5. 11. 2010

Richelle Mead: Mrazivý bozk (Upírska akadémia #2)

Situácia v Akadémií svätého Vladimíra sa vracia do poriadku. Teda... ako pre koho. Lissa síce prekypuje šťastím, Rose ani nie. Vianočné prázdniny priniesli vlnu sťahovania národov a do Akadémie prichádza preslávená strážkyňa Janine Hathawayová, ktorá síce len tak pomimo priviedla Rose na svet, ale zdá sa, že tým ich vzájomný vzťah skončil, žiaci vyrážajú na lyžiarsky výlet a akýsi čudák menom Adrian sa zaujíma o Rose viac, než by jej to bolo milé... Ale čo je úplne najhoršie, Mason otvorene miluje Rose, Rose tajne miluje Dimitriho, a Dimitri očividne miluje Tashu...

Aby toho nebolo v Rosinom živote ešte dosť, na scénu opäť prichádzajú strigojovia - a konečne v červenejšom odtieni, ako naposledy. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že našli spôsob, ako porážať morojskú mágiu, a pasú len po tom najlepšom - na moroiských šľachticoch. A viete, objaviť dom plný ich mŕtvol je zážitok, ktorý by si Rose rozhodne radšej odpustila.

Po mysticko-temnom prvom diele prechádza séria do novej etapy. Ubudlo záhad, ubudlo depresie - čo pribudlo je Rosin ľúbostný život a poriadna, dynamická akcia. Do vedenia sa tentokrát dostáva Rose, Lissa ustupuje do pozadia v najväčšej možnej miere - Meadová si priam vytvára cestičky na to, aby sa jej nemusela venovať. Adrian, Mason, Dimitri... Rose má síce v svojom výbere jasno, no jej osudový muž nie a nie zmeniť názor, že medzi nimi nikdy nič nebude, a Rose vo svojich rozbúrených hormónoch pláva jedna radosť. Cieľová skupina čitateliek má o radosť postarané - a ostatní tiež nemusia krčiť nos. Richelle Mead podáva Rosine zmätky v srdci so zdravou dávkou nadhľadu, sarkazmu a irónie, a ak aj Rose skĺzne do samoľútostného vyplakávania, vždy je tu niekto, kto ju rozumne navráti späť.

Húževnatá Rose sa s nikým a ničím nemazná - a rovnako je na tom aj autorka. Richelle Meadsa nebojí nechať svoje postavy padnúť rovno na nos - a ak je možnosť, aby sa stalo to len najhoršie, tak tomu i tak bude. Záver knihy sa nesie v dramaticko-akčnom duchu, ktorý vystrieda romantické pletky, a rapídne zdvihne nielen hladinu adrenalínu, ale možno aj emócií.

Oproti prvej časti je Mrazivý bozk viac priamočiarejší a jednoduchší. Nenájdeme v ňom žiadne výnimočné odhalenia alebo hororové, dôraz sa kladie na city a vnútorný vývoj postáv, a aj keď sa nedá povedať, že by sa na pozadí nič nedialo, dej celej série sa pohne len nebadane.

Mrazivý bozk vidím ako medzistupeň medzi prvým a tretím dielom. Jeho obsah by sa dal zhrnúť do dvoch-troch rozvitých viet, pretože Richelle Mead sa viac než príbehu venuje úskaliam ľúbostného života hlavnej hrdinky a vzťahom medzi postavami, ktoré sa zrejme premietnu do ďalších pokračovaní. Akčná časť príde na radu až v poslednej tretine, ale aj rozprava pred ňou má príťažlivý a zábavný spád. Uvidíme, čo prinesie diel tretí.

3 komentáre:

  1. třetí díl je naprosto úžasný. máš se na co těšit!!!:)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Už sa nim starostlivo prehrýzam, a úplne súhlasím ♥

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Jaj, už sa neskutočne teším, kedy vyjde v slonenčine :-))

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates