18. 6. 2011

Mary E. Pearson: The Adoration of Jenna Fox (Jenna Fox Chronicles #1)

Jenna Foxová stratila pamäť. Nepamätá si nič zo svojho života. Nepamätá si mená svojich rodičov. Nepamätá si významy niektorých slov. Prečo?

Na druhú stranu, pamätá si veci, ktoré by si pamätať určite nemala. Napríklad vlastný krst. Alebo historické fakty, o ktorých nikdy predtým nepočula. O ktorých neexistuje šanca, že by si ich pamätať mala. Prečo?

A čo priatelia? Ako je možné, že sa o ňu nikto nezaujíma, že ju nikto nepríde navštíviť? Mala vôbec priateľov? Alebo na ňu všetci zabudli? Prečo?

Prečo nechcú rodičia púšťať Jennu von? Prečo jej na všetky otázky odpovedajú len neurčito? Prečo sa všetci okolo Jenny tvária tak záhadne?

Zápletka tejto knihy flirtuje s dvoma rôznymi žánrami: young adult contemporary* a sci-fi. Z naoko nevinného úvodu, v ktorom Jenna pátra po vlastnej identite, sa totižto presne v polovici knihy prebudíme do sveta, ktorý je tak trochu... podozrivý.

*contemporary - súčasný. V tomto prípade príbeh pre mládež, ktorý sa môže zaoberať praktickým čímkoľvek, od romantickej komédie cez rodinné drámy až problémy spoločnosti. Odohráva sa v súčasnosti a je bez nadprirodzených prvkov.


Nachádzame sa v blízkej budúcnosti. Veda aj techniky pokročili dopredu míľovými krokmi. Amerika má za sebou niekoľko ničivých katastrof a svetom sa prehnala vlna epidémií, ale vo všeobecnosti, život sa od toho nášho až tak neodlišuje.

Napriek tomu, je tu jedna "drobnosť". Pred ôsmimi rokmi bola objavená umelá hmota, ktorá sa po implantácií do organizmu správa ako bunky. Či už sa jedná o bunky nervové, pečeňové alebo krvné, Bio Gel sa dokáže špecializovať. Nahrádza orgány, končatiny, kožu. Jeho používanie je však obmedzené zákonom - ak je organizmus poškodený nad 49%, Bio Gel je zakázaný.

Prečo? Pretože produkovať bytosti, ktoré sú viac modrou hmotou, než človekom, je predsa zvrátené. A čo ak by bolo poškodenie viac než 80%? Viac než 90%? Bola by takáto bytosť ešte človekom?

Presne týmito myšlienkami sa v druhej polovici knihy zaoberá aj Jenna. Autorka nám však nič násilne do hlavy netlačí - ak nad knihou nemáte chuť filozofovať, môžte si len úplne prirodzene užívať príbeh. Ten pozostáva z Jenninych snáh objasniť vlastnú minulosť, z opätovného "spoznávania" členov vlastnej rodiny, a z rozvíjania nových vzťahov, ktoré Jenna nadväzuje. Všetko je zahalené tajomstvom, ktoré treba odkrývať, a komplikovanejšie, ako by sa zdalo.

Jennino pátranie je ako skladačka, do ktorej neustále pribúdajú kúsky. Príbeh nie je ani trochu akčný - všetko sa odvíja pomaly a voľne, no i tak v knihe hluché miesta prakticky neexistujú. Autorka píše veľmi príjemne, postavy dokážu zaujať, a dôjde aj na trošku tej lásky, byť nie výrazne.

Kniha bola vydaná v roku 2008, a v modernej záplave pseudo-dystopických kníh ju to robí príťažlivo netypickou. Aj keď je ku nej plánované voľné pokračovanie, príbeh je relatívne uzavretý. The Adoration of Jenna Fox je kúsok, ktorý síce vyslovene "bestsellerový" potenciál nemá, ale svojich fanúšikov si určite nájde. A ak aj nie - ako jednohubkou na víkend ním nič nepokazíte.

3 komentáre:

  1. Vypadá to dobře, ta obálka se mi líbí :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. A veľmi dobre vystihuje príbeh, ale to by som už spoilerovala :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Napadá ma čo sa jej mohlo stať. Bohužiaľ ako neangličtinár si to overiť nemôžem :) Ale vyzerá to dobre ...

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates