30. 1. 2011

Ally Condieová: Dokonalý pár (Dokonalý pár #1)

Práve ste sa narodili do dokonalej spoločnosti.

Spoločnosť sa stará o to, aby ste boli po celý život zdravý. Preto sú tu tri tabletky, modrá, zelená a červená.

Spoločnosť určuje, čo je pre vás najväčším prínosom. Preto je tu 100 piesní, 100 obrazov, 100 básní.

Spoločnosť určuje, ako ste spoločnosti najviac prospešný vy. Preto je tu systém, ktorý vám určí zamestnanie presne podľa vašich predpokladov a schopností.

Spoločnosť určuje, že ideálna dĺžka života je 80 rokov, pretože po nich ste všetkým len na obtiaž.

Spoločnosť určuje, do koho sa máte zamilovať.

Cassia má sedemnásť rokov a čaká ju partnerský banket: slávnosť, na ktorej spozná svojho partnera. Aj keď "spozná" je slovo trochu prehnané - jej partner môže sedieť na partnerskom bankete na opačnom konci krajiny. Cassia teda napäto čaká, kto sa na obrazovke ukáže... a premýšľa, aké to všetko bude - výmena kontaktov, prvé stretnutie, podpísanie manželskej zmluvy...

Ibaže sa stane niečo nevídané: Cassia je priradená ku svojmu priateľovi z detstva, Xanderovi. Partneri, ktorí sa poznali pred banketom, páni, neuveriteľné! vravia si všetci ich rovesníci. Cassia je nadšená. Xander je vtipný, milý, príjemný - bude krásne sa doňho zamilovať. Keď si ale doma Cassia chce pozrieť mikrokartu so Xanderovými údajmi, na obrazovke sa zjaví tvár úplne iného chlapca. Je možné, že by spoločnosť... urobila chybu...?

Utopisticko-dystopická spoločnosť Ally Condie je krásna a autorka sa vyblbla pri organizácii úplne všetkého od dávok jedla až po rodenie detí. Všetko je krásne pravidelné, stabilné a neosobne sterilné. Spoločnosť aj hlavná hrdinka, pretože Cassiin príbeh odohráva za sklom, z poza ktorého z Cassinho vnútra neprenikne von vôbec nič.

Cassia je až utopená vo svete, ktorý obýva. Autorka tlačí informácie o spoločnosti neustále - všetko, kam sa Cassia pohne alebo pozrie, treba opísať a vysvetliť. Nasleduje veľké odhalenie? Vy to prežijete hlbšie, ako hrdinka, ktorá sa zastaví a spustí náučný výklad. Cassia je modelový občan svojej spoločnosti a keď sa zrazu uprostred knihy rozhodne porušiť všetky pravidlá a zapliesť sa do ľúbostného trojuholníka, neverila som jej to ani na sekundu.

Žiadne výčitky svedomia, žiadne emócie. Xander je úžasný a Cassia sa s ním cíti dobre. Druhý chlapec je rovnako úžasný a Cassia sa s ním tiež cíti dobre. Žiadna revolúcia ani rebélia proti systému sa nekoná, treba si počkať do ďalších dielov. Teraz sa len usaďte sa kochajte sa autorkinou fascináciou vlastným svetom - pokiaľ ste ešte veľa takýchto kníh nečítali, bude sa vám to veľmi páčiť.

Ally Condie sa krásne trafila do vrcholu dystopického boomu, predala práva na film a preklady v 30 krajinách na svete. Ale to je asi tak všetko. Dokonalý pár je pomalým rozvíjaním ľúbostného trojuholníka bez žiadnych prekvapivých zvratov alebo výbuchov emócií. Oplatí sa ho čítať len vtedy, ak je dystópia za maskou utópie pre vás ešte veľká neznáma, a kontrolovaná spoločnosť vás očarí tak, že na všetky ostatné nedostatky zabudnete.

4 komentáre:

 1. Od tohohle žánru jsem ještě nic nečetla, ale jak to popisuješ nezní to špatně :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ta já rozhodně patřím mezi ty poslední zmíněné - první dystopická četba a náramně se mi zamlouvala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Povedala by som, že tento formát (dystópia + romantika) má u nás práve preto šancu zabodovať... nikto ho tu nepozná ani nečíta, a všetci nim budú fascinovaní... škoda, že ja sa s tou cieľovou skupinou zase miniem :)

  Veronika, pokiaľ sa to niekedy vydá v preklade, rozhodne to môžeš skúsiť, dá ti to zhruba ideu, ako tento žáner funguje :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Cassiin príbeh odohráva za sklom, z poza ktorého z Cassinho vnútra neprenikne von vôbec nič.
  presne si to trafila :) možno by mi ten trojuholník až tak nevadil keby sa do Cassie dokážem aspoň trošičku vcítiť..

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates