10. 12. 2010

Richelle Mead: Spútané mágiou (Upírska akadémia #5)

Bod prvý? Zmaturovať.
Bod druhý? Vlámať sa do najstráženejšieho upírskeho väzenia na svete a "zachrániť" odtiaľ človeka, ktorého tam Rose sama poslala.
Bod tretí? Prežiť na dvore protivnej kráľovnej Tatiany bez toho, aby jedna alebo druhá strana prišla o život.
A bod štvrtý? Konečne pochopiť, že to celé je bláznovstvo...

Zíde z očí, zíde z mysle, vraví si Rose Hathwayová. Nemá cenu obzerať sa späť - čo nerozptýlia povinnosti, o to sa postará Adrianova náruč. Ibaže Dimitri nechce, aby naňho Rose zabudla...

Na druhú stranu, nádej stále úplne nepohasla. Jej meno znie Robert Doru, brat Viktora Daškova, ktorý kedysi dávno "vrátil Strigoia späť". Problém? Jediný človek, ktorý vie, kde sa Robert nachádza, je Viktor. Čas sa kráti, kruh sa zužuje, za bránami číha muž, ktorý napáchal priveľa zlého, aby ho Rose mohla nechať žiť, a na kráľovskom dvore sa s určitosťou deje niečo veľmi, veľmi nekalé...

A tak sa Rose vrhá do záverečnej etapy svojho príbehu. Maturanti opúšťajú školu a vrhajú sa do "sveta dospelých", kde konečne ide o všetko. Čakala som od piatej časti niečo ako "predhovor" k veľkému finále, ale Spútané mágiou sú tak naplnené príbehom a zvratmi, až sa tomu nechce veriť. Upírska akadémia s každou časťou graduje a graduje - a čo bolo v tých minulých naznačené, je teraz rozvinuté a dovŕšené tak, že sa nedá inak, než čítať a čítať a knihu nezatvoriť až do samotného konca.

V Spútaných mágiou si naplno vychutnáte to, akými úžasnými zmenami postavy prešli. Ich správanie občas môže byť zľahka iracionálne a otravné, ale ak sa naň človek pozrie s triezvou hlavou, logicky presne vychádza z toho, čo si hrdinovia prežili. Zrútil sa ti svet, Rose? Vidíš možnosť, že by všetko mohlo znova byť v úplnom poriadku? Nesúhlasím s tým, čo robíš, ale verím ti to. Richelle Mead si stvorila výborných a uveriteľných hlavných hrdinov. Vážne ma s nimi čaká už len jedna časť?

Piata časť Upírskej akadémie je úplne iná, ako všetky ostatné. Iné prostredie, úplne iná romantika, úplne iný príbeh. Pokiaľ sa vám podarilo vyhnúť sa spoilerom, čaká vás niekoľko geniálnych zvratov, po ktorých budete mať pocit, že sa pred záverečným dielom zbláznite.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates