27. 11. 2010

Scott Westerfeld: Škaredí (#1-4)

Bola raz krása
Vitajte vo svete, kde nikto nikomu nezávidí, nikto s nikým nebojuje a každý má každého rád: vitajte v budúcnosti podľa Scotta Westerfelda, vo svete Škaredých, Krásnych, Špeciálnych a Nadbytočných.

Idea tohto sveta je prostá: konflikty medzi ľuďmi vznikajú na základe odlišností - odstráňme odlišnosti, odstránime konflikty, a budeme navždy žiť v mieri. A aký je najväčší z konfliktov? Fyzický výzor. Už žiadne posmešky namierené na obéznych ľudí, žiadna rasová neznášanlivosť, žiadne mladé anorektičky, žiaden výsmech z nepekných tvárí - celý svet bude dokonale krásny. A zavládne éra blaženosti.

Tally Youngbloodová má pätnásť. Ešte stále je škaredá - plastická operácia, po ktorej vstúpi do sveta krásnych, ju čaká až o pár mesiacov, ale už teraz na svoj deň D čaká ako na spasenie. Odkedy jej najlepší priateľ Peris dovŕšil požadovaný vek a mestečko, kde škaredí žijú, opustil, sa Tally cíti nesmierne osamelá, a celé dni sníva len o tom, kedy už konečne bude krásna aj ona.

Veď kto by nechcel byť krásny?
Jedného dňa jej však osud zvedie jej do cesty Shay - škaredú, ktorá tak akosi... nechce byť krásna. No hoci sa jej preto Tally vysmieva, Shay si stojí za svojim: a pred svojimi šestnástimi narodeninami - dňom, kedy špičkoví chirurgovia na vašom tele vylepšia každý jeden vlások - utečie. To Tally je tá, ktorá s očakávaniami odchádza smerom ku najlepšiemu štádiu svojho života, do sveta krásnych... No vtedy sa stane niečo nevídané. Shayin útek neušiel pozornosti vyšších autorít a Tally tak dostáva na výber. Buď Shay nájde a privedie späť, alebo nikdy nebude krásna. Ale dokáže Tally zradiť priateľku len pre peknú tvár? Alebo leží skutočná krása niekde inde...?

Shay ale zďaleka nie je jediná, kto si o pekných kladie priveľa otázok. Prečo sa napríklad všetci krásni po svojej premene tak veľmi povahovo zmenili? Nie je celá tá idea dokonalého sveta a myšlienky, že ľudská tvár je bez chirurgického zásahu nepekná, tak trochu zvrátená? A čo fakt, že proti operácií neexistuje právo povedať nie?

Preto bolo pred dvadsiatimi rokmi založené prvé utečenecké mesto, Dym. V Dyme sa žije tak, ako žili ľudia v pradávnych časoch - domy sa vlastnoručne stavajú z dreva, jedia sa ulovené zvieratá, v knižnici sú knihy z papiera, a niektorí z obyvateľov dokonca dokážu písať ručne! Dymčania pravidelne navštevujú mestečká, kde žijú všetci škaredí - deti od jedenásť do šestnásť rokov - a snažia sa ich presvedčiť, že stať sa krásnym nie je jediná možnosť. Dymčania totiž poznajú pravdu, skutočný zmysel skrášľujúcej operácie, a to je jeden z hlavných dôvod, prečo im jednotka špeciálnych ide tak veľmi po krku. Vo svete dokonalej krásy sa odpor proti režimu tolerovať nemieni...

Krásny škaredý úvod...
Prvá kniha, Škaredí, nenechá miesto na nádych - Westerfeld chŕli jedno odhalenie za druhým, dej graduje, svet Tallinej budúcnosti získava svoje kontúry... Westerfeld predstavuje svet, ktorý vznikol na troskách toho nášho, a funguje na čistej harmónií medzi ľuďmi a prírodnými zdrojmi - elektrickú energiu napríklad nahradzuje solárna a veterná, namiesto aut sa používajú magnetické vznášadlá, rúbať stromy je neľudské a zvrátené. A do toho sa vsúva myšlienka, že každý jedinec môže mať všetko to, čo si kedy prial - krásu, blahobyt, popularitu. Nerozhodná Tally sa vydáva na cestu svojho života, na ktorej konci stojí Voľba s veľkým V - je krásna naozaj to najdôležitejšie? Akcia strieda akciu, až príde cliffhangerovský koniec, za ktorým nasleduje diel druhý, Krásni. A tu začína mať séria problém.

Tallina nás po svete škaredých zavedie aj na druhú stranu, do mestečka krásnych. Nie všetci krásni sú so svojim novým životom spokojní - minimálne si uvedomujú, že sa s nimi po operácií niečo stalo... A čo ak existuje cesta, ako celý proces operácie zvrátiť?

...škaredý krásny reštart.
Prvých 100-150 strán Krásnych prežijú Tally a Shay ako úplne iné, vygumované postavy. Westerfeld sa jedným šmahom ruky zbavuje všetkého, čo v predchádzajúcom diele vybudoval - udalosti, ktoré Krásnym prechádzali, akoby nikdy nejestvovali. A čitateľ čaká a čaká, kedy sa Tally vráti do starých známych kulís, medzi známe postavy a zápletku... dejový spád sa spomaľuje a spomaľuje... a čitateľ začne premýšľať.

Westerfeldov post-apokalyptický svet ako taký je vystavaný na nesmierne krehkých základoch. Autor nevysvetľuje nič o jeho vnútornom fungovaní, a to, čo ukazuje prostredníctvom Tally, si zo zdravého rozumu a logiky robí dobrý deň. Otázok je na mraky - ako funguje spoločnosť, kde sa všetci len zabávajú? Kto určuje, čo je krása? Prečo tak dlho trvalo, kým si niekto pravdu o operácií uvedomil? Ak sa ropa a drevo nepoužívajú, čo ich nahradilo? Toto a množstvo iných detailov robia z Westerfeldovho sveta niečo, čo na papieri síce vyzerá pekne, ale v realite žiaden vnútorný zmysel nemá.

Čím viac séria postupuje, tým viac sa z "je logické, že..." stáva "je to tak, lebo autor to tak chce." Odzrkadľuje sa to na všetkom - od pozadia spoločnosti až po konanie niektorých postáv, ktoré je miestami také nerealistické a nevysvetliteľné, až z toho hlava bolí. Záver trilógie, u nás nevydaní Specials (Špeciálni), už len opakuje scenár a motívy predchádzajúcich častí. Okrem toho sa z Tally sa stáva ufňukaná, prázdna a nezaujímavá postava, a záver príbehu je mdlý, vykonštruovaný a nenaplňujúci - logika dostáva opäť na frak.

Všetko je na webe - ak to tam niekto dá
Extras (Nadbytoční) si nesú podtitul spin-offu, zasadeného o tri roky neskôr po udalostiach Specials. Svet sa zase raz trochu zmenil, a nový životný štýl poukázal na niečo dovtedy nevídané - zdroje dochádzajú. Niektoré mestá sa síce pohrávali s myšlienkou zavedenia tých čudných papierikov s hlavami slávnych škaredých, ktoré sa v dávnych dobách používali na platenie, ale tie rozumnejšie prestúpili na takzvanú reputačnú ekonomiku, založenú na vzťahu popularita priamo úmerná životnému štýlu. A kto sú tí najpopulárnejší? Lovci senzácií.

Aya Fuse má 15. A jej spoločenský rank je na tom značne mizive: 451 441. Preto sa Aya honí za každým príbehom, ktorý by ho mohol po zverejnení zdvihnúť... no zrejme sa jej ani neprisnilo, akú veľkú rybu by nakoniec chytiť mohla. Konkrétne dievčatá zvané Sly Girls, ktoré, čo sa týka populačného rebríčka, robia všetko pre to, aby ich rank bol čo najnižšie... ale prečo? Prečo niekto nechce byť slávnym?

Krása a sláva
V tomto prídavku sa Westerfeld vracia tam, kde v podstate na začiatku začal, aby spolu s Ayou zistil, že byť slavným nie je také svetlé, ako sa z tieňa anonymity zdá. Pre-obsadenie Tally a Shay dodalo príbehu druhý dych, ktorý zúfalo potreboval: Westerfeld po trojitej recyklácií rovnakých kulís konečne prichádza s novými a sviežimi nápadmi. Po úvode so Sly Girls dostáva príbeh nové smerovanie, v ktorom sa dokonca mihne aj najslávnejší človek na svete, Tally Youngbloodová.
V Extras akoby rozprávanie začalo opäť autora baviť, a aj keď zrejme tak úplne nedosahuje úroveň prvej časti, robí za celou sériou vydarenú bodku.

Uglies sú séria, ktorú si človek môže užiť - obzvlášť, ak patrí do cieľovej vekovej kategórie 14-18. Stačí sa povzniesť nad s každou knihou bizarnejšie, logike odporujúce situácie a konania postáv, s ktorými to po všetkých stránkach ide neustále dole z kopca. Spočiatku sympatické Tally a Shay sa menia v umučené karikatúry samých seba, s ktorými si autor pohráva ako s bábkami na špagáte a sériu, ktorá začala tak otvorene, príťažlivo a svižne, zachraňujú v druhej a tretej knihe len vydarené nápady. K tradícií prvej časti sa vracia až v spin-offe. Scott Westerfeld však ponúka šikovný štýl, spád, prekvapenia a akciu - kokteil, ktorý si mládež vychutná až do poslednej kvapky, a medzi tým si môže veľa krát položiť otázku, čo skutočne znamená byť krásnym a slávnym.

12 komentárov:

 1. Som úplne že 4 roky za cieľovou kategóriou. Je to veľmi deprimujúce...
  Inak super recenzia, niečo také som presne potrebovala.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nooo, tak já teď nevím, jestli si to chci nebo nechci přečíst :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Judit - vieš, ako to myslím, je to kniha vyslovene pre mládež :P Ktokoľvek starší, alebo čo má trochu viac načítané, nad tým začne uvažovať... a niektoré veci mu vypália diery do očí. ((Síce to vraví tá pravá, čo má 18... koľko? Týždeň? :D))

  Spin-off a prvú časť vrelo odporúčam, to s tými prostrednými mám problém, zdalo sa mi, akoby to ani autora nebavilo písať :(

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Inak, vždy je lepšie ísť do série s tým, že to nie je nič moc, a byť príjemne prekvapený, ako naopak :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Bezva článek! Já souhlasím, že pokud si to chce člověk pořádně užít, musí přivírat oči nad některými drobnostmi. Ale nedám na Westerfelda a tuhle jeho "čtyřdílnou trilogii" dopustit, když se s tím člověk sžije, je to bezvadné :) (A navíc jsem to četla ještě když mi bylo 17 ;))
  P.S. A u mně je to přesně naopak, první díl jsem tolik nemusela, každý další mi přišel lepší :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Hej Luu ty už si dospelá žena :D Všetko najlepšie!Keď máš aspoň trochu podobný vývoj, čítať "knihy pre mládež" ťa neprestane baviť ešte niekoľko krásnych rokov a niektorí ich čítajú ešte aj v štyridsiatke a nemajú s tým najmenší problém. A potom sú tu tí, ktorý tie k nihy v štyridsiatke rovno píšu :D
  Ok vie mi niekto povedať, prečo tú meliem o veku? Som úplne z cesty, niekedy rozmýšľam, prečo mi nikto nedá ban :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. ...protože by to pak nebyla taková sranda...?

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Seesen - toto je inak zvláštne, ako veľa ľudí vraví, že ten prvý (alt. druhý) im prišli ako najslabšie... :D U mňa to asi zvrátila tá Tally, hrozne mi časom liezla na nervy :D Ale celkovo som rada, že som to čítala, na tú sériu sa odvoláva toľko iných autorov, že nečítať to by bolo, ako vraví naša angličtinárka, "gap vo vašej background knowledge" :D

  Judit - ver mi, necítim sa ako dospelá inak, než sa cítim už od nejakých štrnástich xD A stále na tých štrnásť aj vyzerám, takže keď sa poflakujem v knižnici v oddelení pre deti a mládež, aspoň na mňa nikto nevrhá pomätené pohľady xD

  Ale tak, toto je taký najzákladnejší utešovateľ: ak to niekto dvakrát starší než ja môže písať, prečo by som to ja nemohla čítať :D Ja mám tento žáner rada, síce občas potrebujem ako protijed niečo dospelejšie a vážnejšie (napríklad teraz mám vážny absťák) ale rozhodne sa naň nechystám ešte nejakú dobu zanevrieť :D

  ...áno, pretože by to potom nebola taká sranda :D

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ja som teda kategória 30+ a prečítala som len dvojku (na ktorú som práve vymučila recenziu do súťaže, ach), ale prekvapivo som si to užila. Asi som zvolila metódu, že medzery ignorujem alebo si do nich domýšľam čo sa mi hodí(navyše som do istej miery mala pocit, že keď som nečítala jednotku, možno to tam bolo).
  Vždy hovorím, že čítanie fantastiky je o tom, pristúpiť na autorovu hru, prijať jeho pravidlá - a tak som si povedala, že sa nebudem zamýšľať nad tým, z čoho stavajú domy a kto pracuje... asi roboti, ktorí aj upratujú - a v dvojke boli ľudskí lekári, takže predpokladám, že možno Strední Krásni sú tí, ktorí niečo robia - ale zase je divné, že ich nikde nevidieť, atď.
  No proste... celkom ma to chytilo a hlavne sa to čítalo rýchlo :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Asi to bude tým, že si práve že čítala len tú jednu. Tá séria má jednu veľkú chybu - že sa strašne opakuje, a to mi na tom vadilo asi najviac. V tej jednej časti to len nebolo tak vidieť. Keď už ich človek číta všetky zaradom... je to ťažšie ignorovať :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. hm, tak ja som tiež o dosť mimo odporúčanp vekovú kategóriu :) a dočítané mám ešte len 1-tku. ďakujem však za recenziu, aspoň viem, do čoho pôjdem v ďalších dieloch... síce opakovanie nemám rada, ale pretrpím...
  a tiež som si nebola istá, čím to je, že mi tam prekáža toľko vecí... takže je to vekom, vážení :D
  ale zase na druhej strane, tí mladí a pochabí škaredí, či pekní (v tom opísanom tínedžerskom veku) - tiež kopu vecí neriešia - čo a ako funguje v ich (ale aj našom svete), takže asi to treba ako hovorí Anet, prijať

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Práve v tej jednotke ešte nie je vidieť, ako veľmi nelogicky to v tom svete funguje. Mňa to začalo otravovať až v tých pokračovaniach, ktoré viac rozprávajú o živote v tej spoločnosti - lebo v podstate je potom celá zápletka vystavaná na nej a tak si len človek vraví "Prečo tam nikto nemal kúsok rozumu a neurobil to od začiatku logickejšie?" Ale inak vlastne súhlasím - sú knihy pre mládež, ktoré sa dobre čítajú aj dospelým, ale špeciálne tuto sa podľa mňa dospelý/sčítaný (čo nemusia byť synonymá) človek často pozastaví.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates