28. 12. 2011

Moje najobľúbenejšie... z roku 2011

Taký "oficiálny" medailový rebríček si nechávam na úplný koniec roka, no len pre zábavu - aké YA sa mi tento rok páčili najviac?

Za paranormal, fantasy, dystópiu a post-apo:


Carrie Ryan: Pobrežie hrôzy (recenzia) - silná a napínavá zombie kniha, pri ktorej tuhne krv v žilách viac, než by ste sa nazdali.
Beth Revisová: Naprieč vesmírom (recenzia) - Amy má 17 rokov, a chystá sa zmrazená v kryogenetickej komore precestovať vesmírom... netradičný pohľad na dystopickú fikciu zasadenú v prostredí vesmírnej lode.
Veronica Roth: Divergencia (recenzia) - vitajte v budúcnosti v dystopickom Chicagu! Meno našej Katniss znie Tris, a Divergencia by mala stáť v poličke každého fanúšika Hier o život.
Melissa Marr: Wicked Lovely (recenzia) - klasický paranormálny príbeh o tom, že váš vysnený Edward môže byť vlastne celkom creepy... a prídu aj nejaké tie víly. Recenzia pripravená na január.
Moira Young: Blood Red Road (recenzia) - trocha fantasy, trocha dobrodružstva, trocha dystópie, trocha romantiky... skvelý mix, ktorý stojí za to.
Lisa Tawn Bergren: Waterfall (recenzia) - úvod do originálnej trilógie, v ktorom sa hlavné hrdinky ocitnú v stredovekom Taliansku, uprostred boja dvoch znepriatelených rodov.
Richelle Mead: Bloodlines - spin-off, ktorý žiaden fanúšik Vampire Academy nemôže minúť!
Lauren DeStefano: Wither - veľmi temná (a romantická) dystópia, ktorá veľkými písmenami kričí, akí sú ľudia nenásytní... a že aj zlý slobodný život je lepší, než väzenie v zlatej klietke. Recenzia čoskoro.
Cassandra Clare: City of Glass (recenzia) - záverečný diel trilógie Nástroje smrti. Ak ste milovníci Harryho Pottera, nemôžete túto sériu minúť.
Tamora Pierce: Alanna, The First Adventure (recenzia) - čistokrvná fantasy, ktorá bola Harrym Potterom generácií amerických detí osemdesiatych rokov minulého storočia.
Patrick Ness: A Monster Calls - na hranici medzi MG a YA stojí táto geniálna záležitosť, ktorú ocenia všetci čitatelia nezávisle na veku.
Marja Holecyová: Blúdenie (recenzia) - druhá časť série Mariotovi dediči. Zábavné, pútavé, originálne - až sa hanbím, že som doteraz nečítala tú záverečnú.

A za contemporary:


Tabitha Suzuma: Forbidden (recenzia) - úžasný príbeh o zakázanej láske medzi súrodencami, ktorí sa po odchode večne opitej matky musia starať o celú rodinu.
Lisa Schroeder: Far From You - kniha vo veršoch o tom, že netreba smútiť za minulosťou, ale radovať sa z toho, čo nám život prináša. Vypočujete si o nej viac už čoskoro.
Jenny Han: The Summer I Turned Pretty (recenzia) - leto, more, a prvé lásky... ideálne oddychové čítanie na slnečné dni.
Sarah Mlynowski: Ten Things We Did (and Probably Shouldn't Have) - čo sa stane, keď sa dve šestnástky ocitnú úplne bez dozoru? Kúpia si vírivku, prídu o panenstvo, utratia 3000 dolárov na operáciu mačky... a ešte oveľa, oveľa viac.
Paige Harbison: Here Lies Bridget - Bridget je mrcha, ktorú každý nenávidí... a ktorá musí zomrieť, aby to pochopila.
David Van Etten: Likely Story - lezú vám hlúpe nekonečné telenovely na nervy? Hrdinke tejto knihy áno. Takže - prečo si nerozbehnúť vlastnú?
Laurie Halse Anderson: Speak - silný príbeh o predsudkoch, smútku, poverách a pravde... a o tom, ako sa o niektorých veciach hovoriť nedá, no musí. Viac už budúci rok.
Cat Clarke: Torn (recenzia) - ak by som na konci roka udeľovala cenu pre "Najpsycho knihu roka," Torn by bolo jasným víťazom. Alice má 16, skvelé známky, úžasného chlapca, perfektnú najlepšiu kamarátku... a zabila svoju spolužiačku. Recenzia je pripravená na publikovanie, dočkáte sa už o pár dní.
John Green: Looking for Alaska - silná a nezabudnuteľná kniha o dospievaní, prvých láskach, Bohu, smrti... a o živote.

A čo vaše najobľúbenejšie? Zhodneme sa v niečom? :-)

5 komentárov:

 1. Luu, tobě by měl vydavatel zaplatit za výbornou propagaci. Mám ohromnou chuť dočíst všechny knihy, co jsem z tvé topky zatím nečetla. Across the Universe a Wicked Love mám doma, takže je snad konečně dám. Jinak moje top knihy jsou asi série Jenny Han.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Alaska, TMI, Bloodlines. Och. Tento rok som čítala strašne veľa dobrých kníh!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. príbeh o tom, že váš vysnený Edward môže byť vlastne celkom creepy :D :D :D Keanan!!! Musím si to len kvôli tebe prečítať!
  Inak prvý a druhý diel Mariotových dedičov sa mi páčil najviac... druhý ešte možno o kúsok viac kvôli Miseagovi :) tretí nebol taký dobrý a štvrtý ešte len čítam... ale tiež si to až tak neudržalo formu... škoda :(
  juj viaceré z tvojho zoznamu vyzerajú super a nečítala som ich... ach jaj chceš ma zabiť?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Teraz čítam z Wicked Lovely druhú časť, a je to v podstate príbeh nezávislý na tom prvom (už 40 strán a stále žiaden Keenan :(), teším sa na trojku, kde sa znova vráti to kvarteto z jednotky :D :D :D
  Z dedičov sa ani mne tretí tak nepáčil, ale uvidím, čo poviem na tú štvorku :)
  A zabiť, takýmto malým zoznamom, pred Fantastickým rokom? Ani omylom :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Och ako si to dovolili nezahrnúť tam Keanana? Barbari!
  tretí bol taký dosť suchý.. som zvedavá na koniec štvrtého a aj čo povieš na to ty
  Tak ale pridaj k tomu už existujúci zoznam a je to taká kopa že dovi dopo!!

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates