1. 11. 2010

Richelle Mead: Upírska akadémia (Upírska akadémia #1)

Vo svete Richelle Mead nie je upír ako upír a strigojovia rozhodne nepatria k tým, ktorých by ste chceli stretnúť v temnej uličke. Nemŕtvi, desiví, vražední - brr.

Obzvlášť, pokiaľ pre nich máte štatút polnočného dezertu - moroja. Mladí morojovia sa preto koncentrujú v Upírskych akadémiách. Dostanú pravidelnú dennú dávku krvi, naučia sa ovládať mágiu a tí šťastnejší dostanú pri odchode aj osobného strážcu, ktorý ich má pred stigojmi chrániť.

Na tento štatút ašpiruje mladá Rose: chce sa stať osobnou strážkyňou svojej najlepšej kamarátky, morojky Vasilisy Dragomirovej. Lissa pochádza z rodiny morojských šľachticov - ibaže je v nej po udalostiach spred dvoch rokov tak akosi... jedná.

Čo sa vlastne pred dvoma rokmi stalo? Moroiská princezná Lissa vzala nohy na ramená a z Upírskej akadémie ušla. Vzala si so sebou len dhampírku Rose - najlepšiu priateľku a prenosnú, ehm, chladničku v jednom - a odvtedy sú školáčky neprestajne na úteku. Respektíve boli.

Lissa a Rose sa v šarmantnom sprievode strážcu Dimitriho Belikova vracajú domov, kde vyvolajú malú senzáciu. Ako mohla mladá morojka prežiť tam vonku - vo svete plnom strigojov - celé dva roky? Nu, nemožno povedať, že by Rose s Lissou za tú dobu nejakého stigoia videli čo i len na obrázku, ale úprimne, vy by ste tie fámy nejako vyvracali? Rose a Lissa majú byť v akadémií konečne v bezpečí, ibaže Lisse ide niekto po krku. Niekto, kto je rozhodnutý odhaliť, prečo Lissa pred dvoma rokmi z akadémie v prvom rade ušla...

Upírska akadémia búra zavedený stereotyp, že všetko z upírskejliteratúry pre mládež má byť sladkasto nadnesené, zamilované a vtipné - a šablónovo rovnaké. Súmrak, Navždy, Zavrhnutý, Škola noci... Dá sa ešte vôbec tínedžerská upírina ozvláštniť?

Dá - svetom. Celá vec ohľadom moroiov, stigoiov a dhampírov je v Upírskej akadémií iba načrtnutá - "dobrí" morojovia stoja proti "draculovským" strigojom (ktorí ich chcú všetkých zjesť) - a na niečo hlbšie si budeme musieť počkať do ďalších dielov. No vyzerá to dobre. A v príbehu to pôsobí  oveľa originálnejšie, ako v mojom zhrnutí na 11 slov.

Rose a Lissa navštevujú upírsku internátnu školu, ale ak už teraz myslíte na istú podobne koncipovanú sériu, tak prrr. Lissin prenasledovateľ všade podhadzuje rozpárané zviera tá, Rose paranoidne cíti nebezpečenstvo za každým rohom, chodbami sa šíria ohavné klebety, a to so spolužiakmi tiež nie je také idealistické, ako by mohlo vyzerať... Temné, pochmúrne, studené a... vtipné. Rose je hrdinka, ktorú si človek buď zamiluje, ale zavesí na stenu namiesto terča na šípky. A ja bojujem za prvý tým - na miestach, kde by iná hrdinka vzdychala a prevracala nežnými očkami, hodí Rose takú sucho-sarkastickú poznámku, až sa nad tým nedá nahlas nezasmiať. 

Upírina pre tínedžerov by nebola upírina pre tínedžerov, keby v nej nešlo o city. A čím zamotanejšie, tým lepšie! Opäť je to presne naopak - Rosin osudový vzťah nezačína po prvom pohľade v štýle "A odteraz bez neho ani krok!" Muži v Upírskej akadémií sú Muži s veľkým M a aj keď sa tomu nevyhneme úplne, rozhodne sa desiatky strán krvopotne nerieši, kto koho vlastne a prečo miluje.

Upírska akadémia bola pre mňa VEĽKÝM prekvapením. (Určite nebudete mať problém pochopiť, čo som od nejakej upírskej školy čakala.) Áno, dalo by sa vyčítať pár vecí - napríklad dejovej zložky je poskromne a vyslovene je cítiť, koľko si toho autorka necháva do ďalších dielov - ale toho dobrého je toľko, že to niečo málo slabšie nevadí. Pripravte sa na temnú atmosféra, sarkastický humor, živé postavy a uveriteľne - uveriteľne !! - podanú romancu. Ak vám však nesadne čo i len jeden z týchto prvkov, Upírska akadémia si vás získa ťažko. Richelle Mead ale píše chytľavo, jej svet je v mnohom odlišný od súčasnej masovej produkcie a v upírskom žánri som mu ešte nenašla konkurenciu. Ak vás teda čo i len trochu láka, rozhodne neváhajte - možno budete rovnako príjemne prekvapení, ako ja.

4 komentáre:

 1. heej až teraz som si všimla že si tu hodila recenziu! Parádna ako vždy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nedalo mi to a šla jsem se podívat, jestli máš na blogu taky review na téma VA (když už jsem se dneska já pachtila s tou svojí) a hele, máš. A je moc pěkná. Líbí se mi, jak jsi pojala první díl. A doufám, že ve čtení budeš i nadále pokračovat a nezanevřeš na ni (-> už jsem si všimla review na díl druhý).

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Syki - 100% musím prečítať všetky - nezniesla by som nevedieť, ako to bude pokračovať a skončí... :DDD
  Vďaka vám obom :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ahoj :)
  Ja len, že sa rozbieha nové RPG zo svetu Vamp. akadémie. Je tam zatiaľ málo ľudí a preto skúšam naverbovať ľudí aspoň prostredníctvom takéhoto spôsobu.
  Stránka - http://sv-vladimir.blog.cz/
  Prípadne na facebooku ešte skupina: Vampýrská akademie RPG

  Je možné si vytvoriť i vlastnú postavu alebo si vybrať jednu zo starých (pôvodných, knižných) a hrať za ňu :)

  Ospravedlňujem sa za reklamu.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates