8. 8. 2011

Meme: Top týždňa (11)

Top týždňa je týždenné meme organizované priamo na tomto blogu.
Čo-kde-kedy-ako a vôbec všetky potrebné informácie nájdete -tu-.

10 fiktívnych miest

#10 Derry (knihy Stephena Kinga)
Malé nenápadné mestečko, ktoré je špecifické dvoma vecami. Neexistuje. A kedykoľvek naň v Kingových knihách dôjde reč čo i len okrajovo, vyčarí každému znalcovi na tvári polo-zamilovaný, polo-šialený úsmev. Derry v Maine.

#9 Stredozem (Pán prsteňov)
Spytovať voľbu Stredozeme je vážne prízemné.
#8 Dublin (Fever)
Pokojné a útulné mestečko sa už čoskoro premení na pekelnú bránu. Netreba opísať. Treba zažiť.


#7 Atuánske hrobky (Hrobky Atuanu)
Podzemie ostrova Atuan ma dostane aj po už takmer dvojcifernom počte opätovných čítaní (nedívajte sa na mňa tak neveriacky. Je to tenká kniha.). Medzi hrobky smie kráčať iba najvyššia kňažka, ktorá si so sebou nikdy nesmie zobrať svetlo, aby nenahnevala Bezmenných...
#6 Staré kráľovstvo (Staré království)
Svet bežných ľudí a svet mágie oddeľuje Stena. A za Stenou stojí niečo fenomenálne. Garth Nix je jeden z najvynaliezavejších autorov svojho žánra. Či už sa jedná o rieky v Smrti alebo ľadovec Clayr, Staré kráľovstvo tu má zaslúžené miesto.

#5 Lyrin Oxford (Jeho Temné hmoty)
Svet, ktorý leží len o ťah nožom ďalej, ako náš... V Lyrinom Oxforde sa stretávame s akýmsi pseudo-neskorým novovekom, kde každého človeka sprevádza jeho duša na vlastných nohách vo forme zvieraťa.

#4 Arény Hier o život (Hry o život)
Ak by som si mala vybrať medzi arénou z Hier o život a Skúšky ohňom, siahla by som po tej druhej, ale teraz ide o princíp. Každý rok postavia tvorcovia Hier unikátnu arénu. Niekedy je ako púšť, inokedy les, raz ľadovec. Niekedy sú všetky kvety a stromy napustené jedom. Keď majú tvorcovia pocit, že sa diváci nudia, arénu zaplavia, zapália, vyvolajú zemetrasenie alebo búrku. A to všetko v oblasti širokej niekoľko kilometrov. Ó, áno.

#3 Faerûn (Forgotten Realms)
Môj najobľúbenejší RPG svet nemôžem vynechať. Kto pozná, pochopí, kto nie, odpadol by z môjho siahodlhého rozprávania.#2 Ankh-Morpork (Zeměplocha)
Všetky cesty vedú do Ankh-Morporku. Mesto, kde je noc len trochu tmavšou dennou dobou. Veľká ústrica. Oficiálny Cech zlodejov. Neviditeľná univerzita. Rieka, ktorá je taká hustá, až sa v nej nedá utopiť. A na čele vlastný tyran, za ktorého vlády mesto prosperuje tak, ako nikdy predtým. No ideálna turistická destinácia.#1 Rokfort (Harry Potter)
A snáď úplne očakávané prvé miesto. Magický rozprávkový hrad, kde obrazy ožívajú, schody menia smer, poštu nosia sovy a na ihrisku za hradom sa hráva metlobal. A tí mizeráci to v poslednom filme tak príšerne rozbúrali!

***

12. Najpríťažlivejšie obálky
Že vraj netreba súdiť knihu podľa obalu. Ale aj tak to všetci robíme. Nájdete 10 prípadov, kedy ste knihu čítali len pre to, že mala peknú obálku? A nezabudnite pripojiť verdikt, aká bola pravda skrytá pod povrchom.

***

Do linkovača môžte zapísať vami vyplnené meme. Neodkazujte na úvodnú stránku blogu, použite rovno link na príspevok. Ostatní si tak budú môcť rýchlo pozrieť, aké rebríčky ste zostavili ;-)

V prípade, že blog nemáte, a chcete sa zúčastniť, môžete vaše rebríčky písať dolu do komentárov :-)

3 komentáre:

  1. peknee :) velmi peknee :) len sa čudujem že sa tu neobjavila Narnia podla mna je to kúzelné miesto :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Hííí! (šok. zdesenie.) Narnia! Zabudla som! :(

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Lyřin Oxford, ano, ano :) Celý svět Jeho Temných Esencí musí bejt úžasnej, miluju ty knížky :) Pullman je podle mě prostě geniální autor, četla jsem od něj nejen HDM a nenarazila jsem na žádnou knihu, co by se mi nelíbila :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates