9. 1. 2011

Poviedková zbierka: Kisses From Hell


Poviedky, populárni autori, paranormalita - tri P, ktoré stoja za sériou populárnych antológií z dielne HarperTeen. Po Prom Nights from Hell, Dates From Hell a Vacations from Hell prichádza z pekla nový prírastok: Kisses from Hell. Bez ďalších rečí - päť poviedok o upíroch a o bozkávaní.

Richelle Mead: Sunshine

Erik Dragomir je sukničkár. Láme srdce jednej Moroike za druhou a aj keď to je od neho nepekné, o dvadsať rokov neskôr mu za to potomkovia. Áno, úvodná poviedka Sunshine funguje ako doplnenie pozadia Upírskej akadémie, alias príbeh o tom, ako sa spoznali rodičia druhej hlavnej hrdinky, Lissy.

Upír Erik je v svojej šľachtickej rodovej línií posledný, a tak od neho jeho otec chce, aby sa konečne usadil - najlepšie s inou šľachtičnou. Emma Drozdovova je dokonalá voľba, ktorá si na snubný prstienok brúsi zuby už dávno, ibaže... to ešte Erik nepoznal Rheu Danielsovú. Rhea je úplne iná, ako všetky ostatné, a jej plavé vlasy sú aj za svitu mesiaca ako slnečný svit. Ale má to jednu chybu - Rhea je zasnúbená.

Sunshine je krátka a priamočiara poviedka o stretnutí sa dvoch ľudí písaná svižným štýlom s akčným záverom. Čitatelia mimo fanúšikov série sa môžu cítiť trochu zahltení informáciami no tí, ktorí príbeh Erikovej dcéry Lissy poznajú až do konca ságy, sa tomuto bonusu príjemne potešia. Richelle Meadová v jednom interview povedala, že nerada nemá rada písanie poviedok, pretože ju ich formát obmedzuje. A ja musím súhlasiť. Komplikovanejšie romány jej idú oveľa lepšie.

Alyson Noël: Bring Me to Life
Sedemnásťročná Danika (prezývaná Dani) prichádza zo zeme neobmedzených možnosti - Ameriky - do studeného, hmlistého a pochmúrneho Londýna študovať na umeleckej škole. Keďže sa jej taška so všetkým oblečením cestou stratila, ostáva jej jediné - každý deň sa obliekať do jednej z majestátnych rób, ktoré sa v dome, kde býva, nachádzajú. Tak spoznáva Brama, záhadného chlapca s citlivosťou na svetlo, ktorý jej pri prvej príležitosti odporúča prečítať Draculu, a pri druhej sa oblečenie do historicky-ladiaceho kostýmu sám. Ibaže - kde sú ostatní študenti? Nie je v tom všetkom niečo viac?

Príbeh od Alyson Noëlovej je... ako príbeh od Alyson Noëlovej. Prvá osoba, prítomný čas, a toľko kvetnatých vyjadrení, že jediné, čo chýba, sú zakrútené okraje na písmenkách. Hrdinka, ktorá v okamihu, ako spozná Chlapca, preorganizuje svoje životné priority na On > On > On > On > On > Všetko ostatné. Prirátajte historické kostýmy, vnútornú traumu, Picassa, veľa-veľa debatenia pred unáhleným a zbrklým záverom - a sme doma.
Poviedke by prospeli dve veci - 300 stranový formát, a iný autor. Základná idea je dobrá, no Noëlovej spracovanie je príliš kvetnaté a na formát poviedky myšlienkovo roztečené (zrozumiteľnejšie povedané, Noëlová každú chvíľu ujde z jednej myšlienky na druhú, pretože nemá priestor, kde by ich rozvila a uzavrela) aby si z neho čitateľ odniesol nejaký hlbší pôžitok.

Kristin Cast: Above
Neviem, kto povedal Kristin Castovej, že je spisovateľka, ale dúfam, že si konečne uvedomil, čo napáchal.

Je Above (Hore) a Below (Dole). Hore sú chlapi. Je tam niekto, kto sa volá Rheena, niekto, kto sa volá Sol a niekto, kto sa volá Aurora. Niekto zabíja. Niekto sa bozkáva. Niekto zabíja tých, čo sa bozkávali.

Above je 25 strán úplne nepochopiteľného "poetického" opakovania nesúrodých slov, spojenými pár úsečnými dialógmi (a troma opisnými pasážami v rozmedzí sotva pár riadkov), pri ktorom som mala pocit, že som niekde tesne pod nadpisom zabudla čítať. Alebo len možno nie som dostatočne geniálna, aby som Above v jeho poetickom duchu (,,...jeho oči boli ako vajcia ponorené v smaragdovom tajomstve...") pochopila? Boh ma chráň pred sériou, ktorú sa na jeho základe Kristin chystá napísať.

Kelley Armstrong: Hunting Kat
Kat má šestnásť - naveky šestnásť. Pre desiatimi rokmi ju vláda zneužila na upírsky experiment. Pred pol rokom sa stala nemŕtvou. A Kat sa bojí - naveky šestnásť... nikdy sa nezamilovať, nikdy nemať priateľov, nikdy neostať na jednom mieste - čo ak sa zraní, odvezú ju do nemocnice a zrazu whoops, toto dievča nie je normálne...? Paradoxne, niečo podobné ju v poviedke čaká - po kritickej autonehode jej cestu skrížia ďalšie dve obete experimentov...

Podobne ako Richelle Meadová si Kelley Armsrongová zvolila pre poviedku svet zo svojej knižnej série, Darkest Powers - na ktorú si v dohľadnej dobe určite posvietim. Jej poviedka je svižná, akčná, chytľavá a vtipná - na rozdiel od ostatných nie veľmi romantická, no jednoznačne vrchol celej zbierky.

Francesca Lia Block: Lilith
Paul Michael je osamelý, šikanovaný chlapec, ktorý sníva o tom, že ujde na vlastnú planétu. Ale vtedy spoznáva Lilith, krásnu, no trochu zvláštnu dievčinu, ktorá nosí počas slnečných dní klobúk a okuliare, a ktorá mu ukáže, že sa svojim šikanovateľom môže pomstiť.

Francesca Lia Block uzatvára zbierku krátkym a surovým kúskom, kde bez zbytočného rozvádzania ide priamo na vec. Lilith neurazí, no bohužiaľ, ani ničím nenadchne - a nedá možnosť sa do príbehu alebo postáv ponoriť. Krátke, úsečné, temné, surové.

Celkovo vzaté sú Kisses from Hell veľmi slabým kúskom. Dojem vylepšuje len úvodná poviedka Richelle Meadovej a Hunting Kat od Kelley Armstrongovej. Zo zvyšných poviedok je jediná s decentnejším (byť nie veľmi originálnym) nápadom Bring Me to Life od Alyson Noëlovej, ktorá by sa v iných rukách dala pretaviť na temno-romantický príbeh v štýle Pádu, no v súčasnej podobe zaujme len Noëlovej fanúšikov. Záverečná poviedka Lilith je príliš krátka, aby sa mohla stihnúť rozvinúť a Above... nuž, Kristin odporúčam, aby sa radšej ako písaniu venovala štúdiu, pretože to je oblasť, v ktorej to nepochybne v živote dotiahne ďalej.

2 komentáre:

  1. Máš úplně stejný pohled na knihu jako já. Takže jsem se přece jenom nemýlila. A ano, i mně tahle povídka nalákala na knihy Kelley Armstrong :D

    A o Kristin Cast ani nemluvím... Matka i její dcera jsou snad z úplně jiné dimenze. Takové té absolutně nenormální :D :D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Jo, taky jsem četla :D
    A Kristin Cast a její knihy nemám ráda od začátku, takže úplně souhlasím :D

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates