16. 2. 2012

Tamora Pierce: Song of the Lioness (#1-4)


Dvojčatá Alanna a Thom z Trebondu akoby si z oka vypadli. Ale len výzorom. Zatiaľ čo tichý a hanblivý Thom skôr inklinuje k magickým umeniam, jeho sestra Alanna je živé striebro. Behá, skáče, oháňa sa mečom, strieľa z luku, jazdí na koni - skrátka robí všetko, čo by ako budúca lady z Trebondu robiť nemala.

Avšak príde čas, kedy na desaťročných súrodencov čaká odchod do učenia. Ťažko povedať, kto má z budúcnosti väčšiu hrôzu - Thom ako rytier, alebo Alanna ako dáma? A tak dievča dostane geniálny nápad - ostrihá si vlasy, a deti sa vymenia. Z Thoma bude študent mágie. A z Alanny - teda Alana - rytier.

Štvordielna séria Song of the Lioness (Pieseň levice) sa dá rozdeliť na dve polovice - prvá opisuje Alanninych osem rokov v učení, druhá dve neskoršie príhody z jej života. Inak tohomajú jednotlivé knihy málo spoločné.

Alannine cesty začínajú v knihe The First Adventure ako dobrodružné príbehy pre deti. Prvá kniha je naozaj čarovná a je v nej všetko, čo od nej už teraz očakávate: posmech starších študentov, trápenia s prvými lekciami šermu a mágie, prví priatelia a nepriatelia. A Alanna nie je žiaden malý zázrak - nakladačku dostane toľkokrát, až jej liečitelia opatrne navrhnú, že to výhovorkou "Spadol som zo schodov" už trochu preháňa. A popri tom všetkom je tak statočne tvrdohlavá, až sa človeku nedá neobľúbiť.

Príbeh má atmosféru, ktorá vyslovene podnecuje predstavivosť - oplatí Alanna porážku? Čo by sa stalo, ak by jej prestrojenie odhalili? Čo sa bude učiť na ďalšej hodine (a ako to Alanna pokazí)? The First Adventure je magický mix Alanniných začiatkov, ktorý má nádych knihy pre deti, no vychutnajú si ho aj dospelí. Škoda, že to nevydrží aj ďalej.

V In the Hand of the Goddess sa stretávame s Alannou o niekoľko rokov neskôr. Alanna stále študuje, no väčšina magična prvej časti je preč. Namiesto toho nastupuje Alannin ľúbostný život a vedľajšie postavy, čo prvej časti žiaľ nedokáže konkurovať. Záverečné časti The Woman Who Rides Like a Man a Lioness Rampant sú dva jednotné a ucelené príbehy, v ktorých dospelá Alanna vždy cestuje na isté miesto, kde sa dostane do problému, ktorý musí vyriešiť.

Tamora Pierce je fantastická rozprávačka, ktorej svet človeku ožíva pred očami. Samotné knihy aj príbehy sú veľmi krátke, no svižné a dynamické, takže aj keď sa nič dôležité nedeje, stačí si vychutnávať Alannine školské a rytierske trampoty. A táto najväčšia prednosť celej série vyrovnáva jeden veľký zádrhel: vývoj postáv.

Na Alanne z prvej časti je čarovné práve to, aká je reálna - je malá, štíhla, slabá... na mágiu nemá hlavu ani trpezlivosť. Ak chce byť dobrá s ťažkým mečom, musí každý deň vstávať o hodinu skôr a ísť ešte pred svitaním trénovať. Pritom je odvážna, hrdá a odhodlaná.

S každým ďalším dielom začne Alanna excelovať v každej svojej slabosti - a keď začne nakoniec začne "nenávidenú" mágiu aj vyučovať, je to už v porovnaní so začiatkom príliš. Alanna na konci - nezdravo sebavedomá a takmer až pyšná. Smutné je, že podobný osud postihne väčšinu z hlavných postáv - a zo sympatických detských hrdinov sa vyvinú úplne neznesiteľní dospelí. A keďže príbeh často poháňajú práve ich rozhodnutia, je to s nimi miestami celkom ťažké.

Song of the Lioness je dobrá séria. Začala však tak dobre a sľubne, že keď si ďalšie pokračovania neudržali tempo, vyzerajú slabšie, ako v skutočnosti sú. Autorka medzi sebou skvelo preväzuje súvislosti z jednotlivých dielov, séria sa dobre číta a ak prehltnete správanie postáv, ktoré je hlavne v tretej časti dohnané do extrému nepochopiteľnosti, nestoja pred vami žiadne prekážky, prečo si sériu neužiť.

2 komentáre:

  1. Já jsem o tomhle nikdy nic neslyšela, ale zajímá mě to čím dál víc :D Miluju takové knihy, snad se to dá u nás nějak sehnat:)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Pekne si to vystihla :) Autorka to už jednoducho s Alannou prehnala a z malého statočného sympatického dievčatka sa stala Mary Sue. Ale aj tak som zvedavá na ďalšie Tamorine série a určite ešte niečo od nej skúsim. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates