28. 10. 2011

Anna Carey: Eve (Eve #1)

Osemnásťročná Eve je študentkou luxusnej dievčenskej internátnej školy. Profesorky sa celý život starajú, aby boli ich študentky zdravé, krásne, vzdelané v hudbe, maľbe, literatúre a latinčine. A Eve je najkrajšia, najbystrejšia a najobľúbenejšia študentka z celého ročníka 2032, ktorý zajtra čaká maturitná ceremónia.

Ibaže, deň pred tým ju jej najmenej obľúbená spolužiačka varuje, že všetko ohľadom ich školy, maturity, nadväzujúceho štúdia obchodu a práce v meste milovaného Kráľa je jedna veľká lož. Maturantky sú určené na rodenie detí, ktoré majú zaľudniť Kráľovo mesto. Arden (ako sa spolužiačka volá) sa potajomky naučila plávať, preplávala jazero, za ktorým budovu s minulými tehotnými maturantkami videla, a teraz plánuje útek. Eve ju samozrejme vysmeje a ničomu neverí. Pochybnosti jej však nedajú spať, a tak sa Eve v noci vyberie von, odvážne jazero prebrodí, a na svoju hrôzu zistí, že všetko je pravda.

Zdesená Eve sa vracia späť, keď jej cestu skríži jedna z profesoriek. Eve si už-už myslí, ako ju vyučujúca potrestá, no tej sa Eve uľútostí, nabalí ju potravinami a pošle zo školy preč. A tak je Eve na úteku, kde je prvá osoba, na ktorú narazí, neobľúbená Arden. A druhá? Tá je ohromne pekný a sympatický chlapec Caleb.

Čo je Eve? Nelogickosť. Strašná nelogickosť od prvej strany. Prečo by Arden odhaľovala svoj plán úteku premiantke školy, ktorá ju naviac nemá rada, a logicky by mala bežať a útek bonznúť? A čo Eve, ktorá je od hlavy až po päty oddaná svojej škole, a napriek tomu jej verí? Prečo sa profesorka len tak rozhodne zachrániť Eve od osudu ostatných dievčat? A ako je možné, že Eve, vychovaná v školskom prepychu a bezstarosti, prežije 8 dní v divočine bez jediného škrabanca, a ešte nakoniec nájde práve Arden? Autorka od samého začiatku rozpráva príbeh tak, ako potrebuje, a nie tak, ako by sa v svojej logike odohral. No to ešte len začíname...

V Evinom svete sa ocitáme v roku 2032. Pred šestnástimi rokmi vyhladila vírusová epidémia 98% populácie. Z USA je Nová Amerika, na čele ktorej stojí mocný a milovaný Kráľ. Po celej krajine vznikli už zmienené Školy, ktoré majú okrem tajného poslania vychovať kvalitný genetický materiál pre budúcu generáciu aj jednu zvláštnosť - predmet, na ktorom sa učí o nebezpečenstvách mužského pohlavia. Internátne chovankyne tak nikdy naživo muža nevideli. No vedia, že za školskými stenami číha armáda sexuchtivých monštier, ktoré využijú každú príležitosť na Akt znásilnenia. Presne ako Romeo z Romea a Júlie.

Logika príbehu by v tomto prípade verila, aby mala Eve pred mužmi odstup. Aby sa zdráhala, bála, dokonca desila každého kontaktu s opačným pohlavím. Anna Carey si s niečim takým hlavu nerobí, a pošle Eve a Arden do pracovného tábora plného špinavých a upotených chlapov, ktorí ženu nevideli celú večnosť. A dievčatá? Akoby sa nechumelilo. Romantický vzťah, ktorý Eve z noci na ráno nadviaže, je už len čakanou čerešničkou.

Autorka celkovo v charakteristike postáv zlyháva. Rozprávanie v prvej osobe značne limituje priestor, ktorý sa dá hrdinom venovať, no tu sa nikto nevenuje ani samotnej Eve. Všetky postavy sú duté, prázdne schránky, ktoré majú papierovo 18, no správajú sa ako 14-15-roční. Ešte aj vnútorný hlas Eve pôsobí miestami tak naivne a infantilne, až začne človek zvažovať, či náhodou nesiahol po knihe pre mladšiu vekovú kategóriu (12-14), kde by sa nad všetkým týmto dali privrieť oči. Ale čo potom vek hlavných hrdinov? A čo téma? Keby autorka ubrala hrdinke 3-4 roky a zjemnila sexuálny podtón, bola by Eve prijateľná kniha. Za súčasného stavu vyznieva len hlúpo a povrchne.

Okrem zaujímavého nápadu nie je na Eve nič, čo by stálo za pozornosť. Post-apokalyptický svet nie je absolútne cítiť, postavy a dejové zvraty privádzajú svojou nelogickosťou do nemého úžasu, a po dejovej stránke sa toho udeje tak málo, že si neviem predstaviť, z čoho bude autorka ťažiť v dvoch plánovaných pokračovaniach. Ak vás aj nalákala téma, odporúčam siahnuť po Wither od Lauren DeStefano; ak si chcete užiť putovanie po po-apokalyptickej krajine, skúste Blood Red Road od Moiry Young. V oboch prípadoch je Eve len ich bledým tieňom.

6 komentárov:

 1. Och, tá krásna obálka !
  Škoda, že zasa ide o úplne oničom knihu.
  Teší ma, že sa to tu zase rozbehlo, tvoj blog bol úplne prvý blog venujúci sa knihám, na ktorý som natrafila a začala ho pravidelne navštevovať. A tvoje recenzie čítam rada :D
  Takže držím palce, aby ti to vydržalo a hlavne aby ťa to aj naďalej bavilo ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem! :) Mala som trochu šokujúce obdobie v škole, keď som nestíhala ani spať, ale snáď to už bude lepšie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Luu, tvoje recenzie sú proste úžasné.:D Rada ich čítam.^^ A táto kniha, huh. Škoda, prvotného nápadu, znel fajn.:D No, určite si ju neprečítam.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Škoda, podle Tvých prvních pár vět to vypadalo, že by to mohlo být zajímavé, ale bohužel tím, co jsi řekla dále jsi mě odradila, je to vpravdě nelogické... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ty to vieš vždy tak krásne povedať. Okamžite ma prešla chuť si knihu prečítať :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Už som videla pár zlých recenzií, ale tá tvoja to zaklincovala :D Čítať rozhodne nebudem, aj tak toho už mám v to-reade dosť..

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates