5. 8. 2011

Suzanne Weyn: Empty

Svet o desať rokov od dneška je závislý od ropy.

Žiadna ropa znamená žiadne autá. Žiadne autá znamená žiadne potraviny do obchodov.

Žiadna ropa znamená žiadna elektrina. Žiadna elektrina znamená žiadne mobily, televízory, elektronické tablety, knihy a zošity.

Žiadna ropa znamená žiadne teplo. (Žiadne teplo znamená zimu.)

Svet ešte o ropu tak úplne neprišiel - ale má k tomu blízko. Vojna o posledné zásoby je prakticky na spadnutie, treba len dohodnúť miesto a čas.

V tomto svete žijú Niki, Tom a Gwen.

Viem, čo chcela Suzanne Weynová napísať. Máme tu pred-post-apo svet, a máme tu skupinku tínedžerov, ktorí prežívajú svoje všedné životy. Gwen a jej brat sú prakticky siroty, Nikin otec sa utápa v alkohole, Tom poškuľuje po Niki a po Tomovi hádže očkom Gwen. Nič prekvapivé, klasika.

Svet okolo nich zatiaľ speje k záhube. Noviny pravidelne hlásia situáciu na svetovom ropnom trhu, dospelí vedú stiesňujúce debaty, a v noci je bez kúrenia každú noc chladnejšie.

V Empty sa autorka snažila skĺbiť tieto dve línie dokopy. Nedotiahla do konca ani jednu, ani druhú. Inak povedané, chvíľu sa venuje tínedžerom a ich láskam, chvíľu svetu a rope, a akosi sa nevie rozhodnúť, o čom chce mať knihu viac.

Na knihu o láske je príbeh plytký. Hrdinovia sú zaujímaví asi tisíckrát prevarený vývar, ich charaktery sú len prázdne slová, a vzťahy medzi nimi sa na svojej priamke jednoduchosti posunú za celú knihu o pár milimetrov.

Ropná kríza, ktorá lomcuje svetom, je úplne rovnaká = povrchná. Ak píšete knihu, kde majú byť postavy hladné a vyzimené, nestačí sucho skonštatovať ,,V škole nám nedali jesť a v noci mi bola zima." Umierajúci svet neospravedlňuje umierajúcu predstavivosť. Ak je hrdinom zima, chceme to predsa cítiť! Empty nám však podobný zážitok nesprostredkuje. Suzanne Weynová skĺzava len po povrchu. Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť - a tu stokrát počujeme, a neuvidíme vôbec nič.

Samotný autorkin štýl je veľmi nepohodlný. Chýba mu už zmienená hĺbka a predstavivosť - a tiež originalita. V porovnaní s inými podobnými knihami Empty konkurenciu neustojí. Zaujímavé zvraty budeme čakať márne, a koniec pozdravuje z planéty Deus ex machina. Náročnejší a zabehnutejší čitateľ dystopických kníh odíde krútiac hlavou.

Na bežnú knihu nie je Empty až taká katastrofa (ale na katastrofickú áno). Bez silných postáv, prepracovaných vzťahov, zaujímavých dejov a dôveryhodného sveta je to vyslovene priemer. A prečo s ním strácať čas, keď v žánri existuje hromada autentickejších, originálnejších a lepších kníh? Pre nič. Empty je totiž presne také, ako tvrdí názov - Prázdne.

2 komentáre:

  1. Pri tvojích recenziách sa vždy tak neskutočne pobavím .. :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Aspoň niečo, keď už kniha stojí za houby... :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates