12. 11. 2010

Richelle Mead: Tieňom pobozkaná (Upírska akadémia #3)

Prichádza jar. Stromy sa zelenajú, vtáčiky spievajú, slniečko svieti... alebo nie. Nie v Upírskej akadémii. Lebo Rose Hathawayová sa asi zbláznila. Alternatívne, v blízkej budúcnosti ju to zrejme čaká.

Jednak je tu tá vec ohľadom puta s Lissou. Čo z toho, že Rose drží morojskú princeznú pri zmysloch, ak sama stráca zdravý rozum? Napríklad tí duchovia. Bože, každí predsa vie, že duchovia neexistujú... tak prečo jeden až príliš konkrétny prenasleduje Rose?

No a potom ten zvyšok. Maturita. Strigoji. Politika. Proces a Viktorom Daškovom. Kráľovná Tatiana a jej hlúpe idei, že Lissa, ktorá je s Christianom, by si mala vziať Adriana, ktorý prahne po Rose, ktorá je (respektíve oficiálne nie je) s Dimitrim. Dimitri. Čo by len bez neho Rose robila...

Po odskočke v druhej časti sa príbeh vracia tam, kde prvý diel skončil. Navonok je všetko po starom - drobné roztržky, intrigy a nezhody... Tieňom pobozkaná sa v niečom vracia späť do atmosféry prvej časti - z vyslovene romantickej druhej si berie len minimum. Upírska akadémia opäť o niečo potemnieva, a ak to aj predchádzajúce diely zatajovali, tento už jasne indikuje, že aj keď je čítaním pre mládež, sústreďuje sa na jej hornú hranicu. Nekonečné riešenie školských klebiet, milostných trojuholníkov, záchrany v poslednej chvíli - nič z toho sa v tejto sérií nekoná, a veľmi podarený záver nenaznačuje, že by sa čoskoro malo. Isté prvky zo života mladých ľudí sa v nej stále objavujú, ale nikdy nie vyhnané do takých príšerných extrémov.

Objavuje sa príbeh. Vnútorná dejová línia stavia na udalostiach minulých dielov a dáva tušiť, v akých šľapajách bude séria pokračovať. Jednotlivé postavy sa vyvíjajú, dospievajú, a čoraz viac sa odlepujú od stereotypov, ktoré z nich v úvode boli - inak povedané, získavajú na reálnosti a hĺbke. Ani jediná jedna postava v sérií nie je vyslovene plochá a "len do počtu" - dokonca aj tie s jedným jediným výstupom si držia svoju úroveň a neznížia sa ku trápnym stereotypným klišé.

Čo som doteraz ani v jednej z recenzií nezmienila je neuveriteľný spád. Z ľahkého a jednoduchého štýlu sa tentokrát podarilo vytiahnuť veľa. Richelle Mead má svoje remeslo pod palcom - vie vyčarovať ako sladkú idylku, tak krvavý masaker alebo veľké emócie a všetko s eleganciou sebe vlastnou: vezme niečo hrdinom priaznivé, v momente to zvráti, na sekundu naznačí, že by to predsa len nemuselo byť také zlé, len aby to v závere šokujúco rozdupala na prach. Meadová rozhodne nikomu nič neuľahčuje - a čitateľ zostáva v napätí a hltá stránku za stránkou.

Tieňom pobozkaná je po záverečnom zvrate zrejmým koncom prvej etapy série. Stavia na situáciach naznačených vo svojich dvoch predchodcoch, ale zároveň sa uberá vlastnou cestou - dospelejšou a ustálenejšou. Akcia, mágia, dobrodružstvo, strhujúci spád, stále viac prepracovanejšie postavy, vydarený sarkastický humor a nežná romantika - ak ste dievčina v cieľovej skupine 17+ a stále váhate, hoďte predsudky za hlavu - táto séria za pokus stojí.

3 komentáre:

  1. Výborná recenzia, váhala som či sa do tejto série pustiť ale hrozne si ma navnadila a asi to začnem predsa len čítať :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates