10. 4. 2011

Cassandra Clare: Nástroje smrteľníkov (Nástroje smrteľníkov #1-3)


Ruku na srdce - súčasnej fantasy pre mladých dospelých chýba jedna vec. Fantázia. Epické výpravy za záchranou sveta nahradili prostoreké dievčenské romány a vrchol všetkých problémov je, ak sa dáma nevie rozhodnúť medzi anjelom a krakenom.
Našťastie sa občas nájde niekto, kto stvorí fenomén - a renomé nešťastného žánru napraví. Hry o život sme si predstavili minule. Vitajte pri Nástrojoch smrteľníkov.


O Nástrojoch a legendách

Legenda o zrodení Tieňolovcov tieňov vraví, že existujú tri Nástroje smrteľníkov: Čaša, Meč a Zrkadlo. V tom prvom, v Čaši smrti, zmiešal pred tisícmi rokmi anjel Raziel krv anjelov a krv ľudí. Stvoril tak nefilov, rasu bojovníkov, ktorí v nevidenom svete chránia nič netušiacich smrteľníkov pred démonmi.

Tieňolovci, ako sa nefilovia nazývajú, medzi nami žijú do dnes. A slová "nevidený svet" neboli povedané len tak náhodou - bežní smrteľníci nefilov vidieť nedokážu. Preto je celá lovecká skupinka veľmi nepríjemne prekvapená, keď ich jedného večera spozoruje drobná červenovlasá smrteľníčka. Jej meno je Clary...

O Nástrojoch a zloduchoch
Vždy sa nájde niekto, kto chce viac. Ten niekto sa volá Valentine, a Valentine chcel to viac natoľko, že pred pätnástimi rokmi rozpútal medzi Tieňolovcami a bytosťami z Dolnosveta - upírmi, vlkolakmi, faermi a bosorákmi - vojnu. Jeho plány našťastie nevyšli, zničený Valentine vyvraždil celú svoju rodinu a spáchal samovraždu.

Vráťme sa do prítomnosti, kde sa šíria desivé správy: Valentine vraj žije, plánuje pomstu a chce Nástroje smrteľníkov. Našťastie pre Valentina to nebude mať také jednoduché. Čaša smrti je pätnásť rokov stratená, Meč duší dobre chránený a Zrkadlo vlastne nikto nikdy nevidel.

O Nástrojoch a ich ochrancoch
Fakt, že Clary objavila existenciu nevideného sveta, nemožno len tak ignorovať. Našťastie pre nefilov, Clary jej ,,Videla som ľudí, ktorí zabili démona!" nikto neverí: nikto iný predsa Tieňolovcov nevidel. Na celú nešťastnú udalosť by sa možno zabudlo, keby...

...keby Clarinu matku neuniesli démoni. Clary tak spoznáva newyorských Tieňolovcov - súrodencov IsabelleAleca a ich nafúkaného adoptívneho brata Jacea. A tu sa pred Clary začína rozpletať pavučina tajomstiev: po prvé, Claryna matka mala so svetom Tieňolovcov spoločné viac, ako by si ktokoľvek prial. Po druhé, všetko nasvedčuje tomu, že za záhadným zmiznutím Čaše smrti je práve ona. A v tom treťom... stratená Čaša je zrejme dôvod, prečo bola unesená. Nájsť Čašu, zachrániť matku, ochrániť ďalšie Nástroje, poraziť Valentina - Clary a jej priateľov čaká veľmi dlhý boj.

Môj sused vlkolak
Svet Nástrojov smrteľníkov je akousi modernou variáciou Harryho Pottera. Obviňovať autorku z vykrádania nie je na mieste - Cassandra Clare len zobrala to, čo milujeme na old-school YA: skryté magické svety, tínedžerov zachraňujúcich svet, príbeh rozvrstvený do životov viacerých generácií a dobrodružstvo, och, dobrodružstvo. K tomu tu máme organizáciu lovcov démonov a utajené frakcie upírov, vlkolakov, faerov a mágov, ktoré medzi sebou - a zároveň Tieňolovcami - udržujú krehkú rovnováhu.

Clary do tohto sveta padá ako Alica do Krajiny zázrakov. A podobne, ako ostatné jej žánrove kolegyne zisťuje, že nie všetko je také obyčajné, ako si ešte pred týždňom myslela. Tu oproti býva vlkolak, tamtá dobrá teta je vlastne čarodejnica, na tej ulici sídlia upíri, hentamté vedú do magického baru a toto jedlo je radšej lepšie nejesť, mení ľudí na krysy. Zástupcovia každej frakcie majú k ľuďom odlišný prístup, a všetci skrývajú pár vlastných tajomstiev. Prevážne o tomto farebnom kokteily je úvodný diel trilógie, Mesto kostí.

Rodinné putá
Tieňolovcom pri práci pomáha mágia v podobe rún - runa "Nebojácnosť" dodáva odvahu, runa "Ticho" umlčuje a podobne. Clary, bohužiaľ, ako netrénovaná dievčinka bojovať nedokáže. Na jej veľkú zlosť ju preto trojica Tieňolovcov - Isabella, Alec a Jace - z akcie dopredu vyradia. Ako to už však býva, nedostatok sily vyváži iná Clarina schopnosť - mladé dievča v druhej časti Mesto popola odhalí, že má svoje vlastné, predtým nevidené schopností.

Ale - odkiaľ sa Clarine schopnosti a vôbec to, že dokáže Tieňolovcov vidieť, vzali? Príbeh funguje v dvoch rovinách: v rovine tínedžerov a v rovine dospelých, ktorí boli tínedžermi pred nimi. Oba sety postáv majú s Valentinom čoby hlavných záporákom osobnú skúsenosť - jedni ako jeho najlepší priatelia, druhí ako ich potomkovia. Celou sériou sa tak nesie rada nezodpovedaných otázok z minulosti: Ako to vlastne bolo, prečo sa to tak stalo, je Valentine naozaj taký zloduch? Svet Tieňolovcov má veľa tajomstiev, ktoré dospelí nie sú ochotní vyjavovať, a odpovede na všetky otázky, ktoré sú skrz sériu len načrtnuté, dáva až záverečný diel, Mesto skla. Všetko so všetkým súvisí, a to na nitkách veľmi tenkých a prekvapivých.

Keď sa bestseller naozaj zaslúži volať bestseller
Cassandra Clare je autorka, ktorá vzišla z fan-fiction. Prvý diel trilógie napísala už v roku 2005 a začiatok Mesto kostí v sebe nesie istú ľahkosť typickú pre dielka autorov, ktorých prvou doménou bol internet. Jej štýl sa postupom času stáva čoraz viac komplexnejším - no stále ostáva natoľko chytľavý, že knihu prečítate na pár posedení. Ako to už býva, Mesto popola je ako stredný diel najslabším článkom - chýba mu pocit objavovania z úvodu a monumentálna bitka v závere. Mesto skla prináša hromadu napätia, drámy, odhalení a očakávaný boj na konci - záver trilógie jednoznačne strčí svojou kvalitou predchádzajúce časti hlboko do vrecka.

Že svet zachraňujú tínedžeri je vec, ktorú pri odkaze J. K. Rowlingovej treba skrátka akceptovať. Cassandra našťastie zo žiadnej z postáv neurobila iba bábiku do počtu - nezáleží na tom, či je postava hlavná alebo vedľajšia, vždy sa jedná o charakter premyslený a plnohodnotný, ktorý si počas série prejde krásnym vývojom - hlavná hrdinka Clary to napríklad z naivnej kvetinky dotiahne na silnú bojovníčku. A aj keď sa možno nevyhneme nejakej tej láske, spôsob, akým to autorka hrdinom skomplikuje, väčšina z vás určite ešte nezažila.

Autorka mala celú trilógiu detailne premyslenú už pred napísaním (vydavateľ kývol až v momente, ako mu autorka predostrela podrobnú osnovu všetkých troch častí). Tým pádom vás čaká príbeh, v ktorom je prepletené snáď všetko so všetkým - aj to úplne bezvýznamné nakoniec ukáže, aký veľký zmysel má.

Prečo to tu nikto nepozná?
Celá trilógia sa nikdy nestala métou, ktorá by do žánru priniesla niečo dovtedy nevídané - no Mesto kostí, Mesto popola a Mesto skla spolu tvoria fantastické a zábavné dobrodružstvo, plné nápaditých scén, širokého a rozmanitého sveta, akcie, trochy tej romantiky, tajomstiev a sympatických postáv. A okrem toho - sú skvelo napísané. Cassandra Clare má ako autorka veľkú fantáziu - a aj z dnes už bežných kulís dokáže vykúzliť originálnu pridanú hodnotu: pojať veci trochu inak. Výsledok - chytľavosť, zábavnosť, originalita, nápadnosť.

Nástroje smrti patria v zahraničí medzi najobľúbenejšie a najospevovanejšie série, u nás majú najväčší ohlas snáď medzi komunitou blogerov. Ak vás o ich sláve neprekecám ja, vezmite si fakt, že City of Fallen Angels (štvrtý diel, úvod do nadväzujúcej trilógie) trónil na prvom mieste na hádam každému rebríčku očakávaných 2011 YA kníh, ktorý na internete nájdete, a prípravy na film (v úlohe Clary si zahrá Lily Collins) sú už dávno v plnom prúde. Ostáva len tešiť sa a dúfať, že sa sfilmovania dočká trilógia celá. Ak by sa producenti zastavili len pri úvodnom diele, bola by to vážne škoda.

18 komentárov:

 1. Ja si idem knihy objednať z BD, nemôžem sa dočkať, kým mi prídu! Odvšadiaľ len počúvam samé chválospevy. A nechcem ich začať čítať, kým nebudem mať vlastné kópie v rukách. Ach, to je utrpenie, takto čakať! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jeej, toto si musím prečítať!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Triss, ty si ich ešte nečítala? :-O A ja že už som posledná... :) Trošku sa vytrápil druhý diel, ale tým tretím, keď začali vychádzať najavo tie súvislosti medzi minulosťou a terajškom sa to totálne obrátilo :)

  Jasné Nellie, že musíš, je to povinná jazda! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Cassandra je fenomenálna. Je od rána do večera na Twitteri, baví sa s fanúšikmi, odpovedá na otázky, promuje si tak vlastné knihy a pri tom ešte stíha písať niečo tak úžasné ako sú TMI. Okrem toho na tom, ako píše (teraz nemám na mysli knihy), človek vidí, aká je inteligentná.
  Nehovoriac o "outeliningu" ako si spomínala - že má všetko od začiatku do konca premyslené a tým pádom je príbeh premakaný až do úplných detailov.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Och, a super recenzia, som zabudla napísať :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jop, mám ju na Twitteri - a milujem ju. Je tam fantastická - a hrozne vtipná :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. hej, najviac milujem keď odpovedá na tie priblblé otázky a urobí to tak vychcane, že tí inteligentnejší sa na tom smejú ale toho idiota pritom neurazí :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Výborná recenzia, Nástroje smrti sú fantastické! Skutočne je škoda, že o nich nevie viac ľudí, dokonca ani v našej knižnici nie sú a to tam skutočne kupujú rôznorodé kraviny :D, ale niečo čo stojí zato - tak to nie. Ja mám už za sebou dva diely, chystám sa na tretí a som neskutočne zvedavá na City of Fallen Angels, ktorý vyšiel len teraz a ohlasy naň sú priam božské. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. So true, Judit :D Mám rada autorov, ktorí majú radi svojich fans :)

  Nikita - absolútny súhlas, séria si už vyslúžila nomináciu do kategórie "Najlepšia všeobecne nepoznaná kniha roka". Na CoFA sa už strašne teším, vyhýbam sa asi všetkým reakciám, aby som nenatrafila na spoiler :) Mala by som ho už pár hodín rozčítané, keby som si nepovedala, že najprv musím napísať toto :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Zatím jsem četla jenom Město z kostí, ale když to všichni tak chválí taky asi vrhnu i na ostatní xD

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Nástroje smrti jsou mým osobním objevem minulého roku. Dlouho jsem váhala jestli si přečíst první díl, protože, to co Mladá fronta provedla s obálkou knihy bylo vážně nad moje síly a to se snažím nesoudit knihy podle přebalů :D Naštěstí jsem se překonala a začetla se... a nemohla se odtrhnout. Cassandra Clare opravdu neobjevila nic nového, ale styl jejího psaní a svižnost příběhu člověka dokonale pohltí. No, trochu jsem se rozepsala, ale u téhle skvělé série to ani jinak nejde :D

  OdpovedaťOdstrániť
 12. tieto knizky som mala dlho dlho stiahnutea nejako som sa nevedela dokopat. po precitani vazne uvazujem ze si ich zaobstaram aj normalne :) myslela som ze su len 4 dieli a pri konci 4ky som myslela ze ... no uz ani neviem :) bola som vytocena. potom som sa docitala ze dielov ma byt 6 tak som bola tesiva. akurat ze treba cakat myslim do maja :(

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Skvelá recenzia!Už sa nemôžem dočkat ked to v marci vyjde u nás :D

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Ach jo proč proč proč jsem si to ještě nepřečetla? :D

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Skvelá séria, prvé tri časti som prečítala behom pár dní a potom som sa hneď pustila do TID. K zvyšným trom častiam z TMI som sa ešte nedostala, čakám na posledný diel a potom to prečítam naraz. :D Kebyže to neurobím, budem trpieť ako po dočítaní Clockwork prince, keď som musela na trojku čakať rok aj niečo! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Šestka má vraj už počet strán - 700 :O Tá druhá trilógia sa mi zdá už trochu ponaťahovaná, ale dúfam, že tá nová z Californie bude taká dobrá, ako toto :)

  OdpovedaťOdstrániť
 17. 700?! Ty kokos, dosť, ale som zvedavá. Len dúfam, že to neukončí ako TID, lebo jej tie knihy hodím o hlavu.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates