27. 12. 2011

Carrie Ryan: Pobrežie hrôzy (Les kostí #2)

Gabrielle vyrastá v prímorskom mestečku Vista. Z troch strán ho obkolesuje oceán - z tej štvrtej Les kostí. Za bariéru sa vydávajú iba tí, ktorí chcú zomrieť. Alebo tí, ktorí sú príliš hlúpi, aby hrozbu nemŕtvych zombie brali vážne...

Gabry je dcéra strážkyne majáku. Spolu s mamou pravidelne obchádza pláž a stará sa o to, aby žiaden Mudo (zombie) neprekĺzol dnu a nepriviedol mesto k rýchlemu koncu. Smrť je pre ňu súčasťou každodenného života. Napriek tomu je hrozba nakazania akási mlhavá, vzdialená...

A preto sa nechá kamarátmi nahovoriť na malé nočné dobrodružstvo. Skupina detí sa vytratí za bariéru do opusteného zábavného parku. Krásny večer sa však zmení na nočnú moru, keď kamarátov prepadnú Mudovia... a nie všetci budú mať to šťastie ujsť...

Pobrežie hrôzy je technicky druhou časťou trilógie Les kostí. V skutočnosti sa jedná o voľné pokračovanie, ktoré ráta s tým, že ste prvú časť - Les kostí - čítali, chápete pojmom Znesvätení a Návrat, z Lesa kostí už dávno hrôzu máte a ste zvedaví, čo sa stalo s postavami, ktoré sa v knihe nedočkali jasného konca.

Carrie Ryan totiž nič znova nevysvetľuje. A nič znova nevysvetľuje pre to, lebo na to nie je čas. Pobrežie hrôzy má v slovenskom preklade 480 strán, a po celú dobu sa neustále niečo deje. V momente, kedy sa na scéne zjaví prvý krivkajúci zombík, naberie príbeh na obrátkach, v ktorých nepoľaví až do monumentálneho záveru. A čím to je, ak príbehová línia vôbec nie je taká bohatá?

Autorka sa v prvej časti vypísala. Tam, kde Les kostí pokrivkával, kráča Pobrežie hrôzy ako na výstave. Strohé a neosobné vety z Lesa kostí nahradilo prekvapivo bohaté opisovanie Gabriellinych pocitov. Carrie Ryan šla viac do hĺbky, a oproti tvrdej Mary z prvej časti ponúka silnú a odvážnu, no zároveň ustráchanú a zmätenú hrdinku. Gabry oveľa prirodzenejšia a reálnejšia... a tak je to aj s ostatnými postavami. Žiaden z hrdinov nie je papierový ideál. Vzťahy medzi nimi majú iskru a dynamiku. A keď už dôjde na ľúbostný trojuholník, podá ho autorka tak, že sa dá stráviť aj náročnejším čitateľom.

O to viac zatne do živého, keď autorka pošle niektorého z hrdinov na smrť. A toto je vec, ktorú si na Pobreží hrôzy naozaj cením.

Knižní hrdinovia obývajú imaginárny svet, kde dobro zloží zlo na kolená, a pravá láska premôže aj smrť. Milujeme rozprávkové svety, milujeme šťastné konce. A potom s úsmevom rozčítame knihu od Carrie Ryan a sme šokovaní: v tej knihe sa umiera. Nákaza, zombie, smrť. Vo vzduchu sa vznáša hnilobný pach, pod nohami vám pukotajú kosti. Gabry sa vydáva plávať a vám tuhne krv v žilách - čo ak tá riasa vôbec nebola riasa, ale ruka mŕtvoly? Stačí jedno uhryznutie, a je koniec, dokonca aj pre Gabry...

Príbehová línia naozaj nie je bohatá. No kombinácia týchto troch zložiek - výborného autorského štýlu, hlbších postáv, a fantastickej atmosféry - akýkoľvek nedostatok vyrovná. V knihe sa tak neustále niečo deje, aj keď sa z dejového hľadiska nedeje vôbec nič. To, ako Carrie Ryan svoj svet neidealizuje, z knihy naviac robí vo svojom žánri veľký unikát, pri ktorom tuhne krv v žilách.

Pobrežie hrôzy bola jedna z najlepších kníh, aké som tento rok čítala - a bezpochyby najlepšia YA "zombíčina" vôbec. Carrie Ryan má krutú fantáziu, a v závere vynesie na svetlo sveta obraz, pri ktorom sa ľahko môže stať, že zabudnete dýchať. Tretí diel tentokrát pevne nadväzuje na druhý, a aj keď rolu hlavnej hrdinky preberá opäť iné dievča z inej časti zničeného sveta, vravím len jediné: Dajte ho sem!

Za výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovart, (ktoré knihu obdarilo fantastickou úpravou - prijateľným formátom, pevnou väzbou bez prebalu, úžasnými zelenými okrajmi strán - a v prvom rade skvelým slovenským prekladom. Ak vám jazykové schopnosti dovoľujú váhať medzi anglickou, českou a slovenskou verziou, bežte si bez váhania uchmatnúť slovenskú.)

10 komentárov:

 1. Nechcem čítať recenziu aby som si neprečítal žiadne spoilery ale chcem sa opýtať či je Pobrežie hrôzy lepšie ako Les kostí ? Mne sa Les kostí veľmi nepáčil ale pokračovanie si možno prečítam.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Oveľa, tiež Lesu kostí až tak nefandím, ale Pobrežie je jedna z 10 alebo dokonca 5 najlepších YA, aké som tento rok čítala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak to sa teším a v najbližšej dobe si to určite kúpim.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Souhlasím s Milanem. Jednička mě taky nějak neuchvátila.. No až to vyjde v česku, uvidíme :-) mám ráda horory, takže bych si to možná koupila..

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ještě jsem nečetla Vlny zmítané smrtí a musím říct že se na ně hodně těším. První díl mě dostal svým koncem i začátkem a tak jsem se stala fanouškem Carrie Ryan.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ta Gabriella, co tu vystupuje - je to ta samá Gabriela, jako v Lese rukou a zubů? Nebo je to jen shoda jmen?

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Uh, nějak jsem se do toho zamotala, předchozí komentář ani nečti :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Och, to nemôžem povedať ;D Ale je tam aj Mary, a to tá istá Mary, čo je aj v prvej časti :P

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ták to jooo :D Já si řikala, že to bude nějaký zamotaný, a ono očividně je :D Až to u nás vyjde, budu si to muset přečíst... Díky :D

  OdpovedaťOdstrániť
 10. kniha prečítaná, a môžem povedať,že bola super,viac ma zaujala ako les kostí a už sa neviem dočkať trojky.a to som sa pôvodne týmto knihám chcela vyhnúť =D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates