby som ju mala pekne v ruke a nie čítala e-book takže pracujem na tom aby som si ju objednala.Aspoň sa budem môcť donekonečna dívať na cover :D Ja by som brala mať ho doma ako nejaký obrovský plagát :D

  Ja som vďačná za každú tvoju recenziu takže pokojne čítaj a ťukaj ďalej :D Už sa neviem dočkať spojenie tvojho písania a faktu,že to bude recenzia na Hush Hush tak tomu sa odolať nedá :D Tak s postavou Patcha sa autorka naozaj vyhrala je to naozaj netypický hrdina-prvý opak Cullena a to sa mi páči.Konečne niečo originálne ;) Inak cover na Crescendo už je vonku a je jednoducho úžasný.Myslím,že keď ho uvidíš začne ťukať ten článok čisto o coveroch :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. no, ako to opisuješ, má to svoje plusy aj mínusy. ja to teda čítať nebudem, ale recenzia opäť na jednotku :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ďakujem, pri tejto recenzií som vypotila viac krvi, ako pri všetkých, ktoré som kedy napísala dohromady, a nie len tu na blogu :-)

  YA, to mi tu občas ujde - je to skratka pre Young Adult (veková kategória 14-21 rokov) čo je jeden z tých zapeklitých anglických výrazov, ktoré sa nedajú preložiť, a v poslednej dobe veľmi prenikol aj ku nám :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. dajú sa preložiť :-) veď "mladý dospelý" je po slovensky adolescent respektíve dospievajúci. ak aj to prvé znie trochu čudne, to druhé je podľa mňa v pohode.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ja už väčšinou prekladám proste ako "mládež" :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Dnes som dočítala Evermore a nemôžem si pomôcť, ale teraz mi to neskutočne pripomína Pád - ten som ešte nečítala, ale chystám sa. A obávam sa, že ten príbeh bude príliš podobný, najmä tou reinkarnáciou...čo je teda lepšie? Evermore alebo Fallen??

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Tá zápletka je vážne úplne rovnaká - ale tá v Páde je zvládnutá lepšie. V tom Evermore... tam je to len tak "no tak umrieme a znovu sa stretneme, čo už, nejako to už len bude..." ale tuto je to oveľa emotívnejšie. A Pád ma navrch ešte tým, že je veľmi naviazaný na mytológiu, takže to nepôsobí len tak vycucane z prsta :) Pre mňa je jednoznačne lepší Pád :)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ďakujem, aj som si myslela, že asi Pád bude na tom lepšie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ako už viacerí spomínali, aj mne to pripomíne Nesmrteľných od Noelky :D... popravde, tieto dve knihy som čítala hneď za sebou.. teda 1,2 a myslím že aj 3 časť nesmrteľných, a hneď potom pád... po prečítaní celého pádu som sa neskutočne smiala na tom, ako je to všetko podobné... hlavný hrdina nie je človek, hlavná hrdinka sa stále reinkarnuje :D.. v oboch prípadoch sa do seba zamilujú.. a v každej je niaký háčik :D.. v jednej keď sa pobozkajú.. ona zomrie.. a vdruhej zase hrdinka zomrie predtým než sa spolu vyspia :D... v každom prípade si myslím že sú to celkom fajn knihy, len ten dej je stále rovnaký :D.. uvidíme, aké budú pokračovania :).. teším sa na obe knihy :P... btw: fakt zaujímavé recenzie :D. myslím, že to tu začnem navštevovať pravidelne :D

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Ja už som pokračovania čítala - Kateová fičí, Noelová ide z kopca, asi tak by som to zhrnula :D
  S tými podobnosťami to bude len náhoda, obe knihy vyšli tesne po sebe (Pád neskôr) - aj keby Kateová čítala Navždy a inšpirovala sa, tak by sa to tak skoro vydať nestihlo... je to len náhoda :)
  Inak ďakujem a dúfam, že ťa ešte niekde pri komentároch uvidím :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates