22. 5. 2011

Marja Holecyová: Blúdenie (Mariotovi dediči #2)

Druhá časť je pre viacdielnu sériu tá kritická - človek sa buď vzdá, alebo ostane verný až do konca. Niekedy je druhá časť slabšia, inokedy prvú predčí. Občas prvú bezducho kopíruje (...flákneme tam pár nových postáv a ďalší uhol ľúbostnému n-útvaru...), občas to pojme z opačného konca, a prinesie niečo úplne odlišné. No, ako to bude tu?

Blúdenie začína v momente, kedy Predurčenie končí. Mija a Miseag sa ocitajú v nepríjemnej situácií - za porušenie pravidiel klanu im hrozí vylúčenie z čarodejníckej spoločnosti. Situáciu však zvrátia Zradcovia, ktorí do Ľubietovej vtrhnú, a Dedičov unesú. S veľkou dávkou šťastia sa dvojici podarí vyslobodiť a... zablúdiť. Do legendárnej Maettregie.

Maettregovia sa nestarajú do svetských záležitostí - tobôž nie do vojny s Mariotom. Žijú skryto, v mieri s prírodou, a odmietajú všetko násilie aj výdobytky vedy a techniky. Vinou istých okolností (a citového vydierania zo strany miestneho starešinu) musia Mija s Miseagom ostať v klane dlhšie, ako zamýšľali. Miji sa však stále niečo nepáči - nevie to naisto, ale Maettregovia predsa nemôžu byť takí nevinní, ako sa zdajú... Na druhú stranu, Miseag sa nenachádza na obálke nadarmo - z Maettregie pochádzala jeho matka, a on samotný túži o jej ľude poznať čo najviac...

Skombinovaním akcie z úvodu, blúdenia a spoznávania Maettregie, otvárania Miseagovej minulosti, Mijinych podozrení a zvratov v závere sme dostali príbeh bez akýchkoľvek hluchých miest. Všetko podstatné nám vyložilo Predurčenie, už sa netreba zdržiavať vysvetľovaním. Prišiel čas na AKCIU.

Nech sa na to dívam z akéhokoľvek uhla, Blúdenie je po všetkých stránkach lepšie, ako úvodná časť. Odpadlo už zmienené únavné vysvetľovanie. Dav z Ľubietovej vystriedala len hŕstka (pätica?) vedľajších postáv. Čo to znamená? Viac priestoru na charaktery, viac zaujímavých rysov (zoznámime sa s ľahko schizofrenickou slečnou), viac priestoru na zapamätanie. Koho miatli obrovské počty postáv z Predurčenia, definitívne zajasá.

A zároveň sa potešia tí, ktorým v úvode chýbala hĺbka u hlavných hrdinov. Mija je oveľa sympatickejšia, Miseag oveľa vtipnejší a otvorenejší. Môj osobný dojem bol, že Predurčenie predstavovalo Miju, a Blúdenie Miseaga - z jeho pohľadu sa na svet pozeráme podstatnú časť knihy. Zmena pohľadu, ktorá sa ukázala ako dobrý ťah.

Marja Holecyová sa autorsky posunula - a to smerom nahor. V záverečnej tretine - plnej dramatickej akcie - som si neraz sama seba uznanlivo kývla nad tým, ako je tá či iná scéna technicky vyriešená. Príbeh sa odvíja plynulejšie, nenásilnejšie a rýchlejšie, a dramatické finále v Maettregií predčí všetko, čo bolo - zatiaľ - v sérií napísané.

Takže? Akékoľvek rozpaky z prvej časti sú Blúdením definitívne zmazané. Množstvo postáv a dejových línií sa zredukovalo na minimum, a príbeh je jednoliatejší a plynulejší. Úroveň si pozdvihol aj štýl - metaforicky povedané, v porovnaní s Predurčením autorkino pero papier neškrábe, ale ľahko hladí, a kedykoľvek vidím na istom mieste komentár s opačným názorom, úprimne mu nechápem. Nuž teda, ak vás aj Predurčenie sklamalo, dajte šancu Blúdeniu. Ja sa už trasiem na Odhalenie.

5 komentárov:

 1. Zajímavá kniha, až bude čas, tak se po ní určitě porozhlédnu:)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mne sa páčila i jednotka, takže som sa do Blúdenia púšťala s očakávaním, nie s rozpakmi, a nebola som sklamaná :) Po všetkých zahraničných ságach o upíroch a blablabla je to viac než príjemné prečítať si knihu ako je táto :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Už by som si to fakt mala prečítať, aj keď si vôbec neviem predstaviť nejaký fantasy príbeh a ešte k tomu na Slovensku. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. A ešte si nie? :O Mala, veru by si mala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ale vraj to má smutný koniec, preto sa hlavne bojím, tie ja nemám rada, lebo potom revem ešte polroka :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates