2. 7. 2011

Liz Braswell: The Nine Lives of Chloe King

Chloe Kingová bola úplne normálna šestnásťročná slečna. Chodila do školy (väčšinou), milovala svojich kamarátov (nadovšetko), hádala sa s mamou (pavidelne). Nerozpakovala sa ujsť v noci na diskotéku alebo sa uliať z nudného dňa v škole. Ale potom Chloe Kingová zomrela. A prežila to.

Nešťastnou náhodou totiž Chloe vypadla z 65 metrov vysokej veže - ibaže vyviazla prakticky bez modriny. Zato ju však po prebudení čaká pár nových superschopností - Chloe zo dňa na deň behá rýchlejšie, skáče vyššie, vidí ostrejšie, jej telo je zrazu zvláštne ohybné a z prstov jej vyrážajú pazúry...

Mladá Chloe je totiž jednou zo starovekej rasy mačko-ľudí, zvaných Mai. Presne takého typu starovekej rasy, ktorá musí existovať v tajnosti, aby ju nevypátral a nevyzabíjal iný staroveký klan lovcov. No a aby to bolo zaujímavejšie, existuje rodová línia vodcov, prirodzených Maiských veliteľov. Nesie si zaujímavý "talent" - každý z jej členov má deväť životov. Podľa všetkého je táto línia už dnes vyhasnutá, a tento stav vyhovuje ako pánom lovcom, tak veliteľovi Mai, ktorému sa na jeho poste sedí veľmi pohodlne.

Chloe Kingová musí zomrieť. Deväť krát.

Za krásnou re-edíciou neznámej paranormálnej trilógie z roku 2004 vždy hľadaj háčik. Ten tunajší sa volá ABC Family, má zatiaľ nezverejnený počet epizód, a hrá v ňom Skyler Samuels. Rovnomenný seriál možno poznáte, takže sa poďme pozrieť na jeho knižnú predlohu.

Dve základné veci o knihe pochopíte už po prvých 50 stranách. Tá prvá je, že sa číta veľmi dobre, a v príbehu sa ani nemusí nič diať, aby ste mohli veselo obracať stránky. Knihu od knihy tiež autorka nabrala na skúsenostiach, a kvalita ku koncu len stúpa. Tým, že je kniha už staršia, pôsobí medzi súčasnými trochu netypicky, a v istom zmysle príťažlivo.

Tá druhá je, že pokiaľ máte 13-15, bude sa vám táto kniha páčiť neporovnateľne viac ako starším čitateľom. Celý príbeh je veľmi, veľmi jednoduchý. Jedna udalosť strieda druhú, ale nikdy nepríde nič, čo by nám zobralo dych. Chloe a jej každodenný život, Chloe a jej supersily, Chloe a Mai, Chloe a láska ku synovi lovcov - dej je maximálne priamočiary a chýba mu potenciál zaujať starších čitateľov.

Omnibus sa skladá z troch kníh. Každá z nich je veľmi krátka - má sotva 250 strán - čo je málo. Nezostáva čas na vedľajšie deje, poriadnu akciu a hlave, postavy. Kniha sa točí len okolo Chloe a jej bežného života, a neraz sa za sebou obzriete s tým, že už 30/50/100 strán sa nič dôležité nestalo. A čo znamená kniha, ktorá sa číta rýchlo, ale dej plynie úplne uvoľnene? Že je to oddychovka. A to The Nine Lives of Chloe King je.

Čím viac rokov a kníh za sebou máte, tým viac vám budú nedotiahnuté postavy, lineárny dej a občasné nerealistické konanie postáv vadiť. Ale pokiaľ náhodou máte menej, ako samotná hrdinka, a chcete si prečítať niečo o tajomnej starovekej rase, hrdinke, ktorá je predurčená ju zachrániť, jej problémoch s chlapcami a priateľmi, nemáte pre čo váhať - toto je kniha práve pre vás.

13 komentárov:

 1. Tie tvoje recenzie ma vždy tak navnadia, že mám hneď chuť prečítať si tú danú knihu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pripomína mi to Catwoman :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. môžem sa spýtať, či táto kniha vyšla a alebo výjde v slovenčine ?? :) vďaka :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Doteraz nevyšla, a zatiaľ nemám správu, že by sa plánovala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. kde sa dá aj v aj kúpiť táto kniha?

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Brožované: http://www.bookdepository.com/Nine-Lives-Chloe-King-Celia-Thomson/9781442435704
  A v pevnej väzbe: http://www.bookdepository.com/Nine-Lives-Chloe-King-Liz-Braswell/9780606232937

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja by som sa chcela spýtať.. tie knižky? dajú sa niekde zohnať aj na Slovensku?..že nie cez net?

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Môžeš skúsiť požiadať na Facebooku Martinus, oni ju zaradia do ponuky, dáš si ju poslať na osobný odber a zaplatíš za ňu potom u nich v predajni, alebo zájsť do predajne Eurobooks a ak ju nemajú, tak ti ju tiež skúsia zohnať.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. ...ale môžem zaručiť, že v oboch prípadoch to bude o niečo málo (Eurobooks) alebo viac (Martinus) drahšie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Aha, tak ďakujem:) možno to predsa len zoženiem v AJ,a to v Aj? to je akože kniha 3 v jednom?

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Toto je tak že 3v1, dajú sa tie knihy zohnať aj oddelene, ale každá stojí tak okolo 6-7€ (a majú škaredé obálky :)).

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ale nie je v tom žiadny rozdiel nie či?..:)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates