20. 10. 2011

Laini Taylorová: Dcéra dymu a kosti (Dcéra dymu a kosti #1)

Kto je už dnes obyčajný, že áno?
Karou je tak trochu neobyčajná dievčina. Touto vetou by mohla začínať recenzia na polovicu súčasnej paranormálnej fikcie pre dievčatá (pretože tá druhá začína slovami "úplne obyčajná, ktorej sa prihodí niečo záhadné").

Takže sa poopravím: Karou je úplne neobyčajná dievčina. Predovšetkým sú tu tie modré vlasy. A potom to ostatné.

Čo ako dlho si Karou pamätá, býva v obchode s dverami vedúcimi kamkoľvek do sveta. Neobyčajný obchod vyžaduje neobyčajných majiteľov - a potom neobyčajné platidlo. V tom prvom prípade narazíte na chiméry. V tom druhom nechajte peniaze, ľudské duše a akúkoľvek inú menu doma. V obchode sa platí zubami.

A prečo práve zuby? Karou nemá ani zdania. Jej prácou, sťaby jedinej "normálnej" obyvateľky obchodu, je cestovať po svete a vykupovať ľudské zuby. Až pokiaľ sa nestane, že si ju pri preberaní zásielky v Marrákeši nevšimne anjel Akiva, ktorý si zaumieni, že musí jej diabolské plány zastaviť...

Dcéra dymu a kosti je po tejto stránke už od začiatku nesmierne naivná kniha plná žánrových klišé. Ako už možno tušíte, z Karou sa vykľuje nadľudská bytosť s celým arzenálom nadprirodzených superschopností; a Akiva sa napriek všetkému do nej zamiluje. Otázkou teda zostáva - bude oproti mase podobných príbehov niečim výnimočná?

Koulache, Svetla?
Prvá tretina naznačuje, že bude. Úvod do deja sa nesie v duchu nezodpovedaných otázok - Chiméry? Obchod, ktorého dvere vedú kamkoľvek na svete? Zuby? Modré vlasy? Karou? Aj v paranormálnom príbehu to pôsobí pomerne vynaliezavo a originálne. Voľba rozprávača v tretej osobe umožnila pohrať sa s atmosférou, a navodila magicky temný podtón.

Laini Taylor sa rozhodla situovať príbeh do "temnej a gotickej" Prahy. Nakoľko sa jej podarilo charakter mesta vystihnúť vôbec netuším, no autorka sa nevyhla niekoľkým viac či menej trápnym sekom. A tak sa po súčasnej Českej republike potulujú tínedžeri s menami ako Frantiska, Svetla (Světlana), Kaz (Kazimír) a Zuze (Zuzana), ktorých v škole učí Profesorka Fiala a ich obľúbené jedlá sú goulash a kolache.


Och tá láska pod nešťastnou hviezdou zrodená...
Karou sa od začiatku javí ako silná a rozhodná postava. Zjavenie anjela Akivu má správne akčné grády, a čitateľ začne predpokladať, že ho popri objasňovaní všetkých záhad čaká zaujímavý a komplikovaný vzťah. Ju vychovali chiméry - on je bojovník, ktorého úlohou je chiméry zabíjať. Odveká vojna medzi dvoma rodmi, ktorá zúri už celé tisícročia. Romeo a Júlia priamo spod šablóny, no zdá sa, že utečie veľa vody, kým sa medzi hrdinami niečo rozvinie - a že prím bude hrať fantastično.

Ibaže, autorka si vzápätí únikovú cestu do fantasy doslova "odpáli", a rozhodne sa sústrediť čiste na romantiku. Čo by nebolo zlé. No je to prirýchle. Akiva a Karou, ktorí sa len pred chvíľou takmer navzájom pozabíjali, si behom pár desiatok strán padajú do náručia v celej melodramatickej kráse. Čím viac autorka obe postavy rozoberá, tým viac ničí všetko to, čo o nich v úvode povedala. Z tvrdého a odhodlaného Akivu sa stáva uplakaná citová troska, a Karou skočí do najvyššieho štádia obľúbenej YA choroby "akonáhle tu je sexy chlap, život ide bokom." Paranormalita, chiméry, odveká vojna - všetko sa pomaly vytratí.


Či si dokážete Dcéru dymu a kosti zamilovať nakoniec závisí od toho, ako veľmi romantickej časti podľahnete. Stačí si spraviť malý rýchly test: ak sa vám to, čo v súčasnosti na Slovensku vychádza (Záblesk, Pád, Triaška...) romantické zdá, je šanca, že si zmlsnete aj na tomto. Romantická časť si prejde od nesmelých dotykov až po veľkolepý bál v maskách, kde si milenci vymieňajú kradmé pohľady. Problém však nastane, ak na vás tento typ vzťahov vo všeobecnosti neplatí, alebo ak ste podobných príbehov čítali už priveľa - romantický bál sa vtedy zmení na hlúpu, prekombinovanú a zbytočne natiahnutú maškarádu.

Premrhaný potenciál
Ak sa tešíte na skutočne originálnu fantazijnú zápletku, netešte sa predčasne. Dcéra dymu a kosti je plná nápadov, z ktorých by sa dalo veľa vyťažiť, ale po prvej tretine sa presúva do roviny čistej romantiky. Čo je v tomto prípade škoda, pretože Laini Taylor mala na to, aby napísala viac, než tuctovú temnú romancu. Ostáva len dúfať, že niektoré nápady znovu oživí v ďalších dvoch častiach. Dcéra dymu a kosti vak zatiaľ ostáva len priemerným počinom, ktorý, ak vyžadujete od knihy viac, než povrchný a priamočiary vzťah dvoch hlavných hrdinov, môžte s čistým svedomím vynechať.

Publikované pred vydaním knihy v slovenčine. Preklad v knihe sa môže líšiť.

2 komentáre:

  1. už dlhšie som premýšľala či túto knihu si prečítať alebo nie a teraz som ešte viac na vážkach pretože po prečítaní tvojej recenzie a spomenutí tej romantiky akosi chuť nemám, čo je veľa to je už príliš, nechápem prečo autori hlavne YA kníh majú tendenciu napísať naivné postavy ktoré sa bez chlapov ani nezaobídu, vid Bella, Ever, Bethany a to by som mohla pokračovať, po pravde na to že Beth je anjel sa mi zdá až príliš slabá, no to je zase iná kniha, suma sumárum :) túto knihu odkladám hlbšie na to-read list :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Pokiaľ už máš takéhoto druhu romantiky vážne dosť, tak naozaj neodporúčam. V poslednej tretine by si prišla o nervy :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates