30. 7. 2011

Lisa Tawn Bergren: Waterfall (The River of Time #1)

Rodičia Gabi a Lie milujú archeológiu a každé leto tak rodina trávi na vykopávkach v Európe. Sestrám sú však polorozpadnuté vázy a spráchnivené kosti šum a fuk, a okrem tej trochy okolo povolania ich rodičov sa o históriu vôbec nezaujímajú. Toto leto sa nesie v znamení Toskánska, novootvorených etruských hrobiek... a rieky času.

Sedemnásťročná Gabi všetok svoj nezáujem oľutuje v momente, keď sa s Liou do jednej zo zakázaných hrobiek vplíži - a ocitne sa v 14. storočí.

V pred-renesančnom Taliansku prebieha spor dvoch veľkých rodov: Forelli a Paratore. Gabi má šťastie a skončí v rukách "tých dobrých" - Forelliovcov, ktorí veria, že Gabi je vznešená lady z Normandie. Domov sa dá vrátiť iba cestou v hrobke - no "portál" funguje len vtedy, ak ku nemu pristúpia obe sestry zároveň. A tu prichádza problém. Lia je totiž stratená. A všetko napovedá tomu, že väznená na hrade "tých zlých" - Paratorcov.

Gabi sa teda najprv musí dozvedieť, kam sa jej sestra v Taliansku vlastne stratila, a potom zosnovať záchranný plán. A medzi tým sa musí vyrovnať s narastajúcimi citmi ku mladému a sympatickému Marcellovi, ktorý je dvojnásobne nedostupný kus - nie len kvôli vekovému rozdielu siedmych storočí, ale aj zásnubám s bohatou a urodzenou lady Rossi, ktorá dáva Gabi jasne najavo, kto bude budúca lady Forelliová...

Z Gabi sa stáva lady Gabriella Betarrini, ktorej meno spôsobuje v spoločnosti hromadné padanie sánok. Vďaka vedomostiam z moderného sveta dokáže diagnostikovať a vyliečiť astmu, naučiť sa romantický stredoveký tanec nie je žiaden problém, náhodou bola už od detstva trénovaná v boji s mečom, a keď už má jazdiť na koni, tak zásadne len bez sedla, hovorí plynulo stredovekou taliančinou a francúzštinou, čítala Danteho, a jej prednes poézie je veľkým potešením - a ak treba v noci zošplhať z okna po lane, takisto v tom problém nevidí. Okrem toho je krásna, štíhla, a nezvyčajne vysoká, takže okamžite lapí oko každého muža prítomného v sále. A keď máte pocit, že vás nič neprekvapí už nič, tak sa dozviete, že vidličkou a nožom narába najzručnejšie v celej miestnosti.

Autorka nekladie veľký dôraz ani na prostredie, ani na stredoveký život. V centre príbehu je Gabi, ktorá nezaprie, že sa narodí až o 700 rokov neskôr, a jej pohľad na svet je korenený prúdom ironických komentárov na margo vzdelania, medicíny, rozhľadnosti a bežného života stredovekých Talianov. Dosť na to, aby si ne-žánrový čitateľ predstavil historické kulisy, a dosť na to, aby žánrový nemusel frflať. Moderný rozprávačský jazyk si doslova pýta označenie "v štýle autorov strhujúcich bestsellerov."

Aby si človek Waterfall užil, treba sa preniesť jedine cez jeho celú nereálnosť. A tu nehovorím o cestovaní v čase - pfffŕ, toľko hrdinov už predsa robilo oveľa šialenejšie kúsky. Gabi, obyčajná americká školáčka, je po príchode do minulosti hotovým stredom slnečnej sústavy, ktorú chce každý príslušník silnejšieho pohlavia buď zabiť, alebo vyzliecť (v jednom momente knihy aj oboje naraz - a nie, neviem, v akom poradí). No, na to vyzliekanie vlastne nedôjde, ale uznajte, "Mylady, už nikdy nechcem opustiť hlbočiny vašich nádherných očí" je len stredoveký spôsob, ako vyjadriť to isté.

Waterfall je historická fikcia pre ľudí, ktorí nemajú radi historickú fikciu. Stredoveké Taliansko nie je práve knižne top turistickou lokalitou, a medzi knihami zasadenými v tuctovom Anglicku pôsobí celkom unikátne. Hlavná hrdinka však vrhá do nepriateľov sekery s takým nadšením, až je ťažké veriť, že doma v Amerike nebrala súkromné lekcie - hlavne v keď sa potom pri večeri zdráha vypiť pohár vína, lebo vraj nechce začínať s alkoholom v takom mladom veku. Jednoducho - buď sa budete úprimne baviť, alebo v sebe nájdete dosť cynizmu na to, aby ste sa bavili aj tak. Waterfall je zábavný, pomerne pútavo napísaný a ja som zvedavá, čo príde v ďalších častiach.

5 komentárov:

 1. Výborná recenzia. Na tvojích komentároch sa vždy musím usmievať :)
  čítma všetky len som príliš lenivá na písanie komentárov.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Perfektní recenze, poslední dobou se při čtení všech tvých recenzí pobavím :))

  OdpovedaťOdstrániť
 3. výborná recenzia, dosť som sa na nej pobavila :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Neviete niekto, či táto kniha výjde aj v slovenčine ?? :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Je to veľmi málo pravdepodobné :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates