28. 5. 2010

Suzanne Collinsová: Hry o život (Hry o život #1)

Svet sa zmenil. Nevedno, či za to môže siedma svetová vojna, nejaký ten jadrový konflikt, pandémia chrípky alebo globálne otepľovanie, ale jedno mi verte: v tomto svete by ste žiť nechceli. Minimálne v tom, čo zostalo zo Severnej Ameriky, po novom nazývanej Panem, nie.

Bol raz jeden Panem, ktorý mal 13 obvodov, ktoré riadilo Sídlo. Ale obvody sa vzbúrili a Sídlo ich odpor potlačilo, a ako demonštráciu svojej sily trinásty obvod zrovnalo so zemou. Aby ľudia nezabudli, aké je Sídlo mocné, a že oni sú len nástrojom v jeho rukách, založilo Sídlo tradíciu Hier o život, súperenia 12 obvodov Panemu o celoročný prídel potravy, ktorú víťazný obvod získa. Pretože svet sa zmenil. A doslovnejší preklad The Hunger Games by neznel Hry o život, ale Hladové hry.

Vitajte v Sloji, dvanástom obvode, kde smrť hladom nerobí rozdiely, kde je každý hladný krk v dome len naobtiaž. Katniss má 16 a bojí sa. Bojí sa, že to bude ona, koho Sloj pošle do tohoročných Hier, pretože byť Vyvoleným znamená to isté, ako byť mŕtvolou. Hry o život sa totiž dajú prežiť iba jediným spôsobom - ak vyhráte. Vyhráte len vtedy, ak prežijete. A prežijete len vtedy, ak zabijete všetkých zvyšných 23 súťažiacich, s ktorými sa v Hrách pred zrakom celého Panemu stretnete. Pretože Hry o život nie je len nejaké to krvilačné zápasenie - nie. Hry o život sú reality show.

Výber Vyvolených prebieha skrz losovanie mien všetkých detí od 12 do 18 rokov, chlapcov a dievčat zvlásť, pričom čím ste starší a chudobnejší, tým viac papierikov s vašim menom sa v osudí nachádza. Katniss ich tam tento rok má 20, jej malá sestra Prim 1. Šanca, že ju napriek tomu vyberú, je mizivá, pretože mnoho iných detí má papierikov oveľa viac a Katniss má pravdu, naozaj to napokon nie je ona, koho za dievčatá vyžrebujú: je to jej sestra Prim. Katniss napriek počiatočnému šoku neváha, a skôr, než Prim stihne potvrdiť svoju účasť, sa namiesto nej sama prihlási za dobrovoľníka. Krátko na to v spoločnosti Vyvoleného chlapca Peetu a mentora Haymitcha, večne spitého víťaza Hier spred pár rokov vyráža do Sídla, kde sa stretáva s ostatnými Vyvolenými z ostatných obvodov... a tým začína jej boj o prežitie.

Prežiť. Vyhrať. Zabiť.

Vybavím to rovno: Hry o život sú dobré. Hry o život sú mrte dobré. Útla nenápadná knižôčka v sebe skrýva lákadlo, ktoré vás pri nej udrží od večera do rána, kedy všetky myšlienky na školu, prácu, poprípade inú záujmovú činnosť odsunie preč ťažko filozofická otázka ,,Dočítať tých 100 strán teraz, alebo riskovať, že budem môcť pokračovať až na ďalší večer?"

Od momentu, kedy sa za Katniss zabuchnú dvere hernej arény totiž Suzanne Collinsová prejde z z ľahko melancholického úvodu do zbesilej jazdy, ktorej tempo zmierni až v poslednej tretine. Váhu Katnissinho strachu si uvedomíme už pár sekúnd po tom, ako Hry odštartujú, a potom len fanaticky sledujeme Katnissin boj o prežitie. Iný kraj, iný mrav, a v aréne to platí dvojnásobne - mnohí jej protivníci sú totižto deti z vyspelých obvodov, ktorí sa na svoju účasť v hrách pripravovali roky, a prehra, to je pre nich slovo neprístupné.

Celý príbeh sledujeme v prítomnom čase očami Katniss, ktorá túži len po jednom: vrátiť sa domov. Kto čaká, že sa ustrašene schúli do klbka má smolu - Katniss si už v živote vytrpela svoje, a dobre si uvedomuje, že z arény sa bez zabíjania nedostane. Z nenápadného dievčatka sa vďaka jej metódam stáva pre ostatných najobávanejší nepriateľ, ktorý je ochotný zájsť až na dno svojich síl, nech to stojí čo to stojí. Jediná škoda je samozrejme to, že je dopredu jasné, ako sa Hry skončia - a tak sa treba zmieriť s tým, že nás nezaujíma cieľ, ale práve cesta.

Čo sa týka negatív, nie je také ťažké nejaké nájsť - mňa napadajú konkrétne dve. Zároveň ale priznávam, že mne žiadne z nich také krvilačné, že by ma od čítania odradilo, neprišlo. Jedná sa hlavne o celý koncept vzájomného detského vraždenia sa v niekoľko desiatok kilometrov širokej aréne, ktoré ako také nie je veľmi originálne, a tiež finálnu scénu, pri ktorej od zdesenia vstávajú vlasy dupkom; a ak vás neopantá práve táto ústredná časť, budete mať s Hrami o život veľký problém. Druhá vec je použitý prítomný čas, ktorý môže mnohým určite prekážať, ale Collinsovej štýl je veľmi príjemný a chytľavý , a kniha je napísaná s povestnou ,,ľahkosťou", no zároveň nespadá do kategórie ľahkých novopečených (žiada sa mi doložiť slovíčko upírskych) bestsellerov.

Skúška ohňom, druhý diel trilógie, vychádza v slovenčine začiatkom júla, a tento dátum vydania je jediný dôvod, prečo ešte nemám knihu dávno rozčítanú v angličtine, nakoľko je prvý diel useknutý doslova v tom najlepšom. Hry o život (orig. The Hunger Games) u nás mimochodom vyšli už niekedy v októbri minulého roka, čo znamená, že sa buď ku vzťahu k masmédiám a reklame radím do kolónky totálny ignorant, alebo platí staré známe nepísané pravidlo, že mediálna masáž je s kvalitou diela nepriamo úmerná, a príchod Hier o život si tak u nás UŽ ZASE ešte nikto poriadne nevšimol.

1 komentár:

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates