3. 1. 2012

Fae a súčasná literatúra: Úvod do štúdia pre začiatočníkov

Podobne ako upíri majú aj fae od svojej pôvodnej mytologickej ku súčasnej knižnej forme ďaleko.

10) Fairy, Faery, Faerie, Fae, Fay, Fey...?
Všetko zajedno. Etymologická cesta za koreňmi tohto pomenovania je dlhá a komplikovaná, a nás naozaj nemusí trápiť. Aby sme prešli na koreň: medzi všetky slová môžme pripísať znak rovná sa. Väčšinou je na autorovi, ktoré sa mu zdá byť pre knihu najviac cool.

Prekladať hocičo spojené s fae je fuška. Čo si pomyslíte o slove, ktoré má samo o sebe šesť foriem... a to ešte neprišiel rad na folklór?
V slovenčine máme víly, škriatkov a trpaslíkov; angličtina pozná pixies, elves, goblins, hobgoblins, brownies, dwarfs, gnomes, gremlins ... - a všetko toto zastrešuje pod slovo Fairies. Preto si dovolím v tomto článku namiesto slova víla používať anglické fae - sympaťáka vpravo by sme za vílu označili zrejme len po poriadnej dávke alkoholu.

9) Krídla a ostatné príslušenstvo
Ako si takú bežnú fae predstaviť? Proste - ako človeka. Poľudštenie neobišlo ani upírov a vlkolakov - fae sú len ďalšie do počtu. Ak už aj fae neľudsky vyzerá, nie je problém presvedčiť ľudí o opaku (viď bod 6). Pokiaľ sa pohybujeme po scéne zamilovaných príbehov pre dievčatá, vyzerajú fae úplne ľudsky obyčajne. Kto by chcel milovať zubatú beštiu, však?

Fae hnusné monštrá, fae nadľudsky krásne osoby, malé fae s motýlimi krídlami, fae-škriatkovia - možné je všetko. Veľmi populárne je predstaviť si ľudskú fae ako mix medzi človekom a elfom v anglickom slova zmysle - špicaté uši, veľké oči, nazelenalá pokožka. Väčšina autorov si však vystačí s fae v kožiach bežných ľudí.

8) Wherefore art thou Romeo?
Žiadna súčasná fae kniha sa nezaobíde bez narážky na Williama Shakespeara a Sen noci Svätojánskej. Titania a Oberon sú takmer povinným prvkom... a možno príde aj Puk. Viac sa dočítate takto o týždeň.

7) A tie oči, celý otecko!
Správa sa váš potomok odrazu náramne čudne? Zmenila sa mu povaha? Znie mu inak hlas? Možno vstupuje do puberty... a možno ho uniesli fae. Nie je úplne jasné, čo s ukradnutým dieťaťom budú fae robiť, ale vy, ktorým ostal na krku škaredý náhradník, sa to už zrejme nikdy nedozviete.

6) Očarení
Ak ste už niektorú anglickú fae knihu čítali, slovíčko glamour vám povie viac, než celý odstavec. Fae používajú tento glamour - kúzlo, pôvab - aby zakryli to, ako naozaj vyzerajú, alebo donútili spraviť ľudí to, čo od nich chcú. Niektoré knihy zachádzajú až tak ďaleko, že si s ním fae ušijú šaty. Hm, prečo nie?

Medzi ľuďmi sa z času na čas narodí niekto, kto tento glamour dokáže prehliadnuť. Zvyčajne sa mu hovorí Seer, tj. Vidiaci.

5) Srdečné pozdravy z Faerie
Nie, fae nebývajú v skrinkách pod umývadlom (aspoň väčšina z nich nie). Niekde mimo našu realitu leží Fairy/Faery/Faerie/Fae/Fay/Fey-land (dovolím si poslovenčiť na Faeriu). Niekedy tam nikto neumiera. Niekedy tam neplynie čas. Niekedy tam kraľujú kráľ Oberon a kráľovná Titania, alternatívne dvory Seelie a Unseelie či Jari, Leta, Jesene a Zimy. Niekedy tam v lesoch žijú jednorožce... a niekedy je to fakt hnusné a záludné miesto.

4) Pravidelná linka Zrkadlo z kúpeľne a Zrkadlo v predsieni pripravená na odchod!
Keďže majú fae svoj typický vzhľad, typický charakter, a typický proces deštrukcie (viď nižšie), potrebujú aj typický spôsob cestovania. Obľúbeným portálom sú zrkadlá, alebo všetko, čo sa na ne podobá. Niekedy vás zavedú do labyrintu chodieb, niekedy do obrovskej zrkadlovej siene... a niekedy si autori vystačia aj s obyčajnými autami a autobusmi.

3) Pravdu, čistú pravdu
Fae nemôžu klamať. Všetko, čo fae vyslovia, musí byť pravda... no žiadne pravidlo nehovorí, aká pravda. Môže to byť pravda v hádankách, alebo tak prekrútená pravda, že to už vlastne ani pravda nie je. Alebo, špeciálny prípad, stačí z informácie vynechať nejaký malý - podľa dotyčnej fae - maličký nepodstatný detail...

Pod túto kolónku patrí aj skutočnosť, že fae nemôžu porušiť dané sľuby. Ak raz fae niečo sľúbia, dodržia to. Na druhú stranu, nesľúbia vám niečo len tak - pokiaľ z toho nemajú osobný zisk. Dávajte si maximálny pozor. Ak obyčajné "ďakujem" sa dá pokladať za priznanie, že pre vás fae niečo vykonala, a teraz ste jej zaviazaní vy.

2) Fae vs Fe
Na upírov máme drevené kolíky, na vlkolakov strieborné guľky. Na fae máme železo.
Dotyk železa fae bez milosti zabije. Či už otrávi krv, spáli pokožku, alebo spôsobí elektrický šok - je dobré nosiť zo sebou niečo aspoň s kúskom železa.
Postriebrený železný kolík, to by bolo multifunkčné zariadenie!

1) Fae sú buď zlé, alebo ešte horšie
Áno, výnimky sa nájdu (na jednu bude aj recenzia). Ale všeobecne? Dobré fae? Ani náhodou!
V škótskom folklóre vzniklo rozdelenie na dva kráľovské dvory: Dvor Seelie, a Dvor Unseelie. Aké šikovné, jedni budú zlí, a tí druhí dobrí! No... nie tak úplne, pretože Seelie sú len o niečo menej zlé, než Unseelie. Viac sa o nich dočítate nabudúce.
Fae milujú zábavu a žartíky na úkor ľudí, radi podvádzajú, zavádzajú, trápia, vysmievajú sa a robia na protiveň. Máte pocit, že váš upírsky chlapec je zlý a nebezpečný? Ojojój, skúste si začať s fae.
Alebo, po zrelej úvahe, radšej nie.

17 komentárov:

 1. sympaťák vlevo :DDD tak to mě dostalo asi nejvíc, ale jinak super článek :) snad se toho dovíme ještě víc! :)
  Můžu si tipnout, že o těch dobrých fae - nebude to recenze na Křídla? :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Veľmi dobrý článok :! Vzhľadom na to, že o vílach som vlastne ešte nečítala (ak nerátam tie naozaj detské rozprávky) tak som väčšinu z týchto vecí vôbec nevedela.
  ďakujem Luu si FANTASTICKÁ ;) už sa teším na ďalšie články :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. :D Sympaťák je mimochodom tuším goblin alebo hobgoblin :D Krídla práve nie, tie som ešte nečítala :(

  A ďakujem, ak sa vám to páči, je to tá najlepšia pochvala :) Snáď sa bude páčiť aj zvyšok mesiaca :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Raz som ako osemročná čítala dve knihy o VÍLACH alebo fae, ktoré boli pre dievča viditeľné a keďže bola v dome príbuzných opustená, začala sa s jednou vílocu (vídiš tú chybu- ale aj tak to neopravím) alebo fae kamarátiť a nepokúšala sa zničiť tú lesnú žienku, vílu, fae a ešte neviem čo, zničiť Ferrumom, ale to asi záleží od vkusu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Luu: já myslím, že rok 2012 bude u tebe hooodně zajímavý a budu tady každý den :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. ja práve teraz čítam iron fey sériu takže som sa dosť zabávala na tom ako to všetko sedí k tým knihám :D:D:D ... výborný článok teším sa na recenzie keďže v poslednom čase si fičím na vílach :D:D:D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Krásny článok a dozvedela som sa kopu nových vecí, keďže jediná kniha s vílami, ktorá sa mi dostala do ruky bola už vyššie spomínané Krídla.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ja som na Fae narazila zatial len v Zlodejke Duší ale celé to bolo také Yummy :D som zvedavá čo si na tie potvorky pripravíš nabudúce :D postriebrebý železný kolík :D výbuch :D

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Moc zajímavý článek :) Sympaťák je fešák náhodou kámoš :D A nevěděla jsem, že jim vadí železo :) Těším se na další články :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Ohh.xD Geniálny článok a tie tvoje hlášky.xD Yay, nechceš sa venovať všetkým nadprirodzeným bytostiam, Luu?:D To je lepšie než samotné knihy s nimi.
  Postriebrený železný kolík, to by bolo multifunkčné zariadenie! - thumbs up, začnem zháňať. Možno by za to stál nejaký obchod, chápeš - zbavte sa niekoľkých nadprirodzených otráv naraz! teraz za výnimočnú povianočnú cenu;P ^^
  Nemôžem sa dočkať pokračovania, btw.(:

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Tak čtení tohoto článku jsem si nesmírně užila a dost se pobavila.
  Kromě "Křídel" je moje zkušenost co se týče knih s fae tématikou téměř nulová, takže si mě i hodně poučila:D Rozhodně se těším na to, s čím dalším přijdeš příště;)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ďakujem! :D Dúfam, že sa vám bude páčiť aj zvyšok, najbližšie bude článok o Sne noci Svätojánskej ;)

  Neliss, budem riešiť aj ostatné bytosti ;D Určite bude článok o upíroch, anjeloch, upíroch vs. anjeloch (:D), zombie, shapeshifteroch, možno aj čarodejníkoch. Rok je dlhý :D

  Mala by som na vás jednu prosbu - tí, čo ste čítali Krídla, používali tam víly ten glamour? Ak áno, ako to bolo preložené?

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Wow, skvělý článek! Víly jsou jedno z mála odvětví YA, s kterým nemám prakticky žádnou zkušenost, jsem ráda, že ses rozhodla začít právě s nimi :)
  Bude taky nějaký Fae chart, žebříček nejlepších Fae sérií?

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Víly jsou jedny z mých oblíbených postav (právě proto, že nejsou vůbec hodné). Hodně se mi líbí zpracování fae v sérii Mercedes Thompson a taky od Holly Black v Daňi peklu.
  Zajímavě to pojala i Kate Thompson v knize Nový policista, kde je přímo irské prostředí a spojení s hudbou. Fae už alen nejsou tak "zlí", což je škoda.
  Každopádně parádní článek. Mě by trvalo věčnost, než bych si vzpomněla na vše, co s těmito stvořeními souvisí... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Skvelý článoček!

  "Fae sú buď zlé, alebo ešte horšie." *thumbs up*

  Práve znovu čítam sériu Fever od Karen Marie Moning a to je nádherný príklad realistického zobrazenia Fae.

  Sonia
  http://mojesexyknihy.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 16. :D Presne na Fever som pri celom to odseku myslela, skvelá séria ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Akoby som čítala Paranormalcy :-) Takže... vlastne som sa nič nové z tvojho článku nedozvedela, ale aspoň som sa uistila, že to, čo je v tej knihe nie sú len fakty vymyslené samou autorkou :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates