24. 11. 2010

Richelle Mead: Krvavý sľub (Upírska akadémia #4)

Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. A nikdy nie je tak mŕtvo, aby nemohlo byť mŕtvejšie.

Ibaže je občas je lepšie byť mŕtvy len tým "klasickým" spôsobom. Rose vyráža splniť svoj krvavý sľub - zabiť svojho zo-Strigojeného priateľa. Jej ideály ale rýchlo narazia na realitu: nájsť jednu jedinú osobu je uprostred Ruska nemožné. Osud teda zaveje Rose do cesty alchymistku Sydney, ktorá ju má zaviesť ku niekomu, o kom Rose ani nesnívala - rodine Belikovovcov...

...zatiaľčo Lissa prežíva malé peklo. Christian sa jej deň za dňom odcudzuje, život bez tieňom pobozkanej Rose je neznesiteľný, a kráľovná na ňu nasadila špeha. Alebo to aspoň tak vyzerá.

Ani Rose a ani Lissa netušia, že všetko bude oveľa komplikovanejšie ako sa zdá, a že v tejto hre ide o viac ako len ich úbohé životy.

Krvavý sľub je od všetkých svojich predchodcov odlišný natoľko, nakoľko to len ide. Namiesto školy tu zrazu máme Rusko, nočné bary, sibírske dedinky a mestá uprostred ničoho - atmosféra sa mení o 180°. Rose je odhodlaná vytrvať, ale situácia je beznádejná a čítanie sa mení na pekne depresívny zážitok.

Ak nemáte radi Lissu, budete mať depresívny zážitok ešte umocnený na druhú. Lissina línia beží paralelne s Rose a vo výsledku dostanete od každej hrdinky len kúsok - ani do jednej z hrdiniek sa nedá úplne ponoriť, ak ju po pár kapitolách preruší tá druhá. Rosine dobrodružstvo graduje a graduje... a keď sa zrazu "z ničoho nič" vrátite späť medzi stredoškolské intrigy... meh. Obe línie sa síce v závere spoja, ale chce to z vašej strany poriadne veľa motivácie zatnúť zuby a vydržať to.

Napriek tomu to stojí za to, pretože inak by ste nestretli jednu z najlepších nových postáv: alchemistku Sydney s veľmi radikálnym a pragmatickým prístupom ku všetkému, čo si Rose o Rusku naivne vysnívala. Odkedy na seba Rose a Sydney narazia, je to radosť ich dynamické scény čítať. Spolu so Sydney sa otvára aj ďalší kúsok upírskej mytológie - Richelle Meadová má svoj svet vyšperkovaný, uložený do krabičky a zaviazaný mašľou, a vie, čo chce čitateľovi povedať. Drobné detaily z minulých kníh pomaly zapadajú do seba, jednotlivé udalosti dostávajú súvis, a človek sa len ostáva diviť: ako dlho mala toto premyslené?

Prvá polovica Krvavého sľubu je len temným vandrovaním, spoznávaním nových postáv a sledovaním utrápenej Rose. Druhá je temnou, dychberúcou akciou, aká v Upírskej akadémii ešte nemá obdoby. Keby nebolo línie s Lissou, bola by táto kniha samý spád, perfektné postavy a prekvapivé zvraty. Napriek tomu nie je ťažké nad tým privrieť oči a užiť si Krvavý sľub ako ďalší výborný prírastok do už tak skvelej série.

1 komentár:

  1. Moc pěkná recenze :) Zrovna včera jsem si v knihkupectví koupila čtvrtý díl v češtině, bude na mě čekat pod stromečkem :D

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates