7. 8. 2011

Veronica Roth: Divergencia (Divergencia #1)


Posledné dva roky netúži každý autor po inom, než napísať nové Hry o život. Jedného-dvoch pokusov sa dočkáme snáď každý mesiac, ale spravidla - za veľa nestoja. Občas sa výnimka z pravidla podarí. V pravom slova zmysle, nájde sa Divergencia.

Dystopické Chicago je rozdelené na päť frakcií: Neohrozenosť, Otvorenosť, Informovanosť, Harmónia a Sebazaprenie. Každá pozostáva len z ľudí s istou charakterovou kvalitou - inteligencia vychováva učiteľov; úprimnosť právnikov a sudcov; priateľstvo lekárov a opatrovateľov... využitie ľudského potenciálu na maximum. Frakcia stojí nado všetkým, aj nad rodinou.

Ak sa niekto narodí v "nesprávnej" frakcií, má po šestnástych narodeninách možnosť frakciu zmeniť. Väčšina tých, ktorá sa vo frakcií narodila, v nej ostane až do smrti, ale každý rok sa pár prebehlíkov nájde. Tých spravidla čaká v novom domove pár veľmi krutých mesiacov, pretože ľudia z každej frakcie si myslia, že majú oproti všetkým ostatným navrch. Informovaní sú nezdravo namyslení, Neohrození nerozvážni frajeri, a tí zo Sebazaprenia sivé myšky, ktorými každý pohŕda.

Beatrice žije v Sebazaprení. Tunajší ľudia sú skromní, nesebeckí a dobromyseľní. Pohľad do zrkadla je síce hrdelný zločin, ale tunajší nepodplatiteľní a ľuďom oddaní politici (dôkaz, že je kniha sci-fi ako hrom) zastávajú významné posty vo vláde. Vládne atmosféra lásky a pokoja, všetci sa usilujú o spoločné blaho, a nikomu nič nechýba.

Napriek tomu nie je Beatrice šťastná. Aj keď pre ňu opustiť svoju rodinu znamená prísť o kúsok duše, zvolí si na slávnostnej ceremónií frakciu Neohrozených. A tu sa pre ňu začína boj o holý život.

"Dobre vieš, že zo mňa žiadnu krásavicu neurobíš."
"Načo krásna, chcem, aby si bola nápadná."
Kombinácia dobrého marketingu, nadšenia v online komunitách a napokon aj samotné kvality knihy takmer spravili z Divergencie bestseller ešte pred vydaním. Bol nám sľubovaný originálny svet, napätím nabitý príbeh, silná hrdinka, a takpovediac druhé Hry o život - jednoducho všetko, čo sľubuje reklama pri každej novej dystópii. Každý obozretný čitateľ už takúto reklamu prehliadne bez mihnutia oka, ale ARC recenzenti s prekvapením tvrdili, že tentokrát je to pravda. A tak sa stalo, že kto Divergenciu neočakával, strávil posledného pol roka niekde v jaskyni.

Na život v Neohrozenosti nevládzem ani pomyslieť. Viem sa sústrediť len na to, aby som vydržala iniciačnú skúšku.
Každého čerstvého "prebehlíka" čaká po príchode do nového domova zasväcovací rituál. Medzi Neohrozenými spočíva v jedinom: zbaviť sa strachopudov. Na uchádzačov čaká niekoľko náročných skúšok - a po každej niekto vypadne. No raz bez frakcie - navždy bez frakcie. To už radšej aj zomrieť.

A to zomieranie nie je v Neohrozenosti zase také nezvyčajné. Skákanie z idúceho vlaku? Tréningy, ktorých cieľom je dostať svojho protivníka do bezvedomia? Vrhanie sa zo 100-poschodovej budovy? Hádzanie nožov na živé ciele? V Neohrozenosti je niekedy ťažké rozlíšiť, kedy končí sranda a začína samovražda... a tak si treba začať dávať pozor na každý krok. Alebo na krok každého iného, pretože medzi uchádzačmi je mnoho šikovných oportunistov, ktorí využijú každú šancu, aby sa zbavili konkurencie.

Keď túžim vyhrať, znamená to, že som odvážna, alebo že som sebecká?
Vezmime si všetky ingrediencie - zaujímavý svet, odvážna hrdinka v novom prostredí, smrteľne nebezpečné skúšky - a zamiešajme perom Veronicy Roth. Dostaneme akciu. Dostaneme 400 strán nabitých adrenalínom, akciou, prekvapeniami, odhaleniami. Tris a jej Zasvätenie nám vezmú dych hneď od začiatku, a vrátia nám ho až na konci.

Debutová autorka aj napriek veľmi mladému veku (23 rokov) poslala desiatky svojich starších a skúsenejších konkurentov hlboko do dystopického zabudnutia. Opäť sa stretneme s prvou osobou a prítomným časom, ale jej štýl sa číta tak dobre a prirodzene, až si túto skutočnosť človek ani neuvedomí. Divergencia si na Goodreads drží priemerný rating 4.4 (z 5.0) pri počte takmer 40 000 hodnotení, a ako človek, ktorému je Goodreads druhým domovom vám poviem, že TO už vážne niečo znamená.

Bez nejakej tej romantiky to už v dnešnej dobe nejde. Tu ale autorka predstavila pár, pri ktorom si zamilovane povzdychol aj môj vnútorný cynik. V tvrdom svete Neohrozených je inštruktor Štyri jediný, kto sa za uchádzačov postaví, a mladá dvojica si ku sebe časom nájde cestu. Nemá to práve jednoduché - Štyri je predsa jej nadriadený, a Tris žila vo frakcií, kde sa ľudia na verejnosti nechytia ani za ruky. No ak patríte ku ľuďom, ktorým platonický vzťah založený na kradmých pohľadoch pripadá viac romantickejší, než sladké vyznania nehynúcej lásky, nájdu si Tris a Štyri cestu aj ku vám.

Myslím, že ťa milujem Ale chcem počkať, kým si tým budem stopercentne istý, až potom ti to poviem.
Ak som sa aj do Divergencie nezamilovala, nemám ku tomu ďaleko. Aby ste na tom boli podobne, musíte si už na začiatku uvedomiť, že nebudete čítať druhé Hry o život. Divergencia nie žiaden klon, no zdieľa reklamné označenie "Akčný príbeh, ktorý chytí a nepustí." Doplňme si originálny a príťažlivý svet, sympatickú hrdinku, milú a prirodzenú romantiku. To všetko podtrhnime výborným rozprávačským štýlom. A zistíme, že toto je vec, ktorú ako fanúšik Hier o život nemôžete vynechať. Len vám dám jednu dobrú radu - nerozčítajte si Divergenciu na noc. Nie kvôli tomu, že by ste sa potom báli - ale verte mi, bude vám ľúto, až nebudete môcť nadránom udržať oči otvorené, a budete musieť ísť uprostred príbehu spať.

12 komentárov:

 1. Four <3 Super review - hned jsem dostala chuť na reread :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvelá recenzia, ja jednoducho tvoje recenzie úplne milujem!
  Preukázala si, že dokážeš skvelo zrecenzovať aj naozaj dobrú knihu - včera som ti totiž išla zanechať koment k Empty, ktorý znel nejako v tom zmysle, že dokážeš perfektne kriticky zhodnotiť zlé knihy (ale potom ma vyrušila mama a koment som vymazala :D).
  Teším sa na tvoj ďalší názor :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Víííí, ďakujem, potešila si ma :) Len keby tých dobrých kníh bolo viac, nejako mám šťastie v poslednej dobe na samé nevydarené... a potom je to jedna zdrbávačka za druhou :D Najbližšie si vo štvrtok podám Enclave... a potom sa modlím, aby bolo Blood Red Road také dobré, ako doteraz, nech môže byť opäť niečo nadšené... O:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. chcem sa iba spytat ci je tato kniha na pokracovanie. rada by som si ju kupila len ked si predstavim ze bude mat dalscih 10 dielov (co je teraz v mode) tak ma aj chut prechadza :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Mala by to byť trilógia, druhý diel bude v angličtine už o pár mesiacov :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. práve dočítaná...skvelá kniha naozaj =D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Práve som ju dočítala. Pri tejto knihe by mi vôbec nevadilo, keby bolo 10 dielov :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. knihu som čítala, bola geniálna, to určite, nedala sa ani odložiť. oceňujem nápad a áno, prirovnanie s hunger games bolo dosť použiteľné, ale nedá sa o tom úplne hovoriť, lebo cieľom je predsa len niečo iné. v každom prípade veľmi pekne ponúknutá recenzia, len bacha na spoilovanie :D

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ďakujem za odozvu :) Čo také som vyspoilerovala? Nech opravím :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. tak viac menej som sa dozvedela veľa, ako..nazvala by som to veľmi podrobnou recenziou, alebo obsahom bez záveru? nie je to zlé ale keby som si knihu ešte len plánovala prečítať, nechcela by som vedieť tak veľa...ale to je zrejme len subjektívny názor :)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Mám uložený jediný blok medzi favourites, a to tvoj, lebo normálne vypovedá celkom pravdivo o kvalite kníh. Práve som dočítala divergent, a zablúdila som sem, očakávajúc, že tak ako po iné razy tu budú moje pocity napísané v peknej, ucelenej forme. Som sklamaná! Divergent ma celý sklamal! Úprimne si myslím, že je to kniha tak pre 14-ročné deti. Žiadna akcia, všetko bolo predvídateľné, každý vedel kto sa dá dokopy, a od prvého opisu Petra, Foura, Erika, Tori, viete aký bude vzťah hrdinky ku nim počas celej knihy! Chýba mi akékoľvek prekvapenie, vývoj postáv je minimálny, až na Tris, charaktery postáv a dej celkovo je stereotypný. Hunger games je to, čomu sa to podobá, to je pravda, ale som názoru, že tie boli o kúsok lepšie. Druhý a tretí diel pravdepodobne čítať nebudem.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. No, stáva sa. Mrzí ma to, ak sa ti to nepáčilo, ale už teda do ďalších dielov rozhodne nechoď, tento sa mi zdal najlepší a ak sa ti nepáčil už tento, tak ani tie ďalšie asi nebudú :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates