26. 8. 2011

Jenny Han: Summer

Belly žije len pre leto. Zvyšok roka akoby neexistoval. Veď všetko to krásne a magické sa stane len v júli a auguste...

Každé leto sa Belly, jej brat Steven a ich matka vracajú do letného domčeka rodinnej priateľky Susannah. Všetky letá v svojom živote prežila Belly tu, na pláži Cousins Beach, spolu so Susanninmi synmi - Conradom a Jeremiahom.

A odkedy si Belly pamätá, je do Conrada zamilovaná. Starší Conrad je váhavý a uzavretý, mladší Jeremiah veselý a spoločenský. Belly ich miluje oboch. No aj tak sa každé leto vracia s tým, že snáď TERAZ si ju Conrad konečne všimne, že preňho bude viac, než len malá Belly.

O tomto lete rozpráva The Summer I Turned Pretty.

Trojdielna contemporary séria mi pristála v náručí počas môjho maratónu letných kníh. Zúrivo som hľadala "pravú letnú knihu" - takú z ktorej teplo, lenivé ničnerobenie a letná atmosféra priam sála. Neprešlo ani 20 strán, a vedela som, že som našla tú pravú.

Predstavte si letnú pláž, prechádzky pri vlnách, zbieranie mušlí... posedenia pri bazéne, párty počas letného večera. Okolo tohto sa točí 300 strán prvej časti trilógie. Belly prežíva ďalšie čarovné leto. Alebo sa to aspoň zdá.

Toto leto totiž nebude zďaleka také dokonalé, ako Belly dúfala. Conrad je po celý čas nevrlý a náladový, a Bellina "akcia boyfriend" tak stroskotá už na začiatku. Katastrofu zavŕši Jeremiah - pretože to ON si uvedomí, ako Belly za posledný rok opeknela. A tak sa na Cousins Beach rodí ľúbostný trojuholník...

...ktorý nie je ani zďaleka taký otravný, ako by sa mohlo zdať. Z jedného dobrého dôvodu - vôbec sa nerieši. Celú prvú knihu žije Belly naozaj len svojim letným životom - dokonca spoznáva chlapca, ktorému sa páčila skôr, než opeknela. A pomedzi to vkladá autorka Belline spomienky na minulé letá - chvíľky s Conradom; zábavu s Jeremiahom; isté katastrofické dva týždne, kedy do domčeka prišla jej najlepšia kamarátka; svoj prvý bozk.

Výsledok sa rovná veľmi príjemnej knižke. Úplne prirodzene by sa od tohto letného príbehu dalo čakať veľa humoru - ale opak je pravdou. Kniha (a Belline neopätované city) sa nesú v úplnej vážnosti. Na patetické scény zabudnite úplne. Korunu ťažkému letu nasadí dráma v závere - a nech nie je prekvapením, že sa žiaden šťastný koniec nekoná...

A drámou sa nešetrí ani v pokračovaní It's Not Summer Without You. Nachádzame sa o jeden rok a jedno leto neskôr. Do života oboch rodín zasiahla tragédia, a Belly sa už na Cousins Beach nikdy nevráti. Čaká ju prvé leto, ktoré prežije bez Conrada s Jeremiahom. A úprimne - na celú spoločnú minulosť by najradšej zabudla, pretože ju spomienky bolia takmer fyzicky.

Vtedy sa jej ale na prahu zjaví nečakaný hosť - Jeremiah. Conrad, zdrvený spomínanou tragédiou, zmizol. Belly a Jeremiah však automaticky vedia, kam: na Cousins Beach. A ak je niekto, kto ho dokáže z depresie dostať späť, je to Belly.

Zmena v atmosfére príbehu je jasná už od obálky. Ľúbostný trojuholník načrtnutý v jednotke sa konečne rozvíja - Belly je sklamaná zo vzťahu s jedným bratom a upína sa ku druhému. Detstvo a sladké letá sú definitívne preč. Prichádza čas na slzy, smútok, a hnev z toho, aký je osud nespravodlivý... Kvôli láske? Ale nie. Kvôli niečomu oveľa ťažšiemu.

Po veselom lete v prvej časti prichádza toto leto ako studená sprcha. V plážovom domčeku sa ochladilo, Belly dospela a vyzrela. Voľba medzi Conradom a Jeremiahom už nie je taká jednoznačná, ako na začiatku, a všetko je viac trpké, než sladké.

Záver v We'll Always Have Summer je skôr dodatkom. Belly sa o dva roky neskôr konečne rozhodla, ktorému z bratov povie svoje "áno." A je o tom pevne presvedčená - aj keď rodičia oboch mladých ľudí majú zo svadby obavy.

Belly a jej vyvolený preto utekajú na Cousins Beach, kde vystroja skromnú svadbu na pláži. Tu sa však Belly stretne s druhým bratom, ktorého pred rokmi definitívne odmietla... a zrazu je jej rozhodnutie v troskách.

Jenny Han prekrúca ľúbostný trojuholník Belly-Conrad-Jeremiah tak, že ešte 10 strán pred koncom série nie je jasné, s kým Belly naozaj skončí. Obaja chlapci majú nie len hromadu predností, ale aj ľudských chýb, ktoré v priebehu série vyplývajú najavo - takisto samotná Belly prejde veľkým charakterovým posunom.

Štýl, ktorým Jenny Han píše, je jednoducho nádherný. Trilógia nie je humorný chick-lit, ani jednoduchý opis ľúbostného trojuholníka, kde je od začiatku jasné, kto je Edward, a kto Jacob Black. Hlavné postavy nie sú ani čierne, ani biele - autorka z na papier položila troch takmer reálnych ľudí zo všetkými ich dobrými aj zlými vlastnosťami, ktorí sa v priebehu série ešte ďalej vyvíjajú. Bellina neopätovaná láska je vystihnutá citlivo a nežne, a tragédia, ktorá medzi rodiny na začiatku druhej časti udrie, to spraví s veľkou emocionálnou silou.

Aj keď je séria Summer klasickou contemporary, neustále sa v nej niečo deje - od letných radovánok, cez sklamaní po smutnej tragédií, až po plánovanie na svadbu. Tým, ako sa Belly, aj atmosféra každého leta vždy zmenia, nemá človek pocit, že by tri krát čítal o tom istom. Trilógia je pútavý príbeh, obohatený skvelou atmosférou a výborným rozprávačským štýlom autorky, ktorý poskytne sondu do duše jedného smutne zamilovaného dievčaťa. Či už hľadáte romantickú contemporary (a unavuje vás hromada na vlások rovnakých, vymletých hlavných hrdiniek), alebo len niečo s letnou atmosférou - skúste aspoň prvý diel. Možno sa nezastavíte, a na tri-štyri posedenia zhltnete celú sériu. Mne sa to tak celkom vážne stalo.

7 komentárov:

 1. Bože, keď čítam niektoré tvoje recenzie, horzne ľutujem, že som príšerná v angličitne ...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Posťahovala som a keď si konečne kúpim čítačku, pustím sa do toho.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vyzerá to ako taká pekná oddychovka...možno ak sa objaví slovenský preklad tak sa do toho pustím. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. mňa tiež štve tá moja anglina :( takú chuť mam prečítať si to...

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Baby, ak vás odrádza len angličtina, nie je nič ľahšie :) Najlepšie sa čítať knihy anglicky naučíte takto - keď naozaj chcete. Ja som si tiež takto vravievala, že som v angličtine slabá, a popri tom ma strašne štvalo, ako ostatní nemuseli čakať na preklad, a hneď mohli začať čítať... tak som to skúsila tiež. Niekoľko krát a s rôznymi knihami, ale aj keď mi to na začiatku nešlo, vždy ma nejaký človek, čo sa radoval nad niečim v angličtine, tak ohromne motivoval (a tiež vytočil - keď niekto iný môže čítať anglicky, prečo by som nemohla ja? Toto bolo moje heslo :P), že som skúšala a skúšala ďalej... až som sa naučila. Treba len chcieť :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Já s tím můžu jenom souhlasit! :)
  Ve čtení v angličtině jsem úplná nováček (:D) ale za tři dny jsem už v polovině druhého dílu. Angličtina je vážně lehoučká! :)
  Výborná recenze! :))

  OdpovedaťOdstrániť
 7. souhlasim. taky jsem si neverila, ale jak jednou zkusis uz nejde prestat :D tahle trilogie ani neni tezka a stoji za to si ji precist... :)) Luu skvela recenze! dostala jsem chut precist si to znova i kdyz jsem treti dil docetla vcera! :D:D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates