29. 4. 2011

Kimi Garciová & Margaret Stohlová: Nádherné tvory (Kronika prekliatych zaklínačov #1)

Šestnásťročný Ethan žije na konci sveta - v Gatline. Južanské mestečko naplno zakyslo v časoch Americkej občianskej vojny. Na školský ples sa chodí zásadne v šatách a lá Scarlett O'Harová. Zúčastniť sa rekonštrukcie historickej bitky je kľúčom k absolvovaniu z dejepisu. Kino je tu vec skoro neznáma a pre McDonald je lukratívnejším trhom aj Arktída. A nedajbože, aby ste si na začiatku roka sadli na iné miesto alebo zmenili záľuby, že sa nehanbíte, že nie ste s Gatlinom spokojní!

No a prisťahovalci, tí to majú v Gatline zo všetkého najhoršie. Stačí už len ich samotná prítomnosť, a miestna spoločnosť storočných klebetných škatúľ hrdých členiek Dcér Americkej revolúcie ich roznesie v zuboch. V Gatline sa nič nemení. Život neprináša prekvapenia a matky stále strašia svoje deti, že ak nebudú poslušné, dajú ich zjesť ujovi Maconovi Ravenwoodovi. 

Ethan sa teda nevie dočkať, kedy z Gatlinu vypadne - a vtedy sa prisťahuje Lena. Lena Duchannesová, cudzinka s veľkým C. Celý Gatlin má o materiál na klebety postarané - nie len že je Lena na prvý pohľad dosť výstredná osoba, ktorá jazdí v pohrebnom voze, ale ešte je aj neterou záhadného Macona Ravenwooda, najohováranejšieho a najtajomnejšieho občana Gatlinu.

A tak nie len mesto, ale aj Ethan usúdia, že Lena je úplne nenormálna osoba. Ibaže, hehe, Lena naozaj nie je normálna - Lena je prekliata zaklínačka. Každý zaklínač prechádza v deň svojich šestnástin výberom - za A, strana svetla, za B, strana temnoty. Výber sa žiadno ovplyvniť nedá a tých, ktorí v Leninej rodine prešli na stranu temnoty, je už požehnane, takže... aká je šanca, že Lena nebude ďalšia?

Úprimne povedané, veľmi malá. Aj keď to tak podľa prvých dojmov nevyzerá, Nádherné tvory nie sú čiste romantická záležitosť. Dôjde na tajomné knižnice, vízie minulosti, záhadné prívesky a amulety, Lenine nepredvídateľné výbuchy mágie a prekliatia, ktoré sa tiahnu storočiami. A aj vďaka tomu a atmosfére, ktorú prinášajú, nie sú Nádherné tvory ako čítanie náhodou také zavrhnutia hodné.

Kimi Garciová a Margaret Stohlová sa hneď v úvode rozhodli pre trochu netradičný ťah - príbeh je rozprávaný z pohľadu chlapca. Mladý Ethan sníva - doslova sníva - o Lene už dlho. Ethan je presne tým typom chlapca, o ktorom sníva každé ženské srdce - pozorný, obetavý, verný a vtipný... Jeho vtip a ironické narážky dodávajú knihe istý šmrnc, ale zároveň v plnej kráse predvedú, ako veľmi sa na ňom podpísalo ženské písanie. Opisné perličky ,,Jej tvár vyzerala, akoby jej ju na trvalej ondulácii nechtiac pritiahli aj s vlasmi" očividne z úst šestnásťročným basketbalistom padajú bežne.

Výborným hnacím mechanizmom príbehu je čas. Ostáva 150, 100, 40, 7 dní do Leninych narodenín, kým sa rozhodne o jej osude. Nikto (vrátane čitateľa) nevie, ako to dopadne. A zvedavosť je snáď ten najlepší motivátor: ak začne nudiť príbeh, zaberie ona. Svetlo? Temnota? Bude pre príbeh lepšia Lena svetlá, alebo temná? Obe vyzerajú uveriteľne a lákavo...

Lena a Ethan netrávia všetok ten čas nesmelým švitorením - dohromady sa dajú už prakticky na začiatku. A autorky mali pri ich vzťahu jediné šťastie: nehrali sa na epickú a nekonečnú lásku. Počas celých 400 strán mi totiž vôbec nešlo do hlavy, ČO na sebe postavy vlastne vidia. Lene a Ethanovi chýba vzájomná iskra, ich vzťah je suchý ako odlomená halúzka. Lena je v meste nenávidená, Ethan ju utešuje, veľa sa plače a veľa sa objíma. Opomenúť pár bozkov, boli by z nich výborní najlepší priatelia.

Ale aj na slabých základoch vystavali autorky knihu celkom umne. Klišé tu sú, ale ak od knihy veľkú originálnosť nepotrebujete, nebudú vám prirodzene vadiť. Náročnejší čitateľ sa už kde-tu pristaví a na prstoch vymenuje zodesať príkladov, kde už motív videl - máme tu amulety, ktoré ukazujú minulosť; tragickú lásku predkov z Občianskej vojny; celú tu vec svetlo versus temnota a mnoho ďalších. Garciová a Stohlová ale aspoň prekvapujú v tom, že písať vedia, a väčšinu klišé dosť šikovne zamaskujú, takže vás neplesnú medzi oči tak silne, ako u väčšiny iných mladých autorov.

Nádherné tvory sú priemerná kniha. Najviac pri nej zaváži osobný dojem páčilo/nepáčilo. Jednej skupine sa zapáči odhaľovanie Leninho tajomstva,   temná atmosféra a viac či menej zaujímavý set postáv. Druhá skupina bude haniť Ethanovu "ženskosť" a niektoré klišé, na ktorých príbeh stojí. Ja pokladám Nádherné tvory za decentnú knihu. Rovnako ako Gatlin obsahom neprekvapí, ale číta sa dobre; mestečko, kde sused hľadí susedovi cez plece, je príjemným spestrením; a na konci si možno rovno zapýtate pokračovanie. Alebo aspoň budete zvedaví, ako to celé dopadne.

3 komentáre:

 1. Tak táto recenzia bola dokonalá.:D:D
  Knihu som nečítala, asi si prečítam a uvidím, ku ktorému teamu sa pridám.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Môžem sa spýtať, koľko má táto séria častí ?? ďakujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Teraz najbližšie vychádza tretia časť, ale netuším, či bude posledná. Niekde sa dá nájsť info o štvrtej a dokonca piatej časti, ale nedarí sa mi dopátrať ku ničomu oficiálnemu :) V každom prípade minimálne tri + sprievodná novela, ktorá vyšla v lete :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates