17. 2. 2011

Lisa McMannová: Prekliate mesto

Z 212 obyvateľov Cryer's Crossu hľadalo Tiffany Quinnovú 178. Život sa zastavil. Škola, polia, práca - to všetko ostalo opustené, prázdne. Ale Tiffany nikto nenašiel.
A po mesiaci sa na ňu zabudlo.

Kendall zabudnúť nemôže. Možno by aj chcela, ale obsedantno-kompulzívna porucha jej to nedovolí. Pri zmysloch ju drží len šport - a Nico, jej priateľ - a celkovo vzaté, kamarát už od perinky...
...až dokedy vzápätí nezmizne aj on.

Čo sa stalo? pýta sa zúfalá Kendall. Ušli Tiffany a Nico spolu, pretože boli milenci? Uniesol ich niekto? Zabil a skryl? Môže za to Jacían?

Áno, Jacían má všetky predpoklady, aby sa stal masovým vrahom - je hrozne protivný a nenávistný a prisťahoval sa presne v čase, kedy zmizla Tiffany. Ale zároveň je Jacían tak trochu príťažlivý, a keď chce, tak aj milý. A verí tomu, čo si Kendall práve všimla - že Tiffany aj Nico sedeli v rovnakej lavici, na ktorej sa zrazu začnú objavovať odkazy, ktoré prosia o záchranu a vyslobodenie...

Môže byť Nico stále nažive? Môže prostredníctvom lavice posielať Kendall správy? A ak Nico čaká na záchranu, je správne, aby Kendall ju Jacíanovi začala cítiť to, čo cíti...? A ČO sa vlastne v Cryer's Cross stalo?

Ak siahnete po Prekliatom meste s dojmom, že sa ide o horor, sklamete sa. Ak sa budete tešiť na romantiku v strašidelných kulisách - sklamete sa. Oboje sa v Prekliatom meste vypátrať dá. Ale ak treba škatuľkovať, vyberám krabicu s nápisom tajomno. A ukladám do tej vydarenejšej polovičky.

Prekliate mesto je veľmi jednoduché čítanie. Dievča sa stratí. Všetci ju hľadajú. Stratí sa chlapec. Aj toho všetci hľadajú. Kendall si všimne čarbanice na lavici, Jacían si všimne Kendall, stane sa niečo záhadné... a kniha je v cieľovej rovinke. A na počudovanie, táto prostá, priamočiara forma funguje oveľa vydarenejšie, ako keby bola zahltená desiatkami vedľajších línií.

Psychopatka Kendall a je neustále počítanie, zrovnávanie veci do úhľadných tvarov a kontrolovanie zámkov dodáva knihe celkom "zábavný" šmrnc - naviac v romantike nedôjde na žiadne kvetnaté vyjadrenia ani sladké scény. Romantiky nie je veľa, nie je v popredí a dá sa celkom ľahko ignorovať - pre mňa opäť plus.

Lisa McMannová si zvolila netypickú formu - prítomný čas a tretiu osobu. Ako to v praxi vyzerá? Nezúčastnene. McMannová vykladá osudy svojho fiktívneho chladne a nezaujato, čo prekvapivo dopomáha údernosti. Zároveň si autorka dáva pekne načas - nikam sa neponáhľa, jeden veľký motív jasne strieda iný, zbytočné odbočky sa nekonajú a kniha sa rýchlo číta. A je veľmi krátka.

Príbeh je nanešťastie veľmi klasický a s trochou predstavivosti uhádnete koniec relatívne presne už po prvých pár stranách. Prekliate mesto nie je nič pre vyznávačov premyslených mysterióznych trillerov, ale ak máte chuť na krátku, dynamickú jednohubku (nemá pokračovanie), môžte ho zvážiť. Unikátna atmosféra, zaujímavá hrdinka a pár decentných nápadov budiž vám odmenou.

3 komentáre:

  1. *horlivě přikyvuje* Luu, ty to všechno vždycky tak krásně shrneš. Souhlasím se vším, do puntíku. Jen u té psychopatky jsem nadzvedla obočí, ale chápu, co tím chtěl básník říci :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. :) Nevedela som, ako inak to povedať :)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Mám na tuhle jednohubku docela chuť, ale musím pro ni prvně najít čas :D:)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates