29. 7. 2011

Julia Karr: XVI (XVI #1)

Pripomeňme si vzorec úspechu. Na jeho základe stojí to, čo je práve IN - kedysi to boli upíri, dnes je to dystópia. Ešte nedávno by nám stačila Hrdinka & On. Dnes to máme trochu zložitejšie, potrebujeme Hrdinku & Svet. Takže vezmeme a prevrátime našu spoločnosť - a spravíme to tak, že Hrdinka bude jediná, kto sa nenechá oklamať jej zdanlivou dokonalosťou. Ó, a potrebujeme sex. Jednoznačne potrebujeme sex.

Nina žije v spoločnosti, ktorá je posadnutá sexom. Nevinnosť končí v šestnástich, keď každé dievča povinne vyfasuje tetovanie v tvare rímskych číslic XVI - šestnásť. Šestnásťročné dievča je pripravené na sex: môže ho mať s kýmkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Príde za vami na ulici neznámy chlap s tým, že s vami chce mať sex? Ak máte šestnásť, nie je o čom. A je samozrejmé, že sa vám to bude páčiť.

Mladučké dievčatá v celej Amerike sa svojich XVI-čok nemôžu dočkať. Rozhovory tínedžeriek sa krútia len okolo toho ako a s kým ten sex konečne mať budú - najlepšie ešte v deň narodenín (a potom každý deň, niekoľko krát, a s niekoľkými mužmi naraz). Veľa dievčat samozrejme neodolá pokušeniu, a skúsi si sex ešte pred XVI tetovaním, ale nie je ich veľa. Spomedzi šestnástok sa pravidelne vyberá niekoľko vyvolených dievčat, ktoré nastúpia na prestížnu vládnu školu, a zvyšok života prežijú v maximálnom luxuse. Podmienka - byť panna.

A tu sa dostávame späť ku Nine. Na rozdiel od všetkých svojich vymletých kamarátok nie je Nina z XVI vôbec nadšená. Naopak, statočne sa narodenín bojí. Nikto na celom svete totiž vôbec nechápe, že svet by bol bez celého toho šialenstva okolo XVI lepšie mieste. A ach, všetci okolo Niny sú takí hlúpi, že na to neprídu...!

Na niekoľko vecí som vlastne neprišla ani ja. Julia Karr dala svojmu svetu skvelú myšlienku - postavenie žien sa vracia niekam pred 1. svetovú vojnu, tajný obchod so sexom prekvitá, a obyvateľstvo je zmanipulované tak, aby sa mu to dokonca páčilo. Čítať fantasy je o tom akceptovať autorove pravidlá, ale v tomto prípade nám žiadne pravidlá autor nedal. Autorka nás nechá zakotviť uprostred oceána... a nestará sa. Nechceme vedieť, prečo sa spoločnosť tak zmenila, čo také strašné spravili obávaní rebeli, kto vymyslel celú tú šialenú myšlienku okolo XVI, a hlavne, prečo ľudia svojej vláde všetky tie výmysly baštia? Chceme. Nedozvieme sa.

Namiesto toho si niekoľko desiatok krát zopakujeme, ako sú Ninine vymleté kamarátky nadšené, ako sa Nina bojí, ako Ninu nikto nechápe, aký je svet zvláštny a ako na to nikto nepríde. Autorka nám nedáva žiadne argumenty, prečo všetci okrem Niny svojej spoločnosti veria. Skrátka veria, my poďme rozoberať sex. S kým ako prvým? A kedy? A kde? Dystopický svet - 0 bodov.

No čo ak sme len autorku zle pochopili? Čo ak v knihe nešlo o dystopický svet, ale o drámu medzi postavami. Ak áno, dovolím si uchechtnutie. Charaktery postáv z XVI sú hmlisté, bez-dimenziálne obláčiky, ktoré zapĺňajú dystopické prázdno, odrapkajú pár viet a zase sa stratia. Je tu Zlý otec, ktorý sa raz za čas zjaví zaškerí sa, a zmizne. Najlepšia kamarátka Sandy, ktorá dookola trkoce, aké bude super mať šestnásť a sex. Mladšia sestra Dee, o ktorej som sa spätne dozvedela, že nemá 4 (ako som si podľa vyznenia jej postavy myslela), ale 11 rokov. A tak ďalej. V knihe sa stretneme aj s pár náhodnými vedľajšími líniami: zvrhlý nevlastný otec, načrtnutie myšlienky rebelov, rodinné tajomstvá, Sal-a-Nina-a-sex - ale účelom všetkých je na konci vyšumieť do prázdna. Neprinášajú nič ani príbehu, ani svetu, ani postavám, ani knihe.

Čerešničkou na torte je samotná Nina. Áno, bolo by to krásne, keby si každý autor mohol naklonovať svoju vlastnú Katniss, ale bohužiaľ, späť do reality. Nina a jej spôsob myslenia sú naozaj samostatná kategória.
Keď Nina odhalí rodinné tajomstvo, ktoré môže zachrániť jej malú sestru od pohlavného zneužitia a ešte mnohého horšieho, Nina... nepovie nikomu nič.
Keď Nina odhalí tajomstvo, že vládna škola, je možno obchod so ženami, a jej najlepšia kamarátka tam bola práve prijatá, Nina... nepovie nikomu nič.
Namiesto toho si niekoľko strán pre-ochká nad tým, aký je svet strašný a skazený, pretože sestra to tajomstvo nepozná, a kamarátku predajú na sex, a ani jedna z nich netuší, čo ju čaká.
Toľko ku logike celej knihy.

Počas čítania XVI som sa v duchu niekoľkokrát ospravedlnila každému autorovi, o ktorom som kedy povedala, že nevie písať. Úplne prirodzene predpokladám, že určité percento čitateľov sa neprenesie už len cez samotnú tému - ale neustále riešenie toho, kto-s-kým-bude-mať-po-XVI-sex nie je to, prečo je XVI po každej stránke totálnym zlyhaním. XVI je výstavným príkladom toho, ako sa dnes vydá čokoľvek, čo padne do škatuľky "kontroverzná YA dystópia," bez toho, že by malo výraznejšie kvality.

10 komentárov:

 1. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Luu, táto recenzia je dokonalá :D Doslova som sa do nej zamilovala :D :) A som na tú knihu neskutočne zvedavá :D Ale dávam ju do pozadia svojej pozornosti, keď že je množstvo oveľa lepších kníh, ktoré stoja za pozornosť, ale tá recenzia si zaslúži standing ovation! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Moc pěkná recenze, fakt jsem se při čtení bavila tvým suchým humorem :) A knize se tedy obloukem vyhnu... nějak se nám ty dystopie přemnožily, co?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Prosím, Luu, keď narazíš na nejakú dobrú dystópiu, daj mi okamžite vedieť, lebo začínam byť zúfalá. Skúsim dať šancu Enclave, snáď ma nesklame...

  OdpovedaťOdstrániť
 5. skvelá recka :-D hneď linkujem na FB :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. No tak toto bolo zvozene krasne :-)

  Inak co je to dystopia? Pocujem to prvykrat, tak sa na mna nehnevajte a dakujem za vysvestlenie vopred :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Kurama - možno ti pomôže, že sa používa aj označenie anti-utópia. Takže v tomto prípade dystopická spoločnosť = spoločnosť, ktorá sa vyvinula úplne ne-ideálnym smerom: kontrola jedinca štátom, totalita, obmedzenie osobnej slobody... veľa autorov si tú myšlienku prekrúca a prispôsobuje tomu svojmu videniu (asi ako pri upírskom boome - upír v každej knihe bol trochu iný), ale všade ostáva aspoň ten základ :)

  Teresinha - skoro mi vstali vlasy dupkom, keď som pred pár dňami pozerala plány na október/november - anotácie 70% z nich začínajú vetou "In the dystopian world of future..." x_x

  Triss - na Enclave idem aj ja, ale tiež mám pocit, že všetko to dobré sa už minulo... už je to ako kedysi s upírmi, masovosť, masovosť :-/

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Neviete niekto, či táto kniha má výjsť v slovenčine alebo v češtine ?? :) ďakujem :D

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Zatiaľ sa pravdepodobne nechystá :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates