31. 5. 2011

Hry o život: Obsadenie

Natáčanie Hier o život je v týchto dňoch už v plnom prúde. A začalo sa štýlovo - losovaním účastníkov do tohoročných hier. Na internet už uniklo niekoľko fotiek davu chlapcov a dievčat čakajúcich na ťahanie lístkov, a tiež Katniss v modrých šatách - keď si vezmeme, ako pozorne fanúšikovia stav nakrúcania sledujú, bude infa v nasledujúcich mesiacoch hromada :-)

Film bude mať oproti knižnej predlohe niekoľko zmien. Napríklad sa zdá, že rola Madge (starostovej dcéry) bola vyškrtnutá. Odznak Drozdajky by mala Katniss odovzdať Prim - ako sa to v skutočnosti vyvinie uvidíme už o niekoľko mesiacov. Patronát nad scenárom drží samotná Suzanne Collinsová.

Na Hry o život sa samozrejme veľmi teším - sú najlepšou YA sériou, akú som za posledné roky čítala. Týmto článkom teda štartujem malú "minisériu," ktorú vám o nich prinesiem. Na začiatok sa mrknime na obsadenie. Kto si zahrá koho, a kde sme ho už v minulosti (možno) videli?


Katniss : Jennifer Lawrence
Katniss (16), hlavná predstaviteľka, pochádza z najchudobnejšieho z Panemských krajov, kde bol jej život každodenným bojom o prežitie. V knihe sa opisuje ako vychudnutá, s olivovou pokožkou, hnedými vlasmi najčastejšie spletenými vo vrkoči, a šedými očami. Majstrovsky ovláda luk a les je jej druhým domovom. Je nedôverčivá, tvrdá a voči cudzím uzavretá a nepriateľská, ale udalosti v aréne sa na jej psychike podpíšu viac, ako si je ochotná pripustiť.

Jennifer Lawrence (1990) hráva už od detstva. Skúšala šťastie pri konkurze na Bellu Swannovú. Zažiarila vo filme Winter's Bone, a za svoj výkon bola nominovaná na peknú kôpku ocenení, vrátane Oscara za najlepšiu herečku. Jej obľúbená scéna z Hier o život je moment, kedy Katniss vstupuje do arény, a rozhliada sa okolo, ale z celej série má najradšej Katnissin psychický kolaps po ohlásení nominantov do Hier štvrťstoročia. Na konkurze predviedla scénu, kedy sa Katniss lúči so svojou rodinou, a nechala vraj celý štáb v slzác h. A čo Suzanne Collinsová? Tá je nadšená, a nevie si voľbu vynachváliť.
Peeta : Josh Hutcherson

Peeta (16) je v Hrách vylosovaným chlapcom za Dvanásty obvod. Na rozdiel od Katniss pochádza z relatívne bohatej rodiny. Jeho rodičia sú pekári, a pečenie koláčov je Peetovým jediným "skillom", ktorý v Hrách má. Má plavé vlasy, modré oči, láskavú povahu, a schopnosť správať sa aj v najstresujúcejších situáciach triezvo a uvoľnene.

Josha Hutchersona (1992) ste už pravdepodobne na striebornom plátne neraz videli, a ani o tom neviete. Hráva už od deviatich rokov, a na konte má hromadu hereckých skúseností - z tých najúspešnejších spomeňme Decká sú v pohode alebo Most do Krajiny Terabithia. Podľa Suzanne Collinsovej je dokonalá voľba - po tom, ako Josha na konkurze videla, vyhlásila, že perfektne vystihuje jeho temperament, zmysel pre humor a ľahkosť vo vyjadrovaní.

Gale : Liam Hemsworth

Gale (18) je Katnissin najlepší priateľ z Dvanásteho obvodu. V prvej časti sa len mihne, výraznejšiu rolu má až v pokračovaniach. Ich otcovia zahynuli pri výbuchu v bani, a obaja - ako najstarší zo súrodencov - sa odvtedy starajú o svoje rodiny. Katniss je doňho tajne už celé roky zamilovaná, aj keď si to priamo neuvedomuje. Gale má čierne vlasy, olivovú pokožku a sivé oči, je svalnatý a medzi dievčatami veľmi populárny - on však má oči len pre Katniss.

Liama Hemswortha (1990) môžme zahliadnuť skôr v malých seriálových úlohách - snáď jeho najznámejším a najväčším hereckým počinom je film Posledná pies, kde si zahral s Hannah Miley Cyrus (s ktorou momentálne chodí).

Haymitch : Woody Harrelson

Za 73 rokov existencie Hier o život mal Dvanásty obvod iba dvoch víťazov - a len jeden z nich stále žije, a robí vybraným deťom pred Hrami mentora. Haymitch (40) naviac zvíťazil v druhých Hrách štvrťstoročia, v ktorých bol zdvojnásobený počet súťažiacich, a tak z toho Katniss vychádza len jediné - musel prekabátiť ostatných. Dnes je Haymitch nevrlý ožran, ktorého zničilo to, že musí každý rok sledovať deti svojho obvodu umierať. Útočisko hľadá v alkohole, a v noci nespáva, pretože ho prenasledujú nočné mory o dňoch v aréne - podobne, ako väčšinu víťazov. Kedysi bol vraj veľmi príťažlivý, dnes jeho šedé oči stratili svoj lesk.

Woody Harrelson (1961) je ostrieľaný herec. Doma na poličke má Emmy za seriál Cheers, a na konte nomináciu na Oscara za hlavnú mužnú úlohu vo filme Ľud versus Larry Flynt. Za posledné desaťročie sme ho m ohli vidieť v snímkach Táto krajina nie je pre starých, Zombieland, alebo Vzbura v Seattli.

Effie : Elizabeth Banks

Ružovovlasá Effie Trinketová (alebo je možné, že to bola len parochňa) je dlhoročným "sprievodcom" detí z Dvanásteho obvodu od dňa losovania až do dňa zahájenia Hier - a už dlho si myslí, že má na viac. Deti z obvodu pokladá za nevzdelané, špinavé a hlúpe - no naprie k tomu nie je vyslovene negatívnou postavou, dokonca sa dá aj obľúbiť. Je typickou ženou zo Sídla - dbá na všetky nové módne trendy, slušné správanie, a hlavne, DOCHVÍĽNOSŤ.

Elizabeth Banks (1975) sa ukázala už v hromade filmov aj seriálov, ale výraznejší úspech zatiaľ nikdy nemala. Mohli sme ju vidieť napríklad v Spider-Manovi alebo snímke 40 rokov panic.

Cinna : Lenny Kravitz

Katnissin štylista Cinna, jedna z najobľúbenejších postáv celej série. Po mierne rozpačitom úvode (,,Hlavou mi preblesne, že Cinna svojim pokojným a zdanlivo normálnym správaním úspešne zakrýva, že je úplný blázon.") sa medzi ním a Katniss vyvinie veľmi silné priateľstvo. Má tmavohnedé vlasy, a na rozdiel od iných ľudí zo Sídla vyzerá absolútne normálne. Venuje sa navrhovaniu geniálnych outfitov, ktorými ľudí zaručene ohromí, je veľmi láskavý, starostlivý a pozorný.

Lenny Kravitz (1964) je americký spevák. Spevák. Jeho zoznam seriálových a filmových sountrackov by bol na dlhé rozprávanie, ale filmografia ho zúži na jeden jediný snímok - Precious.

Pani Everdeenová : Paula Malcomson

Katnissina matka - pani Everdeenová - je naozaj postavou len s minimom priestoru. V Dvanástom obvode zastupuje funkciu doktorky-liečiteľky, ktorej prinášajú jej zranených robotníkov z baní, a ona sa im s minimom skutočných liekov snaží pomôcť. Pochádza z lepšej spoločnosti - má plavé vlasy a modré oči, vydajom za svojho chudobného manžela prišla o veľa. Po jeho smrti pred piatimi rokmi sa psychicky zrútila, a odvtedy sa o domácnosť musela starať Katniss.

Paulu Malcomson (1970) ste si mohli všimnúť v nejednom notoricky známom filme či seriáli - vždy ste však museli dávať veľký pozor, pretože jej úlohy spravidla neboli nič veľké. Čo sa týka toho pre ňu herecky obsiahlejšieho, spomeňme napríklad film Tombstone alebo seriál Deadwood.

Prim : Willow Shields

Primrose alias Prim (12) je Katnissina mladšia sestra, na miesto ktorej sa Katniss rozhodne nastúpiť do arény. Zdedila ako matkinu tvár - plavé vlasy a modré oči - ta k aj jej povahu. Nebojí sa krvi a často mame pomáha pri liečení. Je drobná, láskavá a milá, má rada zvieratá, a nedá dopustiť na svojho kocúra, ktorého Katniss z duše nenávidí.

Willow Shields (2000) pochádza z hereckej rodiny - jej dvojča aj starší brat sa h erectvu venujú. Stihla sa už ukázať v seriáli In Plain Sight (u nás Ochrana svedkov) a televíznom filme Beyond the Blackboard.

Rue : Amandla Stenberg

Rue (12) je postavou, ktorá sa v sérií síce len mihne, ale zanechá po sebe stopu, ktorá sa ponesie až po záverečný diel. Rue pochádza z Jedenásteho obvodu (teda po Dvanástom druhý najchudobnejší), a celý život strávila v sadoch, kde liezla po stromoch a zberala ovocie. Je drobná, krehká, a protivníkmi na prvý pohľad podceňovaná. Podľa Suzanne Collinsovej je niečo ako afro-američanka, s hustými vlasmi, hnedými očami a tmavou pokožkou. Keď chodí, pripomína ľahkosťou vtáčika, a svojou mierumilovnou povahou okamžite Katniss asociuje jej sestru Prim. Scéna s umierajúcou Rue (Toto nie je spoiler. Predsa vieme, že všetci zomrú.) je podľa mňa najdojemnejším momentom celej série.

Amandla Stenberg (1998) zatiaľ nemá veľa hereckých skúseností. Venovala sa reklamám a modelingu, jej filmografia zahŕňa len snímky Colombiana a Taste of Romance. Podľa všetkého je nadšená hudobníčka - hrá na viacerých hudobných nástrojoch - a podobne, ako Rue, miluje spev.

Líščia tvár : Jacqueline Emerson

Pravé meno ani vek účastníčky z Piateho obvodu sa nikdy nedozvieme, dokonca ju ani nezapočujeme prehovoriť. Katniss ju prezýva Líčšia tvár kvôli ohnivo červeným vlasom, jantárovým očiam a ostrým črtám tváre. Samotná dievčina bola zrejme jednou z najšikovnejších a najinteligentnejších vyvolených. Hrala sama a spravidla nefér - kradnúť, podvádzať, utekať - všetko pre to, aby prežila.

Jacqueline Emerson nemá na konte hereckú filmografiu, venuje sa dabingu a spievaniu. Kto vie, čo predviedla na konkurze?

Iskra : Leven Rambin

Iskra je tributantka z Prvého obvodu, jedna z mála, ktorí boli spomenutí menom. Je vysoká, s dlhými plavými vlasmi, smaragdovými očami a zvodnými krivkami. Patrí k Profesionálnym vyvoleným, a zomrie takou škaredou smrťou, že nám ju vo filme asi ani neukážu.

Leven Rambin (1990) sa stihla mihnúť vo viacerých relatívne známych seriáloch - CSI, Grey's Anatomy, All My Children, Terminator: The Sarah Connor Chronicles, Lipstick Jungle a iné. Na konte má nomináciu na cenu Emmy.

Marvel : Jack Quaid

Marvel je chlapcom z Prvého obvodu, teda automaticky profesionálny vyvolený. Neľútostný, brutálny... ale aj inteligentný, a pre nejednu postavu osudový.

Jack Quaid bude mať v Hrách o život svoju hereckú premiéru.

Clove : Isabelle Fuhrman


Clove, neľútostné dievča z Druhého obvodu, a pravá profesionálna vyvolená. Je brutálna, zákerná a nebezpečná, a nerozpakuje sa zabiť človeka odzadu.

Isabelle Fuhrman (1997) nám bude najznámejšia z filmu Sirota. Okrem toho sme ju mali možnosť vidieť v snímkach Salvation Boulevard alebo Children of the Corn, alebo v seriáli Ghost Whisperer.
Cato : Alexander Ludwig

Cato, chlapec z Druhého obvodu, nepísaný vodca profesionálnych vyvolených, je Katnissinym najnebezpečnejším nepriateľom. Má všetko to, čo by ste nechceli, aby váš nepriateľ mal - silu, moc, zbrane, stúpencov... občas záchvat šialeného amoku, v ktorom dokáže zabíjať holými rukami.

Alexander Ludwig (1992) hráva od detstva. Zatiaľ jeho posledným počinom je film Hora čarodejníc, ale zahral si aj napríklad vo filmoch Prebudenie tmy alebo Eve and the Fire Horse.

Thresh : Dayo Okeniyi

Thresh je chlapcom z Jedenásteho obvodu. Podobne, ako Rue, má tmavohnedú pokožku a tmavé vlasy. Je veľmi vysoký, svalnatý a silný, a má nezvyčajné zlaté oči. Na prvý pohľad môže vyzerať ako stroj na zabíjanie, ale takisto, zdanie môže klamať.

Dayo Okeniyi sa zatiaľ ukázal len v dvoch snímkach - krátkom filme Eyes to See a snímke Slew Hampshire, ktorá bude mať premiéru tento rok.


Na koho ešte čakáme?

Spomedzi ostatných postáv už boli obsadené postavy ostatných detí (ktorých mená ani bližšie informácie z kníh nepoznáme), prípravné tímy a štáb okolo Hier. Rola Madge bola s veľkou pravdepodobnosťou vyškrtnutá, otáznik visí nad menom prezidenta Snowa - jeho postava je dôležitá až v ďalších častiach, a nedá sa povedať, či sa vo filme ukáže. Mimo nich sú všetky hlavné úlohy zadelené... a my sme zvedaví, ako to s nimi nakoniec dopadne.

10 komentárov:

 1. Už se na film strašně těším, a to obsazení mi celkem vyhovuje.. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mne je tŕňom v oku ten Cinna, ale už som si ich celkom napozerala, takže vlastne aj mne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. teším sa, vyzerá to skvele... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. no, kým príde film, mala by som si to prečítať :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Mm.. :) Jennifer/Katniss je myslím dobrá volba! :)
  Ale líbí se mi i volba Willow/Prim :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Mě se moc nelíbí Prim, Trash a Foxface...jinak není Clove nějaká moc mladá?

  -eviřenka

  OdpovedaťOdstrániť
 7. eviřenka - ja som sa tiež divila, že 1997, ale očividne je to tak.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. mě se moc nelíbí Haymitch a Prim. Katniss zase vypadá přesně tak jak jsem si ji představovala. Jo a ještě Cinna mi tam moc nesedí, jinak ale doufám, že to bude pěkný film:)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Dobrý výber postáv (som zvedavá na blond Peetu), Rue ma prekvapila, ale to bude asi tým že som málinko nepozorne čítala, časť so smrťou Rue bola nezabudnuteľná, pozerala som jej adaptáciu na Youtube - skoro som dostala infarkt.

  - Snowy

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Mne sa Jennifer Lawrence nehorázne lúbila vo filme X-men: Prvá trieda, kde hrala Mystiq a myslím, že ju zahrala úžasne, táto voľba sa mi veľmi lúbi a Woody Harellsona úplne zbožňujem! 8D V Zombielande bol pre mňa naj 8D a aj v iných filmoch, Josh Hutcherson je tiež veľmi dobrý herec, takže sa moc teším na film a keď sa mi bude lúbiť, tak si asi prečítam Hry o život 8D lebo na moju hanbu som ešte nemala možnosť ich čítať.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates