14. 8. 2010

Suzanne Collinsová: Skúška ohňom (Hry o život #2)

Katniss Everdeenová prežila Hry o život - čo je pojem ekvivalentný s tým, že Katniss Everdeenová v Hrách zvíťazila - a vracia sa domov s jedinou úprimnou túžbou: na všetko zabudnúť. Čaká ju síce ešte otravné turné víťazov, ale ak všetko pôjde podľa plánu, o pár mesiacov sa na ňu v Paneme zabudne, ona sa vráti ku svojmu Galeovi a všetko bude fajn.

Za hranicami Dvanásteho obvodu však započalo niečo, s čím Katniss nerátala. Jej slávny víťazný trik si totiž všetci okrem nej vyložili ako prejav odporu voči Sídlu, a ona sa tak nevedomky stala podnecovateľkou silnejúcich nepokojov. Katniss teda čoskoro dostáva ultimátum - buď pristúpi na hru, v ktorej presvedčí celý Panem, že je prostoduchá zamilovaná pubertiačka, alebo si to všetci tí, ktorých miluje, kruto odnesú. Vystrašená Katniss súhlasí - len aby si už čoskoro mohla uvedomiť, akú strašnú chybu spravila.

Ibaže na nápravu už je neskoro. Blížia sa monumentálne Hry štvrťstoročia, charakteristické určitým špecifickým pravidlom. Zúfalá Katniss sa pripravuje na návrat do arány, Panemčania sa združujú pod symbolom drozdajky... a Trinásty obvod nakoniec možno nie je taký opustený, ako sa Sídlo snaží Panemčanov presvedčiť.

Po výborných, akčne ladených Hrách o život, prichádza v Katnissinom živote útlm. Útlm charakteristický pre prostredný diel trilógie: Hry o život síce zapálili iskru, ktorá spôsobí v Drozdajke (záverečnom diele) pekný výbuch, ale medzi tým nás ešte čaká jazda po zápalnom dráte: Skúška ohňom.

Zapôsobila na vás Suzanne Collinsová svojím dystopický svetom? Ak áno, máte sa na čo tešiť, v Skúške ohňom si ho užijete na mraky. To, čo sa v prvej časti len nejasne rysovalo v pozadí sa v druhej premieta v priamom prenose: mučenia, popravy, vraždy, krvavo potlačené povstania, utečenci a bublajúca revolúcia... Sídlo sa hnevá a nebojí sa dávať to najavo. Krv už netečie len v aréne, byť nepriateľom režimu sa holt v dystópií nikdy nevypláca. Zahorknutý pohľad hlavnej hrdinky tomuto svetu na atraktivite tiež práve nepomáha.

Katniss sa po príchode domov tak trochu zmenila. Niet sa čoho báť, stále to je tá istá Katniss Everdeenová, až na to, že teraz chápe, prečo sa toľko víťazov Hier o život dalo na drogy. Katniss je znechutná. Znechutená zo seba, zo svojej pretvárky a sebeckosti, zo svetu okolo seba, z nespravodlivosti voči nej a voči všetkým utláčaným Panemčanom. A neostýcha sa to dávať čitateľom najavo.

So zmenou Katnissinho pohľadu sa mení aj nálada celého rozprávania. Na kvázi "humore", ktorého je v knihe dvakrát toľko, ako v prvej časti, sa úprimne a odľahčenie jednoducho zasmiať nedá, pretože ho Suzanne Collinsová usadila na tie miesta, kde humor nemá čo robiť. Umiera vám pred očami milovaný človek? Podfarbite to situačným vtipom. Dostanete zvrátený, trpký moment, na ktorý si budete ešte niekoľko desiatok stránok kŕčovito spomínať. Rozhodne sa nedá tvrdiť, že sa diel po celý čas utápa v temnej depresií, ale atmosféra hustne a hustne - až si zrazu uvedomíte, ako si z celého srdca želáte, aby sa Katniss zdvihla, vyhodila celé Sídlo do vzduchu, nastolila v Paneme éru blaha a žila šťastne až do smrti, pretože byť na jej mieste, máte už na sebe dávno zvieraciu kazajku.

Asi jediné, v čom Collinsová v vyslovene sklamáva, je posledná tretina, venovaná Hrám štvrťstoročia. Už som to napokon vyzradila v úvode - Katniss si s nimi potyká viac než dôverne. Aj s prihliadnutím na zmenu nálady sa tieto Hry nedajú označiť inak ako zbytočné opakovanie niečoho, čo tu už raz bolo. Neznamená to síce, že by boli menej záživné alebo originálne - naopak - no ich jediným zmyslom je záverečných 10-20 strán, a táto posledná tretina je jediným dôvodom, prečo hodnotím Skúšku ohňom v porovnaní s Hrami o život ako slabšiu.

Skúška ohňom (orig. Catching Fire) je viac než decentne odvedený prostredný diel. Autorka prekvapuje brilantnými nápadmi, strhujúcim štýlom (prítomný čas tentoraz zalezie pod kožu ešte prirodzenejšie - potlesk patrí zaslúžene aj pánovi prekladateľovi) a prezentáciou svojho dystopického sveta vo všetkej svojej nádhere (krutosti?). Zamrzí leda tak nešikovne odvedený romantický prvok medzi Katniss, Peetom a Galeom a naťahovanie v podobe poslednej tretiny. O to viac gradujú očakávania pred záverečným dielom: Deň D - Deň Drozdajky - vypukne už 24. augusta. A tentoraz neviem, či na náš preklad vydržím čakať.

2 komentáre:

  1. Ja by som sa ti len chcela úprimne poďakovať za to, že sem píšeš recenzie, lebo ak by som nenarazila na túto stránku, nikdy by ma nenapadlo kúpiť si takú senzačnú knihu ako sú napríklad Hry o život. A tie recenzie ti idú mimochodom skvele. Diki :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Páni. Páni. Vďaka :) Vždy som rada, keď niekomu môžem odporučiť nejakú výbornú knihu, a o to viac, ak sa mu potom aj zapáči :-) Ďakujem :-)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates