26. 8. 2010

Suzanne Collinsová: Drozdajka (Hry o život #3)

,,Aby sme pripomenuli rebelom, že ani najsilnejší z nich nezdolajú Sídlo..."

A tak sme sa dočkali. Teda, my ešte nie, my si ešte počkáme dobrých pár mesiacov - Amerika sa dočkala. Masová reklama, sprievodné akcie s autorským čítaním, polnočný predaj, prvý náklad 1,2 milióna kópií. Mockingjay - Drozdajka - je po dlhom čakaní tu.

Drozdajka sa otvára presne tak isto, ako predchádzajúce dva diely - uprostred Dvanásteho obvodu. Obvodu ktorý sa teraz od susedného Trinásteho líši iba tým, že z toho Trinásteho sa už nedymí. Ale iba naoko. Skutočnosť sa má tak, že zdevastovaný Trinásty obvod je oveľa živší, ako si kedy Katniss predstavovala - za 75 rokov od jeho "vyhladenia" rebeli vystavali celé podzemné mesto, a jediné, na čo celé desaťročia vo svojom odboji čakali, bola iskra nepokoja. Iskra, ktorú vykresala Katniss.

Podľa prezidentky Trinásteho obvodu tu má Katnissina úloha skončiť. Katniss sa má stať Drozdajkou - symbolom vojny voči Sídlu, ktorý bude poslušne počúvať rozkazy veliteľstva, ale sám nič nezmôže. Katniss súhlasí - s podmienkou, že všetkých zajatcov Sídla, ktorých Trinásty obvod nezachránil z arény Hier štvrťstoročia, prepustení Prezidentka bez ujmy na zdraví.

Panem je vo vojne. Takmer všetky obvody povstali na odpor voči Sídlu... ale znamená to vôbec niečo? Suzanne Collinsová pojíma - nie len očami Katniss - svoju revolúciu bez pátosu a ideálov, dokonca sa z nich neraz otvorene vysmieva. A už vôbec sa neostýcha hádzať svojim postavám pod nohy polená prekážok - ale veď po predchádzajúcich častiach by nám už ten pocit permanentného prekvapovania takmer chýbal. Ak existuje spôsob, ako Katniss cestu k cieľu skomplikovať, stavte sa, že si ho autorka nájde, a to na miestach, ktoré by ste ROZHODNE nečakali.

Hry o život došli v Drozdajke svojho konca. Katniss ako hlavná hrdinka prešla od prvej časti kilometrovým vnútorným vývojom, od prefíkaného dievčatka až po odhodlanú ženu, aj keď si viem predstaviť názor, že stále nie nezávislú. Smrť ju už nedesí; dokonca aj úvahy o svojej vlastnej znáša s vyrovnaným srdcom. Jeden by až povedal, že sa Katniss žiť zunovalo, ale opak je pravdou - ak už nič iné, tak myšlienka na to, ako šíp z jej luku prevŕta mozog prezidenta Snowa, ju pri ňom drží viac než statočne. Za posledné roky ale videla toľko mŕtvych, že nie je možné, aby ju to nakoniec nepoznačilo.

Väčšina z dejových línií a hlavných otázok ostáva nakoniec uzavretá - od Haymitchovej minulosti až po otázku Gale vs. Peeta; dokonca len tak okrajovo dostaneme aj objasnenie, odkiaľ sa Panemu prihodilo jeho pomenovanie, nad prostou genialitou ktorého som na moment sama užasla. Ale aj keď sa ráta tento z dielov s počtom mŕtvych ako najkrvavejší, taký príliv hrôzy, ako pri záverečnej scéne z prvej časti, ma neoblial ani raz. Drozdajka síce prináša nespočet šokujúcich momentov a prekvapení, ale v porovnaní s predchádzajúcimi knihami jej chýba jedna podstatná vlastnosť: pútavý dej. Po zatvorení som mala pocit, že som sa síce dozvedela všetko, čo som chcela, no jediné, čo Katniss a spol. robili, bolo chodenie z miesta na miesto, a všetko podstatné bolo zhrnuté na posledných 30 stranách. Na druhú stranu, Suzanne Collinsová nezaprie svoj rozprávačský talent, ktorý vás udrží od prvej po poslednú stranu ako na ihlách.

Drozdajka je decentným zakončením excelentnej série. Nemá spád Hier o život, ani nervy-drásajúce pasáže Skúšky ohňom - celá sa nesie na studenej, smrť-prinášajúcej vlne, a zo všetkých troch častí mi prišla ako najslabšia. Jediná "akčná" tretina je opäť tá posledná, no záver je uzavretý a minimálne uspokojivý. Stále ale nemôžem tvrdiť, že by som z Drozdajky bola sklamaná alebo rozčarovaná - len mám dojem, že Collinsová mala potenciál vyšťaviť z nej oveľa viac, a priniesť nám bombastické finále, na ktoré by sme v súvislosti s Hrami o život spomínali ešte dlho.

Map of Panem by ~ilovezuko123

16 komentárov:

 1. Milujem túto sériu :) Už po prečítaní prvého dielu som bola maximálne nažhavená na druhý.. No to vtedy ešte nebol "na svete".. Teraz som ale už po niekolkých prečítaniach prvej a druhej časti a nemôžem sa dočkať tretieho dielu... Ty si to už očividne čítala.. V Angličite? Som veľmi zvedavá s kým nakoniec Katniss skončí :) Možno by si mi trochu mohla zaspoilerovať, napr. do komentu na mojej stránke :) Iba pre koho sa nakoniec rozhodne, lebo to čakanie už ďalej nevydržím <3

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem kráne za mail ♥ Ja by som to proste bez toho nevydržala, mám normálne absťák..
  Inak kde si to ty čítala? A v akom jazyku?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Anglicky, nejaká dobrá duša to zdigitalizovala len pár hodín po vydaní :) Na 100% si plánujem ale kúpiť aj slovenský preklad, a ešte raz si ho prečítať, a potom dať re-reading celej trilógie, pekne za sebou, a nie s niekoľko mesačnými odstupmi :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ahaa :) Lebo ja som si stiahla z netu anglickú verziu, ale ja som asi tak dobrá v angličtine ako aj američania vedia kde je Slovensko (pred tým než sa stalo "známym" tou výbušninou) ;D čiže tak nejak... No nič, budem musieť čakať do januára či kedy to má vyjsť... No a dovtedy budem furt dokola čítať jednotku a dvojku... Ale hrozne sa teším aj na film, ktorý vyjde v 2011.. Už tri dni nerobím nič iné iba pozerám trailer dokola a dokola :3

  OdpovedaťOdstrániť
 5. :D :D Na to je jeden dobrý postup - cvičiť :D Ja som self-taught speaker, gramatika mi strašne nejde, ale zato sa dorozumiem vo všetkých formách - základy som pobrala ako malá z PC hier, s čítaním som začala v trinástich a pomaly to šlo :D Ja plánujem tiež prečítať pred vyjdutím prekladu obe knihy ešte raz... :P Filmu sa inak osobne trošku bojím :D Ale síce... ak scenár píše Collinsová... nemuselo by to dopadnúť tak krvavo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tak akože videla som pár trailerov a podobne, takže podľa mňa to bude úžasné... Už sa toho fakt neviem dočkať, len už aby to bolo čoskoro...:// Tak ako ja som už odmala na angličtinu ľavá, jediné čo viem, je veta "Lick my big tasty cock," trochu uchylne :D:D:D ale kamoši mi to furt pišu do zošita taže dajak som si to zaapamätala :D:D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. No... tak niekde sa začať musí :D Odporúčam skúšať, nájsť si niečo, čo bude človeka baviť, lebo to bude v angličtine čítať/pozerať preto, že chce (a nie preto, že musí :D), a pôjde to samo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. páni, bude film?to je pre mna novinka :-D.Luu, mohla by si mi prosim ta, dat link na stiahnutie knihy?

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Sunnie - Collinsová si napísala scenár, momentálne je známe meno režiséra :) Link ti pošlem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Dakujem za link!!! nevadi ze je to angline, co sa tyka knih sa poslednu dobu k tomu jazyku schylujem, lebo je to jedina sanca, ako citat pokracovania knih.. :-D no, ak si collinsova napisala scenar, malo by to byt super, teda myslim to tak, ze nie je mozne, ze sa z toho stane filmova katastrofa, ako bol co ja viem, eragon... lebo po tom co som ten film videla mam strasne obavy ako dopadnu knihy, ktore sa rozhodli sfilmovat :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ja som práve prečítala prvý diel tejto trilógie a prekvapilo ma, že je to až tak dobré. Na poličke ma čaká druhý diel - oba som kúpila v Panta Rhei za 3€. No, skúsim si časom (keď budem mať peniaze :D) zaobstarať a prečítať Drozdajku :)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Myslím, že po dokončení dvojky budeš ochotná ísť vykradnúť aj banku, aby si si mohla prečítať Drozdajku :D

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ahojte
  Milujem tie prvé dve knihy a socialistom sa že tu sa dá stiahnuť niekde aj 3. Som úplne šťastná :-) produkujem boli by ste niekto taký veľmi láskavý a dali mi jej linky na stiahnutie :) lebo myslím že už bez nej nevydržím !!! :-( :-)

  Vopred vám ďakujem...

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Prepáčte za tie slová ale môj počítač opravuje slová podľa seba:(:)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. To socialistom a produkujem bolo bolo pôvodne noci celkom iné : dočítala som sa a produktom :):(

  OdpovedaťOdstrániť
 16. To produktom malo byť že : prosiiiim (asi sa zbláznim z tohto počítača):(:)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates