31. 1. 2012

Fae, dejiny, mytológia, Anglicko

V prvom článku tejto minisérie som písala o tom, aké sú fae v modernej literatúre. Moderné mýty sú super, ale odkiaľ pramenia? Predstavujem vám mytológiu, ktorá nám bude vďaka literatúre asi najbližšia: Keltskú, Škótsku a Írsku.

Nie som na tému odborník, ani znalec, ani nemám veľmi široký prehľad. Článok bol varený z vôd internetu.

...a vlastne, čo sú to fae?
P.C. Castová, autorka Školy noci, vo svojich knihách rada používa slovo gazilión. Víl síce gazilión nie je, ale ako maku je ich aj tak. Najlepšie sa dá povedať, že čo národ, to iná predstava. Vo všeobecnosti sú fae "nejaké nadprirodzené bytosti." Keď sa do Anglicka v rannom stredoveku natlačilo kresťanstvo, boli fae z keltských mýtov označené za sluhov diabla. Okrem toho to mohli byť duchovia mŕtvych, padlí anjeli, alebo rasa pred-ľudí, ktorí obývali zem pred nami, a teraz sa zo strachu skrývajú.

Stručná kapitola z dejín Anglicka
Anglicko bol v prvých 1000 rokoch nášho letopočtu jeden veľký chaos. V skratke spočíval v tom, že v Anglicku vládlo a kvitlo etnikum, keď prišlo iné, silnejšie, ktoré si to pôvodné podmanilo. A to hneď niekoľko krát.
Asi najznámejšie fae mýty pochádzajú z Anglicka, konkrétne od Keltov a Škótov. Kelti boli jedným z prípadov, ktoré som práve opísala hore - Anglosasi väčšinu z nich porazili a asimilovali, ale pôvodná populácia prežila v dnešnom Walese a Škótsku. Škóti ako škótske kmene prišli pôvodom z Írska. Írsko napokon skončilo pod nadvládou Anglicka.
Späť ku téme.

Dobšinská vília jaskyňa
V Írskej mytológií existuje niečo, čomu sa vraví Tuatha de Danaan - sú to niečo ako mytologickí bohovia-dobyvatelia Írska. Až do Írska prišla ďalšia vlna dobyvateľov, skryli sa pod zem. Folklór okolo nich sa časom zlial s folklórom okolo fae, a vzniklo niekoľko zaujímavých mýtov: fae sa začali spájať s jaskyňami.
Čiste teoreticky - predstavme si nešťastníka, ktorý sa vinou okolností odhodlá vstúpiť do jaskyne. Zíde do podzemia a stratí sa. Blúdi niekoľko dní, slabne, stráca rozum. Keď sa vráti späť na zem, zistí, že na povrchu prešlo oveľa viac času, ako sa zdalo jemu.
Voilá! - vznikol mýtus o zemi fae, kde víly počarujú ľuďom, a čas plynie inak, než v reálnom svete.

Z reálneho sveta pramení koooopa ďalších mýtov. Príklad za všetko - zo skučiaceho vetra v lesoch sa stali banší. Ak vaše drahocenné stredoveké zviera prestalo dojiť, nebolo nad to vyhovoriť sa, že mu počarili fae.
Podľa mňa najznámejší mýtus je o tvorovi zvanom changeling, ktorého fae podstrkujú namiesto ľudských detí (ktoré si vezmú na výchovu do Faerie). Opäť si predstavme situáciu - narodí sa mentálne postihnuté alebo zdeformované dieťa. Riešenie? Vaše krásne bábätko ukradli víly, a nahradili ho svojou príšerou.


Kúsok na tému terminológia
Z výrazu pre podzemie vzniklo v írskom folklóre slovo, ktoré každý milovník kníh o vílach určite pozná: sídhe. Toto sídhe pritom označuje ako tieto vílie jaskyne, tak ich obyvateľov. Už zmienená banší sa v angličtine píše ako banshee, čo vzniklo zo slov bean sídhe - v preklade "žena zo sídhe."

Seelie a Unseelie
V podstate v každej modernej literatúre sa stretnete s tým, že fae majú svoje kráľovské dvory. Neviem posúdiť, či vychádzajú z mytológie, alebo len predstavivosti spisovateľov, no v škótskom folklóre sa nájde niečo, odkiaľ sa čerpať dá: dvory Seelie a Unseelie.
Biedne internetové zdroje sa trošku rozchádzajú. Jeden z tých, na ktoré som narazila, dokonca opisuje Seelie ako konzervatívnych, a Unseelie ako liberálnych fae šľachticov :-) Voľne zovšeobecniť všetky zdroje - akokoľvek dobré či zlé fae zo Seelie dvoru sú, Unseelie sú vždy tie horšie a nebezpečnejšie. Ak napríklad Seelie predstavujú poriadok, Unseelie sú chaos. Seelie svetlo, Unseelie tmu.

Víly. Sú. Zlé.
Kradnú deti. Strašia ľudí. Bývajú v jaskyniach. Víly sú zlé. A preto sa treba proti nim brániť.
Takže sme opäť pri železe. Čítala som zaujímavú teóriu o tom, ako tento mýtus vznikol - ako sa tak obyvatelia Británie trhali medzi sebou, Íri (ktorí sa s mýtami silno spájali) ešte nepoznali železo, a tak boli proti lepšie vybaveným nepriateľom bezmocní.

Druhá teória je založená na populárnom "bráň sa čím máš po ruke," čiže ľubovoľné železné predmety, rastlinky, domáci chlieb (wow!) alebo soľ, ktorou sa mohli posypať prahy a okná, aby fae nemohli do domu vstúpiť.

Študijný materiál
Vília - alebo teda fae - mytológia je ozaj úžasná a stojí za hlbšie preskúmanie. Niektoré zaujímavé články (v angličtine), z ktorých som viac či menej čerpala, a obsahujú iné zaujímavé informácie, prikladám sem:

Víly a Kelti

A na záver? To už len dúfam, že vás tento amatérsky náučný miniseriál naprieč vílim vesmírom aspoň chvíľami bavil ;) Možno vám niečo z neho vliezlo do hlavy a až si nejakú knihu o vílach rozčítate, spraví to blik! a niečo vám bude jasnejšie - ak už len to, splnil svoj účel. Ďakujem za pozornosť! :)

3 komentáre:

  1. super článok. Celá séria ma bavila a už sa teším na februárovú mágiu :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. mám kamarádku, která zase zveřejňovala seriál o keltské mythologii a já před vámi jen smekám. Zajímavý článke. ;))

    OdpovedaťOdstrániť
  3. parádne....veľmi mi to pomohlo...čo som hľadala som aj našla....super :-)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates