9. 6. 2011

Lise Haines: Girl in the Arena


Osemnásťročná Lyn žije vo svete, ktorý sa v princípoch nelíši od toho nášho. Až na jednu maličkosť. Koncom dvadsiateho storočia bolo v tomto svete obnovené gladiátorstvo.

Gladiátorstvo - sprvu len šport, forma atletiky. Športovci sa mlátili umelými zbraňami v dobových kostýmoch, zakladali sa športové spoločnosti, spisovali prvé pravidlá. Gladiátorstvo sa stalo naozaj populárne. Potom sa našli prví odvážlivci, ktorí sa rozhodli v boji umrieť. Zo športu sa stal fenomén.

Gladiátori a ich rodiny sú novodobé celebrity. V móde sú starorímske tógy. Vychádzajú gladiátorské knihy a časopisy, dá sa študovať na gladiátorských univerzitách. Na školách sa ku skupinkám roztlieskavačiek, športovcov a nerdov pridala skupina detí gladiátorov. A život všetkých tých, ktorí majú s gladiátorstvom niečo dočinenia, riadia pravidlá.

Bojuj čestne, a tvoja rodina si užije nepretržitú podporu.

Lyn by sa dala pokladať za megacelebritu - je to dieťa siedmych gladiátorov. Nie, že by mala v sebe sedem rôznych DNA, ale jej matka spravila kariéru tým, že sa vydala presne sedemkrát - a za siedmych gladiátorov. Lyn si tohto spoločenského statusu veľmi neužíva. Práve naopak, najradšej by ušla niekam preč. Ibaže.

#96: Nikdy neopúšťaj štadión, keď tvoj otec umiera.

Lyninho posledného otca čaká najväčší zápas jeho kariéry. A ako sa ukáže, aj zápas posledný. Samotnú otcovu smrť by Lyn ešte zvládla, ale je tu niečo viac. Pred zápasom dala Lyn otcovi svoj náramok. Ten istý náramok, ktorý teraz víťazný gladiátor zdvíha zo zeme.

#87: S výnimkou tvojho otca nemá žiaden muž právo držať tvoj náramok. Ak muž drží tvoj náramok, je povinný vziať si ťa za manželku.


A hoci je gladiátor Uber naozaj fešný, pozorný a po každej stránke gentleman (síce profesionálne zabíja ľudí, ale tak čo, tie krásne svaly to vyvážia), Lyn na vydaj dvakrát chuť nemá. A tak sa rozhodne pre iné. Stane sa gladiátorkou, a vstúpi do arény... 21 strán pred koncom. A strávi ich tam celých 4 a pol.

Koho by napadlo, že táto kniha bude o všetkom inom, len nie o gladiátorstve? Akcia? Zabudnite. Surové tréningy? Zabudnite. Boje o holý život? Zabudnite. Napätie, slzy, dráma...? Pche. Tak čo? Odpoveď znie - postavy.

Po sľubnom začiatku sa až po katastrofálny koniec riešia len vzťahy medzi hlavnými postavami - Lyn, jej brat, a ich matka. Čo by nebolo zlé... keby.

Keby neboli postavy nudné, prázdne, a bez charakteru. Zvyknem frflať vždy, keď sú postavy priveľmi archetypné alebo ploché - ale postavy v tejto knihe nie sú ani to. Uber má svaly. Thad rád pozerá anime. Lyn hráva Second Life, a jej vnútorný svet je zhruba na rovnakej úrovni, ako kusu šutru (...a možno tomu šutru ešte krivdím, čo ja viem, možno kamene žijú fakt vzrušujúci život!). Finite. Táto kniha je ako film, v ktorom herci nevedia hrať. Prídu na scénu, bez záujmu odrecitujú svoj dialóg, a zase sa stratia. Nezaujímavé.

Čo ale Lise Heines zmrvila, zabila a pochovala úplne, je potenciál. V knihe je množstvo zaujímavých momentov, ktoré by šli krásne rozvinúť - od afér za gladiátorskou spoločnosťou, až po Lynin rodiaci sa cit ku Uberovi. Namiesto toho môžme maximálne počúvať to povestné "vžžžžž" ktoré príležitosti robia, keď bez povšimnutia letia okolo. Autorka si odhryzla na svoje schopnosti príliš veľký kúsok, a radšej sa do rozvíjania ničoho nepúšťa. V rukách iného autora by možno vznikol zaujímavý komplexný román. Tu - bez zápletky, bez postáv, bez akcie - nehrozí.

Ak hľadáte kvalitné alebo akčné čítanie - hľadajte ďalej. Nedajte sa oklamať obálkou, anotáciou ani reklamou - táto kniha trikrát vraví, že je niečím, čím nikdy nebola. Odporúčam po nej siahnuť len v prípade, že si chcete užiť mierne netypické prostredie spoločnosti, kde sa namiesto futbalu chodí na gladiátorov... ale vysoké očakávania sú niečo, čo naozaj nie je na mieste.

7 komentárov:

 1. Škoda, anotácie vyzerali dobre. Vždy keď si niečo vyhliadnem je z toho sprostosť. A keď čakám sprostosť tak sa z toho vykľuje, keď už nie geniálny, tak aspoň priemerný príbeh :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som sa na to tešila skoro dva roky... a nakoniec to takto klame obalom. Idem teraz na Divergent, všetci tvrdia, že je to pecka, tak dúfam, že fakt bude :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tahle tvoje recenze mě neskutečně pobavila :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Skvelá recenzia, keď o knihe rozprávaš ty, znie celkom zaujímavo, Nechceš si prepožičať námet a napísať knihu? :P

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Zasmejete sa, ale keď som písala tú časť o charakteroch, vyhodila som odtiaľ celý jeden odsek, lebo som si povedala, že to bude znieť zaujímavejšie, ako to v skutočnosti je (Lynina mamka mala sklon často spáchať samovraždu, ale tak, aby ju našli a zachránili - taká pekná idea, a tak je to nevyužité!) :D

  A, oh, nie, akákoľvek mnou písaná kniha by neprešla vlastnou autorecenziacenzúrou :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Škoda, vyzeralo to celkom zaujímavo a nakoniec nič :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Úžasně jsi mě odradila, děkuju :) Kdybych si to v nějakém alternativním vesmíru bývala byla chtěla přečíst, právě jsi mi ušetřila pár hodin života :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates