9. 9. 2011

Moira Young: Blood Red Road (Blood Red Road #1)

Luu, tohle je kniha přesně pro tebe! Konečně se dočkáš Girl in the Arena :)))
―Seesen

Svet prežil apokalypsu, ktorá pochovala nás - Ničiteľov - pod piesok. Z krajiny sa stala púšť. Ľudia žijú v malých mestách alebo na samotách - kdekoľvek sa nájde zdroj pitnej vody.

Saba a jej rodina žijú na brehu Strieborného jazera (čítaj: suchá jama plná prachu). Piesočné búrky sú na pravidelnom poriadku - a tá posledná so sebou prinesie skupinku záhadných jazdcov, ktorí Sabe unesú brata a zabijú otca.

A Saba? Tá nevidí inú možnosť, než ísť strateného brata zachrániť. Nevie kam, a nevie prečo jazdci brata uniesli, ale nemôže predsa len sedieť a nečinne prizerať.

Saba nanešťastie netuší jednu vec: že púštny svet je ohromne nebezpečný. O to viac, ak máte na krku malú sestru Emmi. A nebezpečenstvá, ktoré v tomto svete číhajú, nemusia byť len príšery. Byť vami, dám si predovšetkým pozor na lovcov ľudí...

Na ľubovoľnej knižnej databáze nájdete Blood Red Road zaškatuľkovanú ako post-apo alebo dystópiu. Katastrofa v minulosti skutočne prebehla - jediným pozostatkom našej civilizácie sú kovové konštrukcie mrakodrapov, vraky lietadiel, a vzácne výdobytky modernej techniky (napríklad ďalekohľad).

Súčasný trend žánrovým knihám diktuje vzorec, podľa ktorého sa hrdinovia pokúšajú spoločnosť zlepšiť alebo zničiť. V Blood Red Road je celá spoločnosť len kulisa, okolo ktorej sa hrdinovia pohybujú. Stretneme sa s kráľom, ktorý vládne po vzore starodávneho panovníka Lewisa Ex Eye Vee;* s mestom, kde je najobľúbenejším divadlom modifikácia rímskych gladiátorskych zápasov; dokonca s trochou mágie - ale hrdinovia nimi iba prebehnú smerom za vlastným príbehom. Blood Red Road nie je ani tak post-apo, ako fantasy zasadenú v budúcnosti nášho reálneho sveta. 

Pokladáte úvodzovky alebo ľubovoľné označenie priamej reči sú zbytočné plytvanie atramentom? Potom bude Moira Young vašou spriaznenou dušou - kniha žiadne úvodzovky nemá. A aby z toho text vyšiel ešte divokejšie, píše autorka akýmsi polo-nezmyselným píš-ako-počuješ dialektom: Ohmigawd! Ezzackly, you hav bin just skeerd! Šialené je, že tento pomätený jazyk svetu naozaj hodí. Nezamysleli ste sa niekedy nad tým, ako to, že je jazyk ľudí žijúcich o niekoľko storočí neskôr stále rovnaký, ako dnešný? Prosím, autorka očividne áno. Ak prejdete skúškou ohňom cez prvých pár kapitol, zalezú vám tieto pomotance pod kožu tak, až vám pri ďalšej knihe začnú chýbať.

Náš príbeh sa teda točí okolo Sabinho putovania jej zvláštnym svetom a prekonávania prekážok, ktoré ju v ňom stretávajú. Prvá polovica buduje atmosféru, druhá je šmýkalková akčná jazda. Okolo Saby sa v rôznych mini-epizódkach strieda niekoľko vedľajších postáv a autorka využije každú príležitosť na zvrat, ktorú jej ponúknu. Sabinu prítomnosť trochu utláča prostredie - autorka sa tak sústredí na dej, ostatné postavy, budovanie atmosféry a v závere romantiku, že Sabe neostane toľko miesta, ako by si hlavná hrdinka zaslúžila.

Prečítať si Blood Red Road je skvelý spôsob, ako uniknúť stereotypu. Nie je to ani klasický paranormálny román, ani ukážka života v klasickej dystopickej spoločnosti, ani klasická fantasy... netradičné prostredie  a skvelá autorka spravili z tuctového príbehu niečo iné. Spočiatku šedá myška, o ktorú nikto ani nezakopol, si v zahraničí získava stále viac a viac fanúšikov - ak sa nebojíte angličtiny, kde sa občas musíte zastaviť a zapremýšľať, Čo dopekla má to slovo znamenať? a máte chuť na niečo absolútne odlišné od všetkého iného, môžete sa ku nim skúsiť pridať aj vy.

* kto pochopil, že je to Ľudovít XIV?

6 komentárov:

 1. Jeez, tys mě "quotla"! Až teď jsem si všimla, jsem to ale slepec :D A jak hezky :) Cítím se být poctěná

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Na základe tvojej recenzie som si zohnala audioknihu, tak uvidím či sa z autorkinho štýlu aj vysomárim :).
  Teším sa, že si prečítam niečo celkom iné, ako ponúka náš knižný trh :)
  Nikki

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Počúvala som ukážku, a znelo to celkom dobre (teda, na papieri to vyzerá komplikovanejšie, ako keď to človek počuje :D). Dúfam, že sa ti bude páčiť :))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Celkom by ma zaujímalo, ako by sa s tým vysomárili slovenské prekladateľstvá a aké by boli slovenské skomoleniny :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Knihu jsem ještě nečetla, ale už na ni nějakou dobu pokoukávám.

  Jinak k tomu stylu psaní - četla jsem, že je Saba v podstatě nevzdělaná - neumí číst a psát - takže tohle fonetický a gramaticky nesprávný psaní nám mělo Sabu víc přiblížit... nemyslím, že to bylo myšleno jako jinej styl mluvení v jiný době, ale spíš jako něco, co je vlastní Sabě.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates