19. 1. 2012

Melissa Marr: Wicked Lovely (Wicked Lovely #1)


Pravidlo číslo 3: Nikdy na neviditeľné víly nezízaj.
Pravidlo číslo 2: Nikdy sa neviditeľnými vílami nerozprávaj.
Pravidlo číslo 1: Nikdy neupútaj ich pozornosť.

Aislinn sa narodila so zvláštnou schopnosťou - vidí víly. Víly sú zlé, zlé, zlé a ešte horšie. Neviditeľné potvory sa v ľudskom svete náramne bavia. Napríklad vám podložia do cesty nohu a potom sa hurónsky smejú, až sa pred nimi vystriete na chodník. Áno, viňte víly.

Základné pravidlo prežitia = nevšímať si ich. Aislinn už videla toľko vílieho zla, že s nimi nechce mať nič spoločné. A potom sa objaví vílí šľachtic, ktorý Aislinn z nejakého dôvodu prenasleduje, snaží sa ju okúzliť svojim šarmom, a vo všeobecnosti prinútiť, aby s ním odišla žiť do Faerie. Jeho meno je Keenan, a je to kráľ letného dvora. Nemôže sa však ujať svojho trónu, kým nebude mať po boku Letnú kráľovnú. Každých niekoľko rokov sa Keenan vydáva do sveta ľudí, kde si vyhliadne "Tú pravú," ktorá potom podstúpi skúšku na život a na smrť. A nie, doteraz žiadna "Tá pravá" ešte nebola. Možno to bude Aislinn... a možno nie... tak, ako tých cca 100 pred ňou...

Hádate, že Aislinn sa od prvej stránky stratí v Keenanovom zvodnom pohľade? Že vás čaká klasický príbeh o princovi na bielom koni? Vo Wicked Lovely je veľa už známeho a otrepaného, ale Melissa Marr tomu pridáva jeden krásny twist: Aislinn žiadneho Keenana vo svojom živote nechce.

Príbeh je rozprávaný z dvoch pohľadov - jeden sa sústreďuje na Aislinn, druhý na niekoľko protagonistov zo sveta víl. Autorka svoj pohľad na víliu mytológiu (dvory Leta & Zimy a tradičné mýty) obohatila skvelou mrazivou atmosférou - vládu nad Faeriou prebrala Zimná kráľovná, a ak chce Keenan vrátiť všetko na pravú mieru, potrebuje Aislinn. Dovtedy si žiadna letná víla nemôže byť istá svojou existenciou - čo i len pohľad Zimnej kráľovnej môže navodiť zimomriavky.

Spomínala som ústrednú dvojicu? To, čo je inde vrchol romantiky - dlhé pohľady naprieč ulicou, divoký vír tanca alebo zamilované šepkanie do uška - vyvoláva v kontexte s tým, aké sú víly kruté a ctižiadostivé, úprimnú hrôzu. Vystrašená Aislinn si neželá nič iné, než aby ten intrigán, čo už 900 rokov zvádza mladé naivné dievčatá, z jej života zmizol raketovou rýchlosťou. A prekvapivo, tento názor (na rozdiel od mnohých iných knižných kolegýň) po úvodných pár stranách hneď nezmení.

Dej postupuje vpred hlavne vďaka vzťahom. Keenan chce dostať Aislinn do postele na trón, Aislinn miluje svojho "len kamaráta," o Letného kráľa Keenana javí záujem zimná víla, a Keenanovi nie je jasné, koho vlastne chce. Tento kolotoč vzťahov nie je veľmi výnimočný. Autorka však nesleduje zavedené klišé - nehovoriac o tom, že si v Keenanovi robí medzi riadkami dobrý deň z Edwarda Cullena.

Ako to dopadne s Aislinn a Keenanom? Zamiluje sa Aislinn? Pochopí Keenan, že nemá šancu? Odpoveď čaká až v samotnom závere - a dovtedy sa môže stať prakticky čokoľvek. Romantický cirkus nie je to jediné, o čo v knihe ide. Príbeh sa pred vami začne odvíjať ako skladačka - každá kapitola vám poskytne čriepok o tom, kto to Keenan, ako je to s minulosťou Letného a Zimného dvora, a ako Aislinn ku svojmu nadaniu vlastne prišla. Nakoľko sme skôr zvyknutí na príbehy, kde v určitom momente postavy vyjavia všetky tajomstvá, je to veľmi vítaná zmena.

Ak by však boli postavy vnútorne bohatšie, a dejová zložka prepracovanejšia, bola by Wicked Lovely fantastická kniha. Takto ostáva "len" dobrá. Sú to práve víly, kto spomedzi postáv vyniká najviac - Casanova Keenan a niekoľko ďalších charakterov úplne zatienia aktérov z ľudského sveta, ktorí majú prirodzene priestoru v knihe viac. Štýl Melissy Marr (mimochodom, pre súčasnú YA netypicky v tretej osobe) je skvelý, atmosféra je naozaj mrazivá a je vidieť, že si autorka víliu mytológiu nielen poctivo naštudovala, ale ešte ju aj posúva ďalej stručne a zrozumiteľne.

Otvorene, Wicked Lovely dieru do sveta originality neurobí. Ale dobre sa číta. Vzťahy, na ktorých je celá kniha založená, sú zábavné, a téma víl skvelo podaná. Séria vo svojej podstate pozostáva z piatich dielov, ale už v druhom pokračovaní sa autorka venuje osudom Aislinninej kamarátky (ktorá má v celej prvej knihe asi dve scény, nejedná sa ani o vedľajší charakter), a ku Keenanovi a Aislinn sa vracia až v treťom. A keď už pre nič iné - na poli kníh o vílach je to pre obrovskú popularitu prakticky povinná jazda.

8 komentárov:

 1. Už sa teším ked si to prečítam, lebo KEENAN! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ja som z tej knihy prečítala asi 3 vety a potom som sa zasekla :D Ale akože plánujem sa k tomu jedného krásneho slnečného dňa vrátiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja som sa počas čítania celej recenzie len uchechtávala... lebo som si vždy spomenula ako si Keenana ospevovala :D už len kvôli tebe si prečítam minimálne prvú knihu! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tvoje recenze mě teda docela navnadila. xD

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tuhle knížku jsem si už před nějakou dobou na BD koupila, ale zatím ještě leží nedotčená v knihovničce. Nějak o zkouškovém nestíhám... ale příjemně jsi mě na ni navnadila - jako oddechovka se bude hodit :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Skvelá recenzia, vďaka nej si knižku prehodím vo svojom siahodlhom to-read liste o hodne vyššie :D

  Fakt, že je hrdinka taká, aká je, a nehodí sa Keenanovi hneď okolo krku, znie po Krídlach od Pikeovej nesmierne príťažlivo :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Tohle mám ve wishlistě už opravdu dlouho a nějak jsem se k tomu ještě nedostala... :/ ale jak to tak vypadá, posunu ji do popředí!

  OdpovedaťOdstrániť
 8. krásná obálka.. to bylo první, co jsem si myslela, když jsem knížku viděla, ale podle toho, co jsem četla jinde mě to moc nezaujalo, ale po recenzi si už nejsem zas tak úplně jistá. Mám ráda příběhy vyprávěné z více pohledů a "love/hate" vztahy :D.. Chci si to přečíst! ^^"

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates