7. 5. 2010

Becca Fitzpatricková: Zavrhnutý (Zavrhnutý #1)

Nora Greyová nikdy nemala problémy s chlapcami. Partnerské vzťahy a tak, to všetko šlo doteraz mimo nej. Až kým nespoznala Jeho, Záhadného Nového Študenta Patcha, ktorý skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdá: Patch je padlý anjel. A Nora je odsúdená sa doňho zamilovať.

Zavesil.
Neveriacky som pozrela na telefón, a potom z bloku vyšklbla čistý list. Blbec, načmárala som na prvý riadok. Na riadok pod tým som pripísala Fajčí cigary. Zomrie na rakovinu pľúc. Dúfam, že skoro.

Zavrhnutý je dokonalý reprezentant doby, v ktorej vyzerali všetky paranormálne príbehy takto: dej situovaný na strednej škole, hrdinka zažije osudovú lásku, odohrá sa nejaký ten ľúbostný trojuholník, akčná scéna na záver a niekde pomimo vysvitne, že v našom svete sa promenádujú upíri, vlkolaci alebo anjeli - 500 strán fuč a nám ostáva pocit, že toto všetko sme už niekde čítali. Zaváňa to Súmrakom? Obviňovať Zavrhnutého z plagiátorstva je asi rovnako zmysluplné, ako vyčítať americkým dievčenským románom, že sa odohrávajú na americkej strednej škole, ale popierať, že nestavia na rovnakej štruktúre, by bolo holé bláznovstvo.

Dej teda pozostáva z toho, ako okolo seba krúžia dvaja teenageri, ako sa mu ona vyhýba, a ako je ňou on posadnutý, a ako ona postupne zisťuje, že ho vlastne nekonečne miluje. A ako inak, na strednej škole. Od Zavhnutého nemá zmysel čakať príbehovú epickosť. Treba čakať knižku na relax, kde sa bude riešiť to, kedy a kde sa Nora a Patch nakoniec dajú dokopy. A má zmysel čakať trochu tých padlých anjelov, ale naozaj len trochu. Ak máte proti tomuto typu príbehu predsudky, neunúvajte sa, nevydržíte ani tri kapitoly.

Popravde, Patch nebol ten typ chlapca, na ktorého sa matky usmievajú. Bol ten typ chlapca, kvôli ktorému vymieňajú zámky.

Zavrhnutý má niečo, čo som v paranormálkach nevidela ani nepamätám: pár, ktorý som si obľúbila. Nora má vlastnú hlavu a nespadne do priepasti Patchovych čiernych očí pri prvom, druhom ani treťom pohľade - vlastne ju Patchova arogancia na smrť vytáča. Nora síce má svoje slabé chvíľky, pretože ktorá hrdinka by za svoju lásku neobetovala aj život, ale nie je to beznádejne zamilovaná Bella. A Patch nie je Edward: Patch je arogantný, namyslený, nezdvorilý a netolerantný hulvát - rozhodne nie ten typ chlapca, s ktorým by ste si chceli niečo začať.

Vďaka Patchovmu balíku negatívnych vlastností a Norinej tvrdohlavosti a sarkastickým poznámkam sa aj z povinných patetických pohľadov do očí stáva celkom zábavné čítanie. Bohužiaľ, ich nepriateľský vzťah je zaujímavejší ako ten romantický, ktorý je založený len na fyzickej príťažlivosti. Ako inak. Treba si zvyknúť.

Najväčším nedostatkom však pre mňa nie je ani slabý dej, ani romantická naivita, ani sladké klišé... ale to, že keby to nebolo na obálke, neprišli by ste na to, že čítate knihu o anjeloch. Zavrhnutý - napríklad oproti Pádu (-recenzia-) - nemá takmer žiadne odkazy na mytológiu, alebo narážky na nadprirodzeno - Nora Patchovu identitu odhalí vlastne len tak náhodou. Keby to minimum paranormálneho príbehu zo Zavrhnutého vystrihnete, ostalo by vám celkom normálne contemporary o sympatickej hrdinke a zlom chlapcovi. Ak si na paranormálnu stránku vyslovene nepotrpíte, nebude vám to vadiť - ale ak chcete ísť čítať knihu o anjeloch, nájdu sa aj lepšie.

Becca Fitzpatriková je ďalšia z rady šikovných debutantiek, ktoré sa zviezli na Súmračnej vlne. Bez nadprirodzeného korenia by to dnes nešlo, ale aj keď hlboký dej absentuje, a dôkladná psychologizácia sa nekoná, postavy nie sú úplne duté a prázdne. Po odhalení Patchovho tajomstva je síce trochu prvoplánová, ale jej dobré vlastnosti - hlavne vtipná hlavná hrdinka a netypický Patch - stále vyvážia tie zlé. Rozprávanie je svižné a príbeh sa nevlečie, takže ak po Zavrhnutom siahnete ako po sladkej romantickej oddychovke, nebudete sklamaní.

Publikované pred vydaním knihy v slovenčine. Vlastný preklad úryvkov sa bude líšiť od knihy.

6 komentárov:

 1. Túto knihu som prečítala na jeden šup, no mohlo tam byť trošku viac informácii o tých padlých anjeloch :)
  Norine sarkastické komentáre fakt nemajú chybu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Patch je arogantný, namyslený, nezdvorilý a netolerantný hulvát... :D Tak som sa už dávno nezasmiala :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. je to ten najhnusnejší najsexi chalan aký moôže byť. mohlo by to mať pokračovanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Pokračovanie to má, len preklad sa odkladá už 7 mesiacov ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Prečo dávaš do každej druhej recenzie narážky/urážky na Twilight? Už to nieje vtipné..

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Až tak veľmi to naráža na Twilight? Skôr by som povedala, že na štruktúru žánra, do ktorého Twilight patrí všeobecne... už to čítam teraz druhý krát a... no neviem, nejaké ostré narážky práve na Twilight tam nevidím. Fakt?

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates